پنج بسیجی 'در درگیری با نیروهای پژاک در کامیاران کشته شدند'

حق نشر عکس BBC World Service

یکی از فرماندهان سپاه کردستان در غرب ایران اعلام کرده است که تعدادی بسیجی در درگیری با نیروهای پژاک کشته شده‌اند. ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، می‌گوید بسیجیان کشته‌شده پنج نفر و همگی اهل کامیاران بوده‌اند.

این درگیری شب سه‌شنبه (۲۰ مرداد) رخ داده است.

سرهنگ ابراهیم حسینی، معاون هماهنگ کننده سپاه بیت‌المقدس کردستان، به ایرنا گفته است نیروهای پژاک با این حمله خواسته‌اند "انتقام" از دست دادن یک پایگاه خود در شمال غرب ایران را بگیرند.

آقای حسینی گفته است: "پژاک اخیرا مقری در شمال غرب کشور داشت و بارها به آنان هشدار داده شد که مقر را در نواری مرزی جمهوری اسلامی ایران تخلیه کنند، اما پژاک به این هشدار توجهی نکرد و امتناع ورزید."

"در عملیاتی موفقیت آمیز این مقر به تصرف نیروهای خودی درآمد و این عملیات و تصرف مقر برای گروهک پژاک کار سختی بود و ما می‌دانستیم که در عملیاتی تاکتیکی انتقام این اقدام ما را می‌گیرند."

فرات نیوز، نزدیک به پ‌ک‌ک، می‌گوید هنوز روشن نیست که نیروهای شاخه نظامی پژاک، که خود را "یگان‌های مدافع شرق کردستان" ی‌رک می‌نامند، مسئول این حمله بوده‌اند یا خیر.

هفته گذشته شاخه نظامی پژاک اعلام کرد به پاسگاهی در مریوان حمله و ۲۰ نیروی سپاه را کشته است. شاخه نظامی پژاک آن حمله را واکنشی به حملات نیروهای سپاه به چریک‌های آنان "نقض محرز آتش‌بس" عنوان کرد.

پژاک از سال ۱۳۹۰ به طور یک جانبه اعلام آتش بس کرد، اما سپاه پاسداران در همان مقطع این آتش‌بس را به خاطر مبهم بودن رد کرد و گفت نیروهای پژاک باید به طور کامل از ایران بیرون بروند.

مطالب مرتبط