ظریف: در پارچین راه‌سازی می‌کنیم، پاکسازی نمی‌کنیم

حق نشر عکس Getty

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اتهام‌‌های مربوط به "پاکسازی فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای" در سایت نظامی پارچین در اطراف تهران را رد کرد و آن را "ادعاهای واهی" علیه جمهوری اسلامی خواند.

آقای ظریف امروز شنبه ۱۷ مرداد گفت ایران اعلام کرده است که "یک کار جاده‌سازی" در آن محل انجام شده و افزود کسانی که "این دروغ ها را پخش کردند، هدفی جز بر هم زدن فضای تفاهم ندارند".

دیروز جمعه، یکی از موسسات شناخته‌شده پژوهشی در آمریکا گزارش داد که تصاویر اخیر ماهواره‌ای از سایت نظامی پارچین، ادعای ایران درباره جاده‌سازی در این منطقه را تایید نمی‌کند.

هفته گذشته و در پی آغاز طرح اتهامات علیه ایران در این زمینه، نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل در بیانیه‌ای اتهام پاکسازی در پارچین را رد کرد و گفت که به دلیل نشست جاده در مقابل سد ماملو در کنار پارچین اقدامات گسترده‌ای برای ترمیم این جاده صورت گرفته که مستلزم تردد ماشین‌آلات سنگین راهسازی بوده است.

اما موسسه علوم و امنیت بین‌المللی در گزارش تازه‌اش می‌گوید که تصاویر ماهواره‌ای این منطقه در روزهای ۱۲، ۱۹ و ۲۶ ژوئیه سال ۲۰۱۵ "هیچ نشان مشهودی از کار راه‌سازی در جاده نزدیک به سد نشان نمی‌دهد".

در گزارش موسسه این سوال مطرح شده است که چرا باید حدود بیست خودروی سنگین در سه کیلومتری جنوب سد و در کنار مجتمعی که نگرانی‌ها و شک و تردیدهای زیادی درباره نیت ایران ایجاد کرده پارک شود، در حالی که بنا بر این گزارش فضاهای دیگری از جمله یک محوطه پارکینگ در نزدیکی جاده منتهی به سد وجود دارد.

به گزارش رویترز نمایندگی ایران در سازمان ملل در واکنش به این گزارش گفته است که پاسخ تهران همان بیانیه چند روز پیش است و موضوعی برای اضافه کردن به آن ندارد.

اتهام فعالیت‌های مشکوک در سایت نظامی پارچین و لزوم بازرسی از آن سال‌ها از جمله مسایل مورد اختلاف بین ایران با آژانس بین‌المللی و در جریان مذاکرات هسته‌ای بوده است. ایران متهم شده بود که در این محل به اقداماتی از جمله آزمایش انفجارهای نیرومندی دست زده که معمولا برای ساخت چاشنی بمب اتمی مورد نیاز است اما ایران هرگونه ارتباط بین پارچین و فعالیت‌های هسته‌ای را رد کرده است.

بر اساس توافق هسته‌ای وین، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا پیش از پایان سال جاری میلادی باید وضعیت "ابعاد احتمالی نظامی" در برنامه هسته‌ای ایران را که عمدتا به سایت پارچین مربوط می‌شود، حل و فصل کنند.

مطالب مرتبط