روزنامه های تهران: رفع خطر زیمبابوه شدن از ایران

روزنامه های امروز صبح، دوشنبه ۱۲ مرداد همچنان از نتایج توافق هسته ای نوشته و از زوایای مختلف فواید و زیان های آن را یادآور شده اند. مقالاتی درباره احتمال بازشدن فضای سیاسی بعد از اجرایی شدن توافق های هسته ای در روزنامه ها هست که خبر از انتظارات جامعه می دهند در حالی که نشریات وابسته به جناح راست و تندرو خواست های اقتصادی جامعه را عمده می دانند و خواستار توجه دولت به آن شده اند.

مصاحبه تلویزیونی تازه رییس دولت و نکاتی از آن در صدر اخبار روزنامه های امروز است.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

محمد اسماعیلی در گزارش اصلی جوان نوشته: بیش از ۲۰۰ روز به آوردگاه دو انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری باقی مانده و یك جریان نشانه‌دار از هفته‌های قبل كوس رقابت را در آن به صدا در آورده و تلاش می‌كند لابه‌لای صفحات رسانه‌های مكتوب و مجازی خود فضای كشور را از حالا انتخاباتی- تبلیغاتی و لیست انتخاباتی به جامعه معرفی كند. گویی مردم هیچ مشكل و گره معیشتی و اقتصادی ندارند و تنها دغدغه مردم پیروزی فلان شخصیت یا گروه سیاسی در انتخابات هشت ماه آتی است.

روزنامه سپاه پاسداران با اشاره به چند روزنامه که دیروز از احتمال تهیه لیست مشترکی از هاشمی، سید حسن خمینی و حسن روحانی برای انتخابات مجلس خبرگان داده بودند نوشته: تبدیل كردن موضوع انتخابات اسفندماه به موضوع اصلی كشور در شرایطی كه مطالبات عمومی همچنان در مباحثی نظیر گرانی كالاهای اساسی و بیكاری روز افزون خلاصه می‌شود و بحث تأیید یا رد برجام توسط مراجع قانونی كشور و نگرانی حاصل از متن آن همچنان اولویت جامعه است چه توجیهی دارد.

گزارش جوان با نقد روزنامه هایی که به موضوع چهل ماده آینده اهمیت می دهند نوشته: چطور می‌شود از یك سو داعیه مردم و مرتفع نمودن مشكلات آنها را داشت و در رفتار به گونه‌ای عمل شود كه خلاف مصلحت عمومی و منافع جامعه باشد.

بعد از توافق وین

محمد علی ابطحی در مقاله ای در اعتماد نوشته: بعد از توافق هسته‌ای بحثی كه این روزها پررنگ و جدی میان فعالین سیاسی مطرح است موضوع گشایش سیاسی در داخل كشور است. اصطلاحی که می‌تواند معانی و تعابیر مختلفی داشته باشد. به همین دلیل دولت راه دشواری برای رسیدن به این هدف در پیش دارد.

معاون پیشین رییس جمهور تاکید کرده: در حال حاضر شرایطی در كشور حاكم است كه گشایش سیاسی در آزادی عمل دادن به احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف از هر سلیقه و تفكری كه در چارچوب نظام هستند معنی پیدا می‌كند و در كنار آن شنیده شدن صدای منتقدین بدون اینكه خطر و محدودیتی آنها را تهدید كند. انتظار می‌رود نمودهای این گشایش سیاسی در انتخابات آینده مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی خود را نشان دهد.

مقاله اعتماد پیش بینی کرده که چنین اتفاقی باعث خواهد شد نشاط سیاسی به فضای كشور بازگردد. اما این مسیر دشوارتر از آنی است كه تصور می‌شود به ویژه اینكه پس از توافق وین مخالفان دولت تمام تلاش خود را به كار بسته‌اند تا در مقابل دولت با كارشكنی‌های‌شان قد علم كنند و اجازه ندهند تا برنامه‌ها به‌طور مطلوب پیاده شود. از سوی دیگر كسانی كه مقابل دولت هستند همچنان قدرت دارند و می‌توانند در روند اجرایی شدن این برنامه‌ها و به‌طور ویژه در مقابل توسعه و گشایش سیاسی در سطح كشور سنگ‌اندازی‌هایی جدی داشته باشند.

رفع خطر زیمبابوه شدن از ایران

اصغر نورالله‌زاده در مقاله ای در ایران روزنامه دولت از دیدار یک هیات ایرانی از زیمبابوه خبر داده که با داشتن هوای معتدل و باران کافی در وضعیت بسیار اسفناکی است و شرح داده که: آنچه بیش از هر چیز توجه هر مسافری را جلب می‌کرد پیامدها و تبعات تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور بود.

نویسنده این مقاله با اشاره به ورشکستگی تاجران در زیمبابوه نوشته: پس از خروج دلار زیمبابوه از گردونه اقتصادی این کشور کسانی که دلار زیمبابوه داشتند ورشکست شدند. از آن جمله دو شرکت ایرانی که در این کشور در حوزه نساجی(تولید پارچه و پتو) سرمایه‌گذاری کرده بودند و به نظر می رسد یک شرکت دیگر ایرانی که در حوزه نخ‌ریسی نیز فعالیت دارد تا شش ماه آینده نتواند به فعالیت خود ادامه دهد و زیان مالی فراوانی را متحمل شود.

نویسنده مقاله ایران نتیجه گیری کرده: دلواپسانی که برای تبلیغ، کشورهای اروپایی نظیر فنلاند را انتخاب می‌کنند، گه گاه و در لابه‌لای سفرهای اروپایی خود، سفری کنند به کشور آفریقایی زیمبابوه تا ببینند تحریم‌ها چه سرنوشتی برای مردمان آن دیار رقم زده است.

جاوید قربان‌اوغلی هم در مقاله ای در شرق نوشته: سؤال امروز جامعه و مصلحانی که از همان آغاز درباره ارجاع پرونده هسته‌ای به شورای امنیت، تصویب قطع‌نامه‌ها و اعمال تحریم‌ها هشدار می‌دادند و دمیدن بر شیپور جدال و منازعه در این پرونده را به مصلحت کشور نمی‌دیدند، این است که آنچه در جریان مذاکرات هسته‌ای ظهور و بروز یافت و در پرتو انتخاب‌های درست هیأت حاکمه ایران و توانمندی چشمگیر تیم مذاکره‌کننده، به حل‌وفصل اختلافات و دستیابی به توافقی مرضی‌الطرفین منجر شد، می‌تواند در ابعادی گسترده‌تر و در عرصه دیگر معضلات سیاست خارجی کشور نیز به کار گرفته شود؟

به نوشته این دیپلومات سابق تجربه دو سال مذاکرات فشرده با قدرت‌های جهانی و دستیابی به توافق نشان داد می‌توان بدون عدول از ارزش‌ها و با تکیه بر قدرت منطق، از طریق مذاکره بر اختلافات غلبه کرد. پوشش گسترده خبری رسانه‌های تأثیرگذار جهان از جریان دوساله مذاکرات، اکنون ایران را در کانون توجه افکار عمومی قرار داده است و بسیاری از تبلیغات منفی با موفقیت این مذاکرات خنثی شده‌اند و نگاه مثبت‌تری نسبت به ایران و توانمندی دیپلماتیک آن در حل‌وفصل اختلافات پدید آمده است.

در پایان مقاله شرق آمده: این تجربه موجب شده است ایران در شرایطی که منطقه خاورمیانه پرتلاطم‌ترین و نامطمئن‌ترین شرایط چند دهه اخیر را می‌گذراند و افراط‌‌گرایان تصویری خشن و غیرانسانی از اسلام و مشی مسلمانی به نمایش گذاشته‌اند، از شرایط باثباتی برای قرارگرفتن در زمره کشورهای پرنفوذ جهان برخوردار شود. در چنین بستری، شرایط لازم برای تثبیت موقعیت کشور در سطح بین‌المللی فراهم شده است.

گره‌های كور هنر را باز كنید

حق نشر عکس na
Image caption قدرت - کارتون احسان گنجی، بی قانون

بهزاد فراهانی در مقاله ای در اعتماد نوشته: «دموكراسی» و «عدالت اجتماعی» در برنامه‌های انتخاباتی حسن روحانی مطرح شده‌ بود، اما دولت در این مدت اولویت‌های مهم‌تری برای رسیدگی داشت و این كار مهم را كنار گذاشت. حالا باید بعد از لغو تحریم‌ها و برنامه‌های هسته‌‌ای، دولت تمركز بیشتری روی دموكراسی و عدالت اجتماعی كند. چون تامین مهم‌ترین نیازهای مردم وابسته‌ به این دو مقوله است.

به نظر این کارگردان و هنرپیشه تئاتر: دستیابی به توافق هسته‌ای نشان می‌دهد اگر دولت روی هدفی تلاش كند، موفق می‌شود. پس حالا نوبت به حوزه‌های دیگر رسیده، حوزه‌هایی كه شاید به اندازه لغو تحریم‌ها مهم نباشد اما آنقدرهم كم اهمیت نیست كه مستحق كنار گذاشتن و بی‌توجهی باشد. فرهنگ-هنر ایران مدت‌ زیادی است كه مهجور مانده، شرایط زندگی هنرمندان ایران سخت و دشوارشده، شرایطی كه شاید تا چند سال پیش به چشم یک گره كوچك به آن نگاه می‌شد، گره‌ای كه به سادگی باز می‌شود، اما بی‌توجهی مدیران فرهنگی این گره‌ها را كور و بازنشدنی كرد.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده: وقت آن رسیده كه حل شدن مشكلات حوزه هنر در اولویت كار مدیران قرار گیرد. پیش از این و آغاز ریاست‌جمهوری دكتر روحانی درباره حل مشكلات حوزه فرهنگ-هنر صحبت‌های زیادی شنیده می‌شد، اما با مرور زمان فرهنگ- هنر با همه مشكلاتش به دست فراموشی سپرده شد و حالا پس از گذشت دو سال از تكیه مدیران فرهنگی دولت یازدهم، مشكلات این حوزه به قوت خود باقی است و نویدی هم برای حل آن‌ به گوش نمی‌رسد.

شهرام مکری در مقاله ای در فرهیختگان در پاسخ این پرسش که آیا واقعا تحریم‌ها یا رفع آنها می‌تواند تاثیری بر سینمای ایران بگذارد نوشته: برای جواب دادن به این پرسش می‌توان به شیوه نوشته‌های تخصصی درباره هنر و صنعت بودن سینما حرف زد و از تاثیر تحریم بر بخش صنعتی سینما یاد کرد. اما تجربه کاری خودم.

این کارگردان سینما سپس تجربه خود را بیان کرده که: سال ۹۱ وقتی تصمیم به تولید فیلم ماهی و گربه گرفتیم در قدم اول احتیاج به دوربینی داشتیم که بتوان ۱۲۰ دقیقه را در یک برداشت واحد با آن ثبت کرد. پیداست که هر دوربینی این امکان را نداشت و ما در نتیجه تحقیقات‌مان به مدلی از دوربین کانن رسیدیم که در آن روزگار هنوز به ایران نیامده بود و کارخانه کانن به تازگی آن را در آمریکا رونمایی کرده بود.

مقاله فرهیختگان در توضیح اهمیت تحریم ها در روند کار سینماگران نوشته: ما برای خرید این دوربین اما با چند مشکل بزرگ روبه‌رو بودیم؛ اول اینکه امکان خرید اینترنتی برای ما وجود نداشت چون از آنجا که مراودات بانکی ما با کشورهای دیگر شامل تحریم می‌شد، نمی‌توانستیم پول را از طریق یک حساب بانکی به شرکت فروشنده بپردازیم.

در سیاست خبری نیست، بروید سینما

آیدین سیار سریع در ستون طنز بی قانون نوشته: بسیار اتفاق افتاده که در این مرز پرگهر وقتی با اخبار سیاسی مواجه می‌شویم یا گفته‌های مسئولان را می‌شنویم چشمان‌مان از حدقه در می‌آید و می‌گوییم که چنین اتفاقی در باور ما و در باور هیچ گنجشکی نمی‌گنجد. آخر یعنی چی که مثلا دکل گم شد؟ یعنی چی که دو تا دیپلمات در جریان مذاکرات به سمت هم خودکار پرت کردند؟ صادق خرازی کلا یعنی چی؟ اینا واقعی‌اند؟ فتوشاپ‌اند؟ چی هستند؟

به نوشته این طنزنویس: همه این سوالات، ابهامات، تعجب‌ها و حیرت‌ها با راهکاری که آقای عبدالحسین روح الامینی از شاکیان سعید مرتضوی داده قابل حل است. ایشان گفته «مرتضوی تبحر بسیاری در وارونه سازی حقیقت دارد و باید مشاور فیلم‌های پلیسی و جنایی شود.» بسیار خب. حالا تصور کنید همه این عزیزان حیرت انگیز وارد فیلم و سینما و تلویزیون و تئاتر شوند. خب دیگر چه جای تعجبی می‌ماند؟ اگر هم بچه یک موقع سوال کرد آدم نمی‌ماند حیران که چه جوابی بدهد. با اطمینان می‌گوییم اینا همه‌اش فیلمه بابایی. الکیه!

در ادامه طنزنوشته بی قانون آمده: می گوییم این دکل‌ها رو هم که می‌بینی با اَفتِراِفِکتس و برنامه‌های جلوه‌های ویژه ناپدید می‌کنن. وثیقه گذاشتن کویر لوت هم در اصل یک نوع تکنیک سینماییه که اولین بار توسط کمپانی برادران پاکنر (محمود اسپیلبرگ و یارانش) ابداع شد. ملاحظه می‌فرمایید؟ با این شرایط خیلی راحت همه چیز را می‌پذیریم. همه اتفاقات هم به راحتی توجیه می‌شود. مرتضوی هم به راحتی در ژانر وحشت (برای مطبوعات) و ژانر جنایی-معمایی (برای سایر اصناف) قابل تبیین است!

احمدی نژاد و هشتاد هوادار در مجلس

حق نشر عکس na
Image caption بازسازی احمدی نژاد-طرح صفحه اول شرق

شرق گزارشی دارد که در آن مصاحبه ای کرده است با اکبر ترکان مشاور عالی رییس جمهور و از قول وی نوشته: نمی‌توانیم بگوییم تفکر دولت‌های نهم و دهم مربوط به آقای احمدی‌نژاد و دو، سه نفر اطرافیانش بوده که بعضی‌هایشان اکنون در زندان هستند. یک گروه حداقل ٨٠ نفره از این تفکر در مجلس هستند. گروهی از این جمعیت در قوای دیگر هستند. یک گروهی از این جمعیت در نهادهای دیگر هستند. این‌طوری نیست که فقط آقای احمدی‌نژاد بوده و تمام شده است. این طرف‌داران حداقل ٨٠ نفر در مجلس و در سایر قوا هم هستند، حتی در پیکره همین دولت هم حضور دارند.

وزیر سابق صنایع نظامی در این مصاحبه تاکید کرده: من مخالف این هستم که احمدی‌نژادی‌ها را از اول حذف کنند. اصلا کسی نباید به فکر حذف باشد. احمدی‌نژاد و همکارانشان با شفافیت همین مواضعی را که در دولت نهم و دهم داشتند، بیان و اعلام کنند. طرف‌دارانشان را به پای صندوق‌های رأی دعوت کنند. دیگران هم در صحنه بیایند و افکار خودشان را ارائه کنند. مردم این کشور تصمیم می‌گیرند برای اداره امورشان به سمت کدام فکر بروند وگرنه حذف، کار غلطی است. باید آرای مردم تعیین‌کننده باشد.

به نوشته شرق ترکان گفته است: طرف از تیر چراغ برق بالا رفته پوستر برای دولت چسبانده، حالا استخدام شده است. این افراد در پیکره دولت و جاهای مختلف نیز هستند. به نظر من، در انتخابات هم می‌آیند. باید افکارشان را عرضه کنند. دیگران هم باید بیایند افکارشان را عرضه کنند. نظام جمهوری اسلامی این‌طوری است، باید یک کلیاتی را قبول داشته باشند که آن قانون اساسی و ولایت‌فقیه است. آنهایی که کلیات را قبول داشتند، می‌آیند در انتخابات مجلس رقابت می‌کنند، اگر مردم این کشور به این افراد رأی بدهند چه اشکال دارد؟ ما باید بپذیریم.

دعوای مالیاتی دولت و اصناف

تعادل در گزارش اصلی خود از اختلاف بین دولت و اصناف بر سر وصول مالیات بیشتر خبر داده و نوشته: درست چند روز بعد از این افزایش ۱۹درصدی، در بهمن‌ماه سال گذشته سخنگوی كمیسیون تلفیق از تصویب افزایش ۲۲ درصدی مالیات مشاغل و افزایش چهار هزار میلیارد تومانی مالیات متفرقه بر درآمد خبر داد. این افزایش قیمت‌ها در حالی بود كه همواره رییس اتاق اصناف با افزایش مالیات بر اصناف انتقاد داشته و بر این باور است كه سازمان امور مالیاتی به جای افزایش مالیات اصناف از فرار‌های مالیاتی جلوگیری كند كه از یارانه نقدی پرداختی دولت بیشتر است زیرا زمانی كه تولیدات اصناف فروش نرفته باشد، آنان نمی‌توانند مالیات‌ها را به خوبی پرداخت كنند.

به نوشته این گزارش: برخی از فعالان بخش خصوصی بارها عنوان كردند كه در شرایط كنونی و فضای ركودی، بخش خصوصی توان پرداخت مالیات بیشتر را ندارد. در همین خصوص علی فاضلی رییس اتاق اصناف ضمن تاكید بر اینكه مالیات در تمام كشورهای دنیا ابزاری برای تحقق درآمدهای دولتی است و بر همین اساس افزایش میزان مالیات‌ها باید ساختاری منطقی داشته باشد، توضیح داد: افزایش درآمدهای مالیاتی در صورتی قابل قبول است كه دولت ابزار كافی برای جلوگیری از فرار مالیاتی را در دست داشته باشد. متاسفانه در كشور ما همه‌ساله بار مالیاتی تنها روی دوش عده‌یی قرار می‌گیرد كه راه فرار كردن از پرداخت مالیات را بلد نبوده یا از رانت بی‌بهره بوده‌اند.

نگاهی به آینده شغلیِ عمو سبزی‌فروش!

حق نشر عکس na
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، فرهیختگان

احمد‌رضا کاظمی در ستون طنز شهروند وضعیت خرید مواد مخدر در سال های گذشته را توصیف کرده که: برای تهیه ١٠٠ گرم هرویین مجبور بودیم کلی شال و کلاه کنیم و یک فروند عینک ٣٢ اینچ آفتابی هم بگذاریم تا مبادا اقوام و آشنایان شناسایی‌مان کنند. بعد باید به انتهای پارک یکی از محله‌های پایین‌شهر می‌رفتیم، دست‌هایمان را توی جیبمان می‌کردیم و یک قیافه همچین موادلازم به‌خودمان می‌گرفتیم و منتظر می‌ماندیم تا «فری سه‌سوت» از جلویمان رد بشود و با زمزمه «پیس پیس» توجه ما را به خودش جلب کند و بعد از این‌که فری خان کنارمان نشست و زیرلبی بپرسد: «چی می‌زنی؟» به نوشته این طنزنویس: اما امروزه با رواج و عادی شدن مواد مخدر دیگر نیازی به این تشریفات اداری نیست! شما کافی‌ست که پایتان را از در منزل بیرون بگذارید تا نجوای «پیس پیس» و «چی میزنی عمو» در تمام طول مسیر همراهی‌تان کند. محصولات مخدر را هم به راحتی می‌توانید از تمام مغازه و دفاتر خدماتی اعم از بقالی، خیاطی، خرازی، عطاری، کارواش، کافی‌نت و ... تهیه کنید. کار حتی در شهرهای بزرگ از این هم فراتر رفته و آن‌جا دیگر اصلا نیازی به بیرون‌رفتن هم نیست.

به توصیف ستون طنز شهروند: حالا شما می‌توانید با ارسال عدد ١ به شماره ١٢٣٦٥٤٨٦٤٧٨ موادمخدر موردنظرتان را سفارش دهید و در منزل تحویل بگیرید و هزینه را با تخفیف باورنکردنی پس از وصول محصول به قاچاقچی محترم تحویل دهید. با توجه به کاهش روزافزون قیمت موادمخدر هم دیگر نگران کیفیت محصول و قاطی داشتن آن هم نخواهید بود. چراکه قطعا قیمت آردنخودچی و قرص نعنایی از هرویین خاص و قرص ایکس اعلا اگر گران‌تر باشد ارزان‌تر نیست!

مطالب مرتبط