وزیر علوم ایران: فقط ۳۶ دانشجو در پرونده بورسیه غیرقانونی مشکل دارند

حق نشر عکس icana

محمد فرهادی، وزیر علوم ایران، می‌گوید رسیدگی به پرونده‌ "بورسیه‌های غیرقانونی" به پایان رسیده و از میان ۳ هزار نفری که ابتدا عنوان می‌شد کمک هزینه تحصیلی غیرقانونی دریافت کرده‌اند تنها ۳۶ نفر مشکل دارند.

آقای فرهادی گفته است: "پرونده بورسیه‌های غیرقانونی جمع و جور شده و به غیر از ۳۶ مورد که قبلا نیز اعلام شده بود، سایرین می‌توانند ادامه تحصیل دهند."

او همچنین تاکید کرده است که وزارت علوم هیچ نامی از کسانی که در این پرونده مطرح بوده‌اند منتشر نکرده و مسئولیتی در ضربه به آبروی آنها ندارد.

سال گذشته وزارت علوم ایران از بیش از ۳ هزار بورسیه غیرقانونی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد خبر داد و مدتی بعد هم ۸۴۰ بورسیه را لغو کرد. بسیاری معتقد بودند که طرح این مساله از دلایل استیضاح رضا فرجی دانا بود.

یک ماه پیش هم آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با انتقاد از "جنجال" بر سر موضوع بورسیه‌های غیرقانونی گفت: "یکی از غلط‌ترین کارهایی که در این یکی دو سال اخیر اتفاق افتاد، این مسئله‌ بورسیه‌ها بود" و در رسیدگی به آن "به خیلی ها ظلم شد".

محمد فرهادی، وزیر علوم ایران، تاکید کرده وزارتخانه متبوعش هیچ اسمی از افراد مطرح در این پرونده منتشر نکرده و "افرادی که اسامی را منتشر کردند باید پاسخگو باشند."

به گفته وزیر علوم حدود ۳ هزار دانشجوی بورسیه "وضعیت خاصی" دارند. عده‌ای از آنها بدون امتحان پذیرش شده‌اند، عده‌ای پس از تایید علمی و بدون تایید "صلاحیت عمومی" بورس شده‌اند و عده‌ای که محل تحصیل آنها مشخص نشده است.

همچنین شماری از کارمندان دولت و مربیان دانشگاه‌ها و "ایثارگران" مشکلاتی داشته‌اند. در نهایت عده‌ای هستند که از نظر سن و معدل، شرایط مورد نظر وزارت علوم را نداشته‌اند که تصمیم گرفته شده با هزینه شخصی ادامه تحصیل بدهند.

مطالب مرتبط