آژانس اتمی: اطلاعات مربوط به مسائل حل‌نشده را از ایران دریافت کردیم

حق نشر عکس EPA

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که توضیحات و مدارک ایران درباره مسائل باقی‌مانده در ارتباط با برنامه هسته‌ای این کشور را دریافت کرده است.

آژانس امروز شنبه ۱۵ اوت تایید کرد که "بر اساس توافقی که در نقشه راه مربوط به شفاف‌سازی مسائل باقی‌مانده گذشته و حال برنامه هسته‌ای ایران شده است" توضیحات ایران را به صورت مکتوب همراه با مدارک مربوط دریافت کرده است.

در ایران هم بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که "ما اقدامات خودمان را انجام داده‌ایم و مراتب را در چارچوب زمانی که متعهد بودیم ارائه کردیم".

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعاتی پیش از اعلام توافق جامع اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ در روز ۱۴ ژوئیه، تفاهم‌نامه‌ای برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده از جمله موضوع "ابعاد نظامی احتمالی" امضا کردند.

بر اساس این تفاهم، ایران تا امروز (۱۵ اوت، ۲۴ مرداد) فرصت داشت تا اسناد و توضیحات خود درباره مسائل باقی‌مانده را به آژانس ارائه دهد.

بر همین اساس، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس، گزارش نهایی خود را درباره مسائل حل‌نشده در برنامه هسته‌‎ای ایران تا ۱۵ دسامبر (چهار ماه دیگر) ارائه خواهد کرد.

آقای کمالوندی امروز در نشستی در تهران با وجود انتقاد از "گزارش‌های سیاسی" آژانس درباره ایران از این که یوکیا آمانو محتوای تفاهم آژانس با ایران را محرمانه نگه داشته تقدیر کرد.

محرمانه بودن این توافق به ویژه از سوی کنگره آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته و بسیاری از نمایندگان آمریکایی خواهان دسترسی به متن این تفاهم شده‌اند.

مطالب مرتبط