روسیه دیدار ولادیمیر پوتین با قاسم سلیمانی را تکذیب کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس با ممنوعیت سفر بین‌المللی رو‌به‌روست و اموال و دارایی‌های او نیز مسدود شده است

کاخ کرملین، ادعای رسانه‌های آمریکایی مبنی بر دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران ایران را تکذیب کرده است.

وزارت امور خارجه ایران هنوز نسبت به این گزارش‌ها، واکنشی نشان نداده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی آقای پوتین در مورد این که گزارش دیدار رئیس‌جمهوری روسیه با قاسم سلیمانی صحت دارد، پاسخ منفی داد.

وقتی از سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه در مورد سفر آقای سلیمانی به روسیه سئوال شد، او پاسخ داد "نمی‌دانم" و گفت هیچ ملاقاتی از این دست در برنامه آقای پوتین وجود نداشته است.

سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران ایران در تحریم‌های وضع شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا، با ممنوعیت سفر بین‌المللی رو‌به‌روست و اموال و دارایی‌های او نیز مسدود شده است.

قاسم سلیمانی از فرماندهانی است که گفته می‌شود دربازپس‌گیری تکریت، زادگاه صدام حسین از گروه موسوم به دولت اسلامی، نقش مهمی ایفا کرده و به دولت عراق در تلاش‌هایش برای مقابله با داعش کمک می‌کند.

رسانه‌های آمریکایی روز جمعه گفتند که آقای سلیمانی با نقض تحریم‌های سازمان ملل به مسکو سفر کرده و با رئیس‌جمهوری روسیه دیدار کرده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این خبر گفت که نمی‌تواند گزارش‌های مربوط به این سفر را تائید کند.

یک مقام آمریکایی هم به سی‌ان‌ان گفته است که ایالات متحده بر این باور است که قاسم سلیمانی در مسکو با مقام‌های روسیه در باره اوضاع خاورمیانه گفت‌و‌گو کرده است.

شبکه خبری فاکس نیوز هم گفته است این سفر در ارتباط با برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران بوده است.

این در حالی است که تحریم‌های تسلیحاتی ایران هنوز برای چند سال پابرجا خواهد بود.