انتقاد رئیس قوه قضاییه ایران از واکنش‌ها به زندانی شدن مهدی هاشمی

مهدی هاشمی حق نشر عکس MEHR
Image caption مهدی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی دیروز برای تحمل محکومیت حبس خود به زندان اوین رفت

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران تلویحا از واکنش اکبر هاشمی رفسنجانی به زندانی شدن پسرش انتقاد کرده و به رسانه‌ها هشدار داده است که "برای محکومان مظلوم نمایی نکنند".

آقای لاریجانی امروز دوشنبه ۱۹ مرداد (۱۰ اوت) در جلسه مسئولان قضایی گفت: "احکام و آرای قوه قضاییه تنها به قشر ضعیف و مردم عادی جامعه متعلق نیست و نباید فضا را طوری پیش ببریم که هر کسی زمانی مسئول بوده و حالا علیه او یا بستگانش حکمی صادر شده، تمام قوه قضاییه و زمین و زمان را زیر سوال ببرد و برای تخریب قوه قضاییه، فیلم وداع درست کند".

به نظر می رسد که اشاره آقای لاریجانی به فیلم‌هایی است که در شبکه های اجتماعی منتشر شده و در یکی از آنها اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران دیده می شود که با پسرش مهدی هاشمی خداحافظی می کند و در گوش او دعا می خواند. در شمار دیگری از این فیلم ها اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی در مقابل زندان اوین با او خداحافظی می کنند.

مهدی هاشمی که به جرم اختلاس، ارتشا و جرایم امنیتی به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شده، دیروز به زندان اوین رفت.

آقای هاشمی رفسنجانی و اعضای خانواده او بارها از عملکرد دستگاه قضایی ایران انتقاد کرده اند.

رئیس قوه قضاییه امروز گفته است: "گاهی ممکن است برخی آرا اشتباه باشد، اما تخریب نهاد قضایی آن هم بدون دلیل و سند و صرفا به دلیل اینکه رأی علیه بستگان ما صادر شده، کاری شرعی و قانونی نیست".

او از رسانه ها هم خواسته است که از "اعمال فشار برای منحرف کردن مسیر رسیدگی به پرونده های قضایی" خودداری کنند و مراقب باشند که به "ابزاری برای ترویج غفلت و ناآگاهی و مظلوم نمایی برخی محکومان" تبدیل نشوند.

تعدادی از روزنامه های ایران در شماره امروز خود زندانی شدن مهدی هاشمی را با انتشار عکس ها و گاه تیترهای بزرگ پوشش داده اند.

مطالب مرتبط