روزنامه های تهران: توهم است نه اعتبار جهانی

روزنامه های صبح امروز، چهارشنبه ۱۴ مرداد همچنان از پی آمد توافق هسته ای می نویسند. دو روزنامه تندرو همچنان در مقالات خود از لزوم تصویب توافق توسط مجلس می نویسند و از مجلسیان می خواهند که آن را تصویب نکنند و روزنامه های دیگر، حتی برخی از نشریات جناح اصولگرا این توافق را یک پیروزی سیاسی می شمارند گرچه بر ضدیت خود بر آمریکا و غرب پافشاری می کنند.

سخنان جواد ظریف در شورای راهبردی سیاست خارجی در صفحه اول بیشتر روزنامه ها منعکس شده که در عین حال با چاپ عکس و گزارش و مقالاتی به اعلام آمادگی هاشمی رفسنجانی برای شرکت در انتخابات اهمیت داده اند. سالگرد انقلاب مشروطیت هم موجبی شده است برای پرداختن به اولین برخورد حکومت ایران به قانون.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

بهاره چراغی در سرمقاله تعادل نوشته: آشتی بین‌المللی ایران و گروه ۵ +۱ درهای بسته شده چندین ساله را دوباره باز كرد و اروپایی‌ها به سرعت خود را به بازارهای ایران رساندند. آلمان، فرانسه و ایتالیا از كشورهای اروپایی بودند كه برای در دست داشتن بازار وسیع ایران گوی سبقت را از یكدیگر ربودند و انگلیسی‌ها هم كه در راهند و صدای پای‌شان به گوش می‌رسد. اما در شلوغی‌های روابط دوجانبه كشورهای اروپایی با ایران بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند كه بازارهای امریكا برای ایران بسیار جذاب‌تر هستند، به‌ویژه فرش دستباف و برخی كالاهای صادراتی.

نویسنده این روزنامه اقتصادی با اشاره به اتاق مشترک بازرگانی ایران و آمریکا که سخن از آن مدت هاست بر سر زبان هاست نوشته از طرف دیگر شركت‌های نفتی امریكایی و هواپیمایی برتری‌های بیشتری نسبت به كالاهای اروپایی دارند. اما در تازه‌ترین اظهارنظر رییس اتاق بازرگانی ایران، از دولتی‌ها خواسته كه برقراری مدیریت هیات‌های خارجی را به بخش خصوصی بسپارند. او گفته كه اگر امریكایی‌ها «اتاق بازرگانی مشترك امریكا– ایران» را رسما به ثبت برسانند، ایران هم طبق قانون موظف خواهد بود به فاصله دو ماه اتاق بازرگانی مشترك ایران- امریكا را تشكیل دهد.

حمید هوشنگی در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: ایران در کسب اعتبار جهانی به موفقیتی بزرگ دست یافته و شأن ایرانی در دنیا به میزان قابل توجهی بهبود یافته است. به نظر می‌رسد ایران در راه رسیدن به اعتبار بین‌المللی، کم و بیش از دوران اصلاحات نیز پیشی گرفته است. تهران با حضور مدبرانه در مذاکرات هسته‌ای به دنیا ثابت کرد یکی از منطقی ترین ملل منطقه پر آشوب خاورمیانه است.

به نوشته این مقاله: عبور از هزارتوی مذاکرات ۲۳ ماهه هسته‌ای با ۵+۱ و تحمل فشارهای مداوم دیپلماتیک در این مذاکرات نفسگیر و پیداکردن راه‌های برون رفت از بحران، علاوه بر نمایش توانمندی دیپلمات‌های ایرانی و اتاق فکر مدیریت، نشان از آن داشت که کشوری مانند ایران می‌تواند برای رسیدن به تعامل با جهان شریک قابل اطمینانی برای صلح جهانی باشد و مردم این کشور کهنسال، باید از این پس به چشم دیگری نگریسته شوند. در نتیجه توافق وین، ایران از ذیل ماده هفت منشور سازمان ملل خارج شد و سایه جنگی محتمل در منطقه را از خاورمیانه نیمه ویران دور کرد.

مقاله ایران یادآور شده: این دستاورد همان کشوری بود که در ایجاد هراس از آن، روز و شبی نبود که برخی رسانه‌های بزرگ غرب ترس و نگرانی در چشم همسایگانمان ننشانند. توافق وین، بخش قابل توجهی از دسیسه بزرگ «ایران هراسی» را خنثی کرد و بر اعتبار ایران به عنوان کشوری شایسته احترام افزود و این دستاورد کمی نیست.

خوش خیال ها

کیهان، امروز هم یادداشت روز خود را به مخالفت با توافق هسته ای و حامیانش اختصاص داده و نوشته: برخی تحلیل‌گران خوش‌گمان- حتی در سطوح مدیریتی- چنان درباره برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ سخن می‌گویند که انگار پرونده هسته‌ای مختومه و تحریم‌ها لغو شده و آمریکا و برخی دولت‌های غربی، دشمنی و بدعهدی را کنار گذاشته و تغییر مسیر داده‌اند. در این میان برخی هم نه به این شدت اما تصور می‌کنند اگر توافق به سرانجام برسد، یک دوره آرامش و تنفس و تجدید قوا برای کشور است.

به نظر این روزنامه تندرو: گروهی نیز برآنند که چون اذن این مذاکرات را رهبرمعظم انقلاب - با تعبیر نرمش قهرمانانه- صادر کرده‌اند، بنابراین نتایج خروجی آن هم هر چه باشد، مورد تأیید معظم‌له است. مشخصا در این زمینه می‌توان دو تلقی را رصد کرد. یکی از این دو تلقی می‌گوید چون مذاکرات تحت نظر رهبر انجام گرفته و تیم، مورد تایید ایشان است پس باید دربست محتوای توافق را پذیرفت. برخی از قائلان به این تصور در جریان بیانیه لوزان تا مرز تبریک هم پیش رفتند.

و خلاصه یادداشت روز کیهان این است که: ا ولا رهبر در جزئیات مذاکرات دخالت نمی‌کنند. ثانیا سخنان عمومی و خصوصی او در این زمینه و عرصه‌های دیگر یکی است. ثالثا خط قرمزهای روشنی، هم درباره شیطان بزرگ و هم چارچوب مذاکرات (نظیر لغو همزمان تحریم‌ها در روز اجرای تعهدات، موکول نکردن اجرای تعهدات غرب به گزارش آژانس، حفظ حریم‌های امنیتی و نظامی و فنی و...) ترسیم شده . رابعا به صراحت گفته اند متن فراهم آمده با دقت در مسیر قانونی ملاحظه و بررسی شود و در صورت تصویب، راه نقض عهدهای طرف مقابل که به هیچ وجه قابل اعتماد نیست بسته شود.

شهاب زمانی در ابتکار نوشته: تلاش دولتمردان ایران و آمریکا (بعنوان بازیگران اصلی) برای رسیدن به یک توافق جامع ، متعادل ومنصفانه طی ۲۲ ماه کار مشترک، انتظارات از توافق هسته ای را برای هرکدام صد درصد برآورده نساخته (که در هر مذاکره ای طبیعی می تواند بود)، ولی مذاکرات توانست، بردی دلپذیر نصیب هر دو طرف کند.

نویسنده مقاله اشاره کرده: لذا هرچند دستیابی به توافق هسته ای محصول تلاش مشترک کشورهای ذیربط و دست آوردی مهم برای جامعه جهانی محسوب می شود ولی مراقبت از آن یعنی مدیریت درست اوضاع و فرآیند اجرای آن توسط طرفین، مسئله ای مهم تر است که در تحولات منطقه و روابط بین ایران و غرب بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

ابتکار نوشته:.در عصری که اکثر کشورهای جهان علیرغم وجود اختلافات متعدد درزیر پوست روابط خود، همکاری و مشارکت فعالی را در پروژه های مختلف و در زمینه های مورد علاقه با یکدیگر داشته و روابط شان در فضایی توام با گفتگو و احترام تعریف می شودمطمعنا تصویب واجرای درست توافق هسته ای از سوی دو طرف ، می تواند چهار دهه کشمکش و مجادله بی حاصل غرب با ایران را دچار گسست نموده و اعتماد را برفضای روابط شان، بمنظور ورود به عصر جدیدی از همکاری های مشترک ، حاکم کند.

روش‌های پیشنهادی احیای روابط

حق نشر عکس na
Image caption کارتون سلمان طاهری، شرق

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد از قول خانم فدریكا گوییدی وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در آستانه سفر به تهران نوشته ما می‌خواهیم روابط میان ایتالیا و ایران را احیا كنیم و بر آن افزوده یکی از روش های احیای مریض شوک الکتریکی است. ما چون روزانه در كشور با انواع و اقسام شوك‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، تلویزیونی و غیره مواجهیم بدن‌مان در مقابل شوك آبدیده و ضد‌ضربه شده. بنابراین شاید تنها با یك شوك قوی چندصد میلیارد دلاری بشود به این رابطه شوك وارد كرد.

تبصره: لطفا از شوك‌های به سبك فرانسه و آلمان احتراز كرده و خیابان‌های ما را از لامبورگینی و مازراتی و فیات پر نكنید.

طنزنویس اعتماد سپس به شوک از طریق تزریق پرداخته و نوشته: نخستین شرط تزریق آمپول جهت احیا این است كه آمپول زن شخص ثالث نباشد و یكی از طرفین ایران یا ایتالیا به بیمار تزریق كنند. تبصره: جهت جلوگیری از هرگونه شایبه سیاسی از تزریق آمپول در سمت چپ یا راست بدن خودداری شود !

فیزیوتراپی روش دیگری که از آن یاد کرده و نوشته: در این روش «رابطه ایران و ایتالیا» به عنوان مریض در حال احتضار تحویل فیزیوتراپ شده و پس از چند جلسه مشت و مال پشت درهای بسته بالاخره قولنج رابطه جا می‌افتد و همه سر خط می‌آیند. اما آب درمانی در بهبود كلیه امراض و بیماری‌های جلدی و زیرپوستی و مفاصل و اسكلت‌بندی و... مفید است. تنها مشكل این است كه برای آب درمانی آب هست اما كم است. لذا ایتالیایی‌ها می‌توانند با كمك به بارور كردن ابرها گام‌های موثری در این زمینه بردارند.

نفت نعمت دو منظوره

محمد ناظمی در سرمقاله رسالت با اشاره به آزاد شدن ذخائر ارزی بلوكه شده، و رفت و آمد وزرای خارجه كشورهای اروپایی و هیئت‌های اقتصادی خارجی نوشته: ارزیابی از اقتصاد ملی و بررسی شاخص‌های آن، كه قریب به اتفاق منفی نشان می‌دهد صرفا حاصل توالی سه سال تحریم نیست بلكه حاصل دورانی است كه بیشترین فروش نفت و درآمدهای ارزی وجود داشته و تحریمی بر سر راه نبوده است و متاسفانه هیچگاه رشد اقتصادی مورد انتظار در برنامه‌های توسعه‌ای میان مدت حاصل نشده و دولت‌ها نه تنها پاسخگوی اجرای برنامه و تحقق اهداف آن نبودند بلكه با غبارآلود كردن فضای سیاسی و فرافكنی از آن عبور كردند در حالیكه مهمترین و تعیین‌كننده‌ترین شاخص كارآمدی یك دولت، تامین رشد اقتصادی می‌باشد. به ویژه رشد اقتصادی كه توأم با عدالت باشد.

به نظر نویسنده :هنوز كه هنوز است درآمدهای حاصل از فروش نفت حرف اول در اداره اقتصاد ملی و همچنین نظام اداری كشور می‌زند. تزریق ارز نفتی همواره عامل تورم، فساد، نابرابری و ناكارآمدی در اقتصاد ملی بوده است و روز به روز هم شرایط ناهنجارتری را تحمیل می‌كند و باعث گسترش ناكارآمدی نظام اداری نیز شده است.

سرمقاله روزنامه اصولگرا ادامه داده: درآمدهای نفتی، حاصلی جز تنبلی و رخوت در اقتصاد ملی در برنداشته است و باعث گردیده تا از ظرفیت بسیار گسترده اعم از مادی و معنوی كشور استفاده نشود و معطل بماند. چرا صدها هزار جوان و تحصیلكرده بیكار و بدون شغل در كشور وجود دارد؟ آیا جز این است كه از ظرفیت‌های عظیم منابع طبیعی، ذخایر زیرزمینی، منابع انسانی و موقعیت سوق الجیشی، خوب و به نحو مطلوب استفاده نمی‌شود؟ و خام فروشی آسان‌ترین حرفه اقتصادی دولتمردان شده است؟

فرهاد فزونی در شرق نوشته: اگر نفت را به عنوان ابزاری در دست کشورهای نفت‌خیز ازجمله عربستان بپذیریم، باید در مورد ایران نیز اثرگذاری این ابزار مشاهده شود. متأسفانه یا خوشبختانه، تحریم‌ها به دنیا ثابت کرد بدون نفت و گاز ایران هم اتفاق خاصی نمی‌افتد و اقتصاد جهانی در بلندمدت، بدون نفت ایران مسیر عادی خود را خواهد پیمود.

نویسنده با اشاره به این که بازگشت ایران به شرایط سابق خود در تولید و صادرات نفت آسان نیست نوشته: پس خروج ایران از بازار به مذاق جهان بد نیامده که حالا تلاش کند ایران را برگرداند. گرچه نوسان‌های مقطعی ناشی از کم‌وزیادشدن تولید نفت یک کشور می‌تواند بازار نفت جهان را کمی متلاطم کند، اما تجربه نشان داده چنانچه اقتصاد جهانی، عزم چشم‌پوشی از نفت یک کشور را داشته باشد، درنهایت می‌تواند به هدف خود برسد.

مقاله شرق با ذکر مثال هایی درباره سال های اخبر تاکید کرده: به‌فرض اینکه نفت ابزار توانمند و کارآمدی باشد، نباید فراموش کرد این ابزار می‌تواند له یا علیه کشور نفت‌خیز باشد. اگر قدرت‌های جهانی عربستان را مانند ایران محاصره اقتصادی کنند، خدا می‌داند چه بر سر این کشور خواهد آمد. صندوق ذخیره‌ ارزی کشوری که اقتصاد داخلی خودکفا و توانمند ندارد، در تحریم‌ها دیری نمی‌پاید و پس از آن است که نقش توان اقتصادی داخلی و غیرنفتی آشکار می‌شود.

مشروطه ١٠٩ ساله شد

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس روزنامه ایران

مشروطه ۱۰۹ ساله و امروز سالگرد امضای فرمان آن است زهرا چوپانکاره در گزارشی در اعتماد به سه نقطه شهر که مرتبط با تاریخ مشروطیت است رفته و از مردم اطراف پرسیده از مشروطه چه می دانند. احمد ٣٦ ساله دم مغازه كفش‌فروشی‌اش ایستاده و تندتند از بدبینی‌اش نسبت به تاریخ می‌گوید: «من درس‌ خوان نبودم كه توی مدرسه چیزی از تاریخ یاد بگیرم. در مورد تاریخ كنجكاو هم نیستم چون به نظرم همه‌اش دروغ است. تاریخی كه نوشته می‌شود با آن چیزی كه در واقعیت رخ داده كاملا متفاوت است، تاریخ را با دست می‌نویسند و هرچه بخواهند تعریف می‌كنند.»

به نوشته این گزارش الهام، ٣٤ ساله و لیسانس زمین‌شناسی حرف احمد در مورد اهمیت نداشتن تاریخ را به شیوه‌ای دیگر می‌زند: «من فقط دكتر مصدق را می‌شناسم و می‌دانم كه مجلس را به توپ بستند. در كلاس تاریخ مدرسه در مورد مشروطه خوانده‌ام اما دركل سعی می‌كنم اطلاعاتی را كه به دردم نمی‌خورند توی ذهنم نگه ندارم. بهارستان هم كه می‌آیم فقط برای خرید كفش است، اصلا بروم این موزه‌ها را ببینم كه چی؟ راستش اصلا جذابیتی برایم ندارد.»

گزارشگر اعتماد به سراغ مرد ٦٠ ساله‌ای می رود كه روبه‌روی ساختمان تعطیل سفارت انگلیس كتاب‌های قدیمی خرید و فروش می‌كند در جواب اینكه از مشروطه چه می‌داند از همان دم خروس حرف می‌زند. دوست ندارد نامی ازش بیاید، با همان اطمینان دایی جان ناپلئون می‌گوید: «من چیز زیادی از تاریخ مشروطه نمی‌دانم. ٤٠ سال پیش توی مدرسه یك چیزهایی خواندیم كه یادم نیست اما این را می‌دانم كه اگر دو تا ماهی توی دریا با هم دعواشان بشود هم كار انگلیسی‌هاست. هم مشروطه و هم تمام اتفاقات تاریخی. الان هم امریكا و اسراییل را انگلیسی‌ها می‌گردانند.»

نسبت زنان و توسعه همه جانبه

جعفر توفیقی در مقاله ای در شرق نوشته: بررسی آمار حضور زنان در عرصه‌های دانشگاهی، اقتصادی و سیاسی نشان می‌ دهد، زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و به‌خوبی توانسته‌اند در رقابت‌های علمی و تحصیلی جایگاه اجتماعی خود را در کنار جامعه مردان حفظ كنند. اما آمار اشتغال جنسیت‌ها در کشور حاکی از حضور کم‌رنگ زنان در مقایسه با میانگین‌های جهانی است و نشان می‌دهد که از نیروهای تحصیل‌کرده زن در کشور به شایستگی استفاده نشده است.

وزیر پیشین علوم یادآور شده: معیار عقلانیت بر این امر تأکید دارد که در سطوح مختلف جامعه تصمیم‌گیری‌ها، رفتارها، نگرش‌ها و رویکردها از هرگونه تعصب و جانبداری به‌دور باشد. شاخص اعتدال و عقلانیت به‌قدری مهم است که بسیاری از محققان علوم اجتماعی آن را مهم‌ترین وجه تمایز جوامع پیشرفته و جوامع عقب‌مانده می‌دانند. ما اکنون در مقطع حساسی از تاریخ قرار گرفته‌ایم و توسعه‌یافتگی کشورمان، ایران، به رشد عقلانیت و استقرار اندیشه اعتدال در جامعه وابسته است. این مهم زمانی محقق می‌شود که افکار، نگرش و رفتار شهروندان، دولتمردان، مدیران و سیاست‌گذارانمان مبتنی‌بر علم، دیدگاه‌های نظری و واقعیت باشد.

در ادامه مقاله شرق آمده: نه از منظر عقلانی و منطقی و نه از دیدگاه موازین شرعی و دینی، برای حضور فعال بانوان در عرصه‌های مختلف منعی نیست. بااین‌همه، ارتقای جایگاه زنان در جامعه و افزایش مشارکت آنان در زمینه‌های مختلف، نیازمند تلاش در عرصه‌های مختلف است. این مهم نیازمند انجام کار فرهنگی برای اصلاح ذهنیت جامعه و تأکید بر نقش زنان در توسعه کشور است؛ علاوه‌براین، تحقق چنین مهمی مستلزم سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در سطوح مختلف نیز هست. یک نقطه آغاز برای پیشرفت در این زمینه، اسناد کلان سیاستی و برنامه‌های توسعه در کشور است.

یک داد هم آن طرف بکشید

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران از قول وزیر دادگستری نوشته جناب بابک زنجانی همکاری نمی‌کند. معاون اول رئیس جمهوری هم فرموده‌اند که «طرف (آقای ایکس) امضا کرده که ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول نفت کشور در اختیار آقایی(زنجانی) قرار بگیرد اما به جای اینکه شرمنده ملت باشد و از ملت عذرخواهی کند و بگوید که اشتباه کرده‌ام، تازه طلبکار هم هست.»

طنزنویس پرسیده: حالا که بابک جان همکاری نمی‌کند و اموالش کفاف بدهی کلانش به بیت المال را نمی‌دهد، چرا کار را به دست همان آقای ایکس نمی‌سپارید؟ خب همان کسی که امضا کرده و پول داده را مکلف کنید که خودش برود پول مردم را پس بگیرد. الحمدلله دوستان دولت قبل که بیشترشان دزدگیر و پاکدست و مدعی مبارزه با فساد بوده‌اند. اگر به قوای کمکی نیاز داشتند، از جناب کوچک‌زاده هم خواهش کنید همراهی شان کنند.

و در پایان ستون طنز ایران آمده: این همه داد بر سر آقایان ظریف و عراقچی و لاریجانی به خاطر توافق هسته‌ای کشیدند، خب یک داد هم سر این طرف بکشند. اصلاً واقعاً چطور می‌شود که دو میلیارد دلار را به همین راحتی با یک امضا به دست کسی سپرد؟ اصلاً این آقای ایکس که امضایش دو میلیارد و خورده‌ای دلار ارزش داشته چه کسی بوده؟ آقای م؟ اون یکی آقای م؟ یا آقای ر؟ یا آقای ب؟ یا... اصلاً به ما چه که کدام یک از مدیران کابینه هاله نور بوده.

مطالب مرتبط