علی لاریجانی: مجلس باید توافق هسته‌ای ایران را بررسی کند

حق نشر عکس ISNA
Image caption رئیس مجلس شورای اسلامی گفته است برجام باید جایگاه قانونی پیدا کند

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید این مجلس باید توافق هسته‌ای ایران با گروه ١+۵ (برجام) را بررسی کند.

آقای لاریجانی در مصاحبه با خبرگزاری رادیو و تلویزیون ایران گفت در این موافقت‌نامه، تعهداتی از سوی ایران داده شده و لازم است این موارد در مجلس مطرح شوند.

این سخنان آقای لاریجانی، پاسخی به اظهارات اخیر عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران است که گفته بود این توافق‌نامه جنبه داوطلبانه داشته و تصویب آن در مجلس ایران به صلاح نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفته است برجام باید جایگاه قانونی پیدا کند و چون به موجب آن، تعهداتی برای ایران ایجاد شده، ضروری است که در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

آقای لاریجانی گفته است که در حال رایزنی برای نحوه برخورد مجلس با این موضوع است.

شماری از نمایندگان مجلس ایران اخیرا خواهان آن شدند که این مجلس، توافق هسته‌ای ایران با گروه پنج به علاوه یک را بررسی کند.

آقای عراقچی، معاون وزیر امور خارجه گفته است برجام برنامه اقدام مشترک است که دو طرف به صورت داوطلبانه اجرا می‌کنند.

آقای عراقچی افزوده است "وزارت امور خارجه معتقد است که برای حفظ منافع ملی، صلاح نیست که برجام در مجلس به تصویب برسد چرا که هیچکدام از کشورهای ١+۵ هم آن را در پارلمان‌های خود به تصویب نمی‌رسانند."

این توافق‌نامه در حال حاضر در مجلس نمایندگان آمریکا تحت بررسی است و آقای عراقچی گفته است که "مباحثی که در کنگره آمریکا مطرح می‌شود برای رد کردن برجام است نه تصویب آن".

مقام‌های دولت حسن روحانی می‌گویند چون موضوع برنامه‌ هسته‌ای ایران در دست شورای عالی امنیت ملی کشور بوده، این توافق‌نامه باید در این شورا مطرح و بررسی شود.

مطالب مرتبط