دبیر شورای نگهبان: توافق هسته‌ای به صورت لایحه به مجلس برود

حق نشر عکس ISNA
Image caption جنتی گفته است که در مورد لزوم تصویب برجام در مجلس تفاوت نظر وجود دارد

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در نماز جمعه امروز تهران خواهان تصویب توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ در مجلس شد.

به دنبال پایان موفق مذاکرات ایران و قدرت‌های جهان و رسیدن به توافق موسوم به "برنامه جامع اقدام مشترک" (برجام) برخی از محافظه‌کاران خواهان تصویب این توافق در مجلس هستند، اما مقام‌های دولت موضع متفاوتی دارند.

آقای جنتی امروز، ۲۳ مرداد، در نماز جمعه تهران گفت: "این توافق جزو موافقت‌نامه‌هایی است که باید به مجلس برود و مجلس آن را امضا و تصویب کند."

دبیر شورای نگهبان در عین حال گفته در مقابل این موضع "نظری وجود دارد که لازم نیست [توافق] به مجلس برود و شورای عالی امنیت ملی می‌تواند راجع به آن تصمیم بگیرد، البته آمادگی‌هایی در مورد هرکدام وجود دارد. ما دیگر نمی‌توانیم تعیین تکلیف کنیم و باید مقامات مسئول به آن رسیدگی کنند و زودتر هم تکلیف آن را معین کنند که بیش از این بلاتکلیف نماند."

او گفته اختلاف نظر بر سر توافق هسته‌ای نباید به "استفاده ابزاری و جناحی در انتخابات و جاهای دیگر" منجر شود.

مطابق اصل ۱۲۵ قانون اساسی ایران "عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، موافقتنامه‌ها و قراردادهای دولت ایران" با دیگر دولت‌ها و همچنین پیمان‌های مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی باید به تایید مجلس ایران برسد و طرفداران تصویب برجام در مجلس به این اصل قانون اساسی استناد می‌کنند.

در مقابل، مخالفان تصویب برجام معتقدند که مذاکرات هسته‌ای تحت نظر شورای‌عالی امنیت ملی و کفالت رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفته و با استناد به اصل ١٧٦ قانون اساسی، گفته‌اند که تصویب این توافق در این شورا و تایید رهبر جمهوری اسلامی کافی است. در این اصل آمده است که "مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی پس از تایید رهبری قابل اجراست."

در جمهوری اسلامی، شورای نگهبان ایران مرجع تفسیر قانون اساسی است.

پیش از این علی لاریجانی، رئیس مجلس هم خواهان "بررسی" توافق هسته‌ای در مجلس شده هر چند مشخص نیست که آیا منظور او رای‌گیری و تصویب متن توافق توسط نمایندگان است یا نه.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم در نماز عید فطر در اولین اظهار نظر خود درباره توافق هسته‌ای با تشکر از مذاکره‌کنندگان ایران گفت: "چه این متنی که تهیه شده است، در مجاری قانونی پیش‌بینی‌شده‌ خود تصویب بشود و چه نشود، اجر آنها محفوظ است... البته برای تصویب این متن، یک مسیر قانونی پیش‌بینی‌شده‌ای وجود دارد که باید این مسیر را طی کند و خواهد کرد؛ انشاءالله." او مشخص نکرد که منظور از "مجاری قانونی" مجلس است یا شورای‌عالی امنیت ملی.

احمد جنتی در نماز جمعه امروز تهران با اشاره به حرف‌های آقای خامنه‌ای در نماز عید فطر گفته است: "ایشان فرمودند که مواضع ما در مقابل آمریکا فرقی نکرده و نمی‌کند و ربطی هم به این مساله هسته‌ای ندارد. ما ضد استکبار هستیم و از مستضعفین در هرجای عالم حمایت می‌کنیم."