فعالیت قرارگاه های پدافند زیستی، شیمیایی، پرتوی و سایبری در ایران

حق نشر عکس a

غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران اعلام کرد که در این کشور به منظور مقابله با تهدیدات امنیتی، چهار قرارگاه برای دفاع در مقابل تهدیدهای زیستی، شیمیایی، پرتوی و سایبری تشکیل شده است.

سرتیپ جلالی دوشنبه ۱۹ مرداد در "همایش سامانه‌های حفاظت جمعی مدرن" گفت مسئولیتی که برای هر یک از این قرارگاه ها پیش بینی شده، "سیاست گذاری، طرح ریزی، برنامه ریزی، هدایت، فرماندهی و مصون سازی زیر ساختی و ایجاد آمادگی برای مقابله با تهدیدات و حوادث حوزه تهدیدات نوین" است.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش دادن آسیب‌پذیری در هنگام بحران‌ یا تهاجم نظامی به کشور، بدون استفاده از اقدامات نظامی و با بهره‌گیری از فعالیت های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است.

آقای جلالی در بخشی از اظهارات امروز خود گفت: "برای هر چهار قرارگاه در وزارت دفاع با هماهنگی و ابلاغ ستاد کل مراکز راهبردی عمل کلی پیش بینی شده و سازماندهی شده است."

غلامرضا جلالی یکی از فعالیت های انجام شده در این ارتباط را، انجام رزمایش های تخصصی و از جمله "رزمایش های پرتویی، زیستی، شیمیایی و سایبری در حوزه های مختلف" معرفی کرد.

سازمان پدافند غیرعامل ایران، از سال ۱۳۸۴ و با فرمان آیت الله خامنه ای شروع به فعالیت کرد. این سازمان، مسئولیت "کمیته دائمی پدافند غیرعامل کشور" را به عهده دارد که در آن، نمایندگان نیروهای مسلح، وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مختلف حضور دارند.

دبیرخانه این کمیته دائمی، تا سال ۱۳۹۰ در ریاست جمهوری قرار داشت و بعد از آن، با فرمان رهبر جمهوری اسلامی و موافقت رئیس جمهور وقت، به ستادکل نیروهای مسلح انتقال یافت.

این دبیرخانه، وظیفه ایجاد هماهنگی میان سازمان ها و نهادهای مختلف حکومتی به منظور آماده سازی آنها برای مقابله غیرنظامی با بحران ها یا حملات نظامی احتمالی را بر عهده دارد.