نخست وزیر ایتالیا روحانی را به کشورش دعوت کرد

حق نشر عکس president.ir
Image caption ایتالیا دومین کشور اروپایی است که از آقای روحانی برای دیدار رسمی دعوت می کند

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برای دیدار رسمی از ایتالیا به این کشور دعوت شده است.

پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا امروز ۱۴ مرداد (پنجم اوت) در دیدار با آقای روحانی دعوتنامه نخست وزیر کشورش را به رئیس جمهور ایران داده است.

به گزارش ایرنا، آقای جنتیلونی ابراز امیدواری کرده که این دیدار در نزدیک ترین زمان ممکن انجام شود.

وب سایت رسمی رئیس جمهور ایران می گوید آقای روحانی ابراز امیدواری کرده که در فرصتی مناسب "از این کشور باستانی" دیدار کند.

ایتالیا دومین کشور اروپایی است که از آقای روحانی برای دیدار رسمی دعوت می کند. هفته گذشته لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه هم از طرف رئیس جمهور این کشور آقای روحانی را به دیدار از فرانسه دعوت کرد.

آقای جنتیلونی گفته ایتالیا اعتقاد دارد برنامه ریزی ها در حوزه اقتصادی باید به نحوی انجام شود که از طریق سرمایه گذاری و تولید مشترک، به منطقه و کشورهای پیرامون ایران، صادرات داشته باشیم.

در جریان سفر دو روزه وزیر خارجه ایتالیا به ایران، فدریکا گوئیدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا و جمعی از مدیران ارشد صنایع و شرکت های ایتالیایی هم او را همراهی می کنند.

روابط سیاسی و اقتصادی ایران با ایتالیا پیش از تحریم های بین المللی علیه برنامه اتمی ایران، از گرم ترین روابط با اعضای اتحادیه اروپا بود.

با وجود ادامه تحریم ها در دو سال اول ریاست جمهوری حسن روحانی، دو کشور بهبود روابط را پس از آغاز ریاست جمهوری آقای روحانی از سر گرفتند.

رسانه های ایران می گویند که سفر آقای جنتیلونی، سومین دیدار یک وزیر خارجه ایتالیا از ایران طی دو سال گذشته است.