روزنامه های تهران: پایان روزگار سخن گفتن از زبان رهبر

روزنامه های امروز صبح، سه‌شنبه ۲۷ مرداد سفر وزیر خارجه را به مسکو مهم دیده و در عین حال سخنان ضد آمریکایی رهبر جمهوری اسلامی را در تیترهای اول خود منعکس کرده‌اند.

ادامه گمانه زنی درباره ارسال برجام هسته‌ای به مجلس از جمله مطالب این روزنامه‌هاست که از زبان مسوولان و در مقالات خود از وضعیت اقتصادی کشور نالیده‌اند.

حق نشر عکس d
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

شعیب بهمن در مقاله‌ای در آرمان نوشته: روس‌ها علاقه‌مندند به عنوان شریک در بحث هسته‌ای در ایران فعالیت خود را ادامه دهند و در پروژه‌های اتمی ایران همکاری و مشارکت داشته باشند. همچنین تمایل زیادی دارند فروش تسلیحات به ایران را ادامه دهند و در بخش‌های دیگر ازجمله خدماتی، فنی و صنعتی ایران فعال شوند. البته این تمایل از طرف ایران نیز وجود دارد و همین می‌تواند به لیست کشورهایی که با آنها ارتباط تجاری دارد تنوع ببخشد.

به نوشته این مقاله: با توجه به نقش روس‌ها در حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران در مذاکرات پیشین، در دوران اجرای برجام نیز می‌توان از حضور آنها بهره برد. بنابراین احتمالا بخشی از مذاکرات آقای ظریف در روسیه در مورد اجرایی شدن برجام خواهد بود همچنین سفر وزیر خارجه کشورمان داری ابعاد منطقه‌ای است به این معنا که ایران و روسیه مواضع مشابه و نزدیکی درمورد بسیاری از مسائل منطقه ازجمله بحران سوریه دارند. حل مشکلات سوریه می‌تواند کانون و موضوع اصلی بحث دکتر ظریف و مقامات روسیه بوده باشد بویژه که هر دو کشور تمایل دارند بحران سوریه را از طریق یک راه‌حل مسالمت‌آمیز بین طرف‌های سوری حل و فصل کنند.

مقاله آرمان به این جا رسیده که: روس‌ها در هفته‌های اخیر نشان داده‌اند که در پی ایجاد یک ائتلاف جدید ضدتروریستی در منطقه هستند و تمایل دارند در این ائتلاف بازیگران مهم منطقه که منافع نزدیک به روسیه نیز دارند مانند ایران و عربستان حضور داشته باشند. قاعدتا اگر روس‌ها قادر به تشکیل چنین ائتلافی باشند این ائتلاف در برابر ائتلاف آمریکایی‌ قرار گیرد.

مهدی سنایی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: روابط ایران و روسیه که در طول تاریخ یکی از محورهای اصلی دستور کار دیپلماسی دو کشور بوده است در سال‌های اخیر به دلایل مختلف به یکی از موضوع‌های سیاست جهانی تبدیل شده که توجه ناظران و تحلیلگران بین‌المللی را نیز به خود معطوف می‌کند.در ایران نیز کارشناسان و تحلیلگران با دقت نظر فراوانی تحولات را در سیاست خارجی روسیه و همچنین روابط دو کشور پیگیری می‌کند.

سفیر ایران در روسیه در این مقاله تاکید کرده که اگر تا چند سال پیش در بررسی سطوح همکاری ایران و روسیه به عنوان مهم‌ترین بخش به همکاری‌ها و اشتراک مواضع بین‌المللی دو کشور اشاره می‌شد، حالا تحولات شتابنده خاورمیانه و معضلاتی که برخی کشورهای منطقه در اثر مداخلات نابجای غرب با آن دست به گریبان شدند از یک سو و تحرک جدی در همه بخش‌های روابط دو جانبه از سوی دیگر موجب شد تبادلات منطقه‌ای و دو جانبه دو کشور نیز شکل جدی تری بگیرند.

سرمقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: اگر چه در دو سال گذشته در پنج ملاقات رؤسای جمهوری دو کشور و تحولات مثبت در روابط سیاسی، اقتصادی، امنیتی و علمی و فرهنگی رخ داده و حجم مبادلات تجاری نیز رو به رشد گذاشته است اما در شرایط جدید و با کاهش تأثیرات منفی عوامل دیگر، از جمله تحریم‌ها، می‌توان در روابط گام‌های مثبت و بلند دیگری برداشت.

آمریکا علیه متحدان ایران

به دنبال تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر مخاصمه ایران با آمریکا، روزنامه های جناح اصولگرا به تبیین این سیاست پرداخته و در حمایت از آن نوشته‌اند.

قاسم غفوری در سرمقاله سیاست روز نوشته: پس از نزديك به دو سال مذاكره و اعلام جمع‌بندی مذاكرات جمهوری اسلامی‌ایران و گروه ۱+۵ در وین (برجام) محافل رسانه‌ای و سیاسی آمریکا محور تحرکات را بر اصل تشدید ادعاهای واهی درباره نقش منطقه‌ای ایران بنا ساختند. آنها با معرفی گروه‌های مقاومت از جمله حزب‌الله و سوریه، ایران را عامل بحران در منطقه معرفی نمودند در حالی که همزمان ادعای آمادگی کامل برای حمایت از متحدان منطقه‌ای خود را برجسته ساختند.

به نوشته این روزنامه اصولگرا: آمریکایی‌ها و شرکای اروپایی آنها این ايده را به افکار عمومی ‌القا نموده‌اند که تحرکات منطقه‌ای ایران ناقض امنیت منطقه است و این کشورها به عنوان ناجی امنیت هر اقدامی ‌که لازم بدانند حتی گزینه نظامی‌ را اجرا می‌سازند. نکته مهم آنکه آنها هرگز به این امر اشاره‌ای نکردند که به اعتراف خودشان داعش و گروه‌های تروریستی ساخته خود آنها هستند و بزرگترین تروریسم دولتی یعنی رژیم صهیونیستی تحت حمایت آنان می‌باشد.

کیهان تمامی صفحه اول خود را به عکس بزرگی از رهبر جمهوری اسلامی اختصاص داده و سخنان تازه وی را نقل کرده و در سرمقاله خود نیز نوشته آمریکایی‌ها در همین روزها ضمن آنکه به هیچ وجه از خشونت در لحن مواجهه با ایران نکاسته‌اند همزمان مشغول برنامه‌ریزی علنی، صف‌آرایی منطقه‌ای، تنظیم قوانین محدود کننده نسبت به متحدین ایران و صدور اخطارهای پی در پی علیه ایران است.

به نوشته سعدالله زارعی در این مقاله: تلاش آمریکا برای جداسازی روسیه از سوریه (با روش تطمیع) و تلاش آمریکا برای کنار زدن ایران از پرونده سوریه (با روش تهدید) که از حدود دو هفته پیش و پس از نشست محرمانه مشترک آمریکا، روسیه و عربستان که درباره سوریه برگزار شد و معاون وزیرخارجه روسیه نکات اصلی آن را بروز داد، آغاز شده است، به روشنی اهداف آمریکا را در طرح بحث «حل و فصل مسایل با ایران» مشخص می‌کند و کاربرد این بحث در پرونده سوریه را نشان می‌دهد.

یادداشت روز مدعی شده که آمریکایی‌ها قصد دارند عراق را تجزیه کنند و از کردها و حقوق آنان حمایت کنند و قصد دارند از پیشمرگه‌های کرد حمایت کرده و تشکیل یک ارتش سنی در غرب عراق را به رسمیت بشناسندد. بنابراین کاربرد بحث «حل و فصل مسایل با ایران» در پرونده عراق هم معلوم است و هر کس می‌داند که این مداخلات چه تأثیر ویران‌گری برای امنیت ملی و مصالح جمهوری اسلامی دارد.

حق نشر عکس d
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

تذکر به کیهان

داوودحشمتی در مقاله ای در قانون با عنوان «پایان عصر سخنگویی از زبان رهبری» به واکنش معاون فرهنگي سپاه پاسداران اشاره کرده که تقابلي آشكار را در رويارويي با روزنامه‌ كيهان نمايان مي‌كند و نشان مي‌دهد كار بي‌توجهي كيهان به تذكرات، از بيان آن در پشت‌درهاي بسته گذشته و ناگزير به سطح رسانه‌ها كشيده شده است. با اين حال به باور نگارنده مهم‌تر از آنچه آقاي مقدم‌فر در اين يادداشت بيان كرده است، مسائلي بود كه او از بيانش خودداري و تنها با نوشتن سه نقطه آن را گوشزد كرد.

این روزنامه نگار نوشته حمید مقدم فر را نقل کرده که خطاب به حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان نوشته بود »مقاله روز شنبه جنابعالی را در کیهان در خصوص موضوع هسته‌ای و برجام خواندم، بسیار به فکر فرو رفتم، چگونه است که برادر انقلابی چون جنابعالی، اصرار دارد به مخاطبان خود تفهیم کند که رهبر انقلاب مثل من فکر می‌کند؟! مثل من تحلیل می‌کند؟! و مثل من می‌فهمد؟! و این در حالی است که حضرت آقا، هم، در سخنرانی عید سعید فطر مواضع صریحی را در این خصوص اعلام کردند و هم مطالب شفافی را به شخصیت‌های نظام فرمودند و هم... .»

مقاله قانون به این جا رسیده که: معلوم می شود نوشتن اين يادداشت و همچنين دادن «تذكر علني» به كيهان، «الزام‌آور» و «اجتناب‌ناپذير» بود. درباره علت الزام‌آور بودن آن نيز فعلا تنها مي‌توان به اين موضوع اشاره كرد كه رهبري در سخنراني روز گذشته نيز موضعي قطعي راجع به توافق نگرفت و با نگاهي خنثي از آن گذر كرد. بنابراين مي‌توان گفت در حالي كه كيهان تلاش مي‌كرد از رهبري چهره‌اي مخالف توافق ترسيم كند، مكنونات قلبي و «فهم خود» را به اسم رهبري به جامعه تزريق كند، لازم ديده شد، تا با تابلوي ايست روبه‌رو شود.

مهم‌ تر از برجام در مجلس

علی محقق در سرمقاله ابتکار با اشاره به کسانی که اصرار دارند برجام به مجلس برده شود نوشته این عده همان ها هستند که از ابتدا با مذاکرات و توافق های ایران با کشورهای پنج به اضافه یک مخالف بودند در حالی که آنچه که باعث شد در دوسال اخیر ایران و کشورهای ۵+۱ پای میز مذاکره بنشینند و حاصل آن توافق وین شود، حاصل یک تصمیم کلان از سر مصلحت بوده است و طبیعی است که وقتی نظام تا اینجای کار را پیش آمده است، مصلحت تعیین خواهد کرد که مسیر بعدی چگونه طی شود و یک سر این مصلحت سنجی متوجه آن طرف میز مذاکره و تصمیم آتی کنگره آمریکا خواهد بود.

به نظر نویسنده مقاله: مساله مهم اینکه در روزهای پیش از توافق و همزمان با مصوبه کنگره آمریکا درباره تایید یا رد توافق وین، نمایندگان مجلس هم مصوبه ای در این باره داشتند که پس از بجث و مجادلات فراوان درباره اختیارات شورای عالی امنیت ملی مصوبه نهایی این شد که دولت موظف شد متن توافق را به اطلاع نمایندگان برساند و بر این اساس قرار نبود نمایندگان رای و نظر الزام آوری دراین باره صادر و آن را تصویب یا رد کنند.

و سرانجام سرمقاله ا بتکار به این جا رسیده که: با توجه به شرایط کنونی، محتوای توافق و قطعنامه شورای امنیت و واکنش های جهانی به آن، بیش از اینکه توافق نامه به ضرر ایران باشد و دست تهران را بسته باشد، دست مخالفان سرسخت این توافق در آن سوی میدان یعنی اسراییل و جمهوری خواهان جنگ طلب را بسته است.

کل تماس های کشور قطع می شود

لیلا ناطقی در گزارشی در جهان صنعت از زبان وزیر ارتباطات خبر داده که در صورت عدم پرداخت بدهی مخابرات به شرکت زیر ساخت ارتباطات کل کشورقطع خواهد شد. چرا که نمی‌توانیم بدهی بین‌المللی برای خرید پهنای باند را پرداخت کنیم و این به معنای قطع ارتباطات کل کشور خواهد بود.

به نوشته این گزارش: بدهی شرکت مخابرات به شرکت ارتباطات زیر ساخت هنوز صاف نشده است. باوجود مهلت یک هفته‌ای دولت وتهدید به قطع ارایه سرویس اینترنت و تماس بین‌الملل مشترکین مخابرات، انگار این شرکت خیال تسویه حساب را ندارد. اگرچه دولت تنها به خاطرمردم و عدم دسترسی آنها به اینترنت و مکالمات بین‌الملل موقتا دست از تهدید خود برداشت اما انگار این کوتاه آمدن به مذاق مخابراتی‌ها خوش آمده وتلاشی برای تسویه حساب خود نمی‌کنند وزیانده بودن خود را همواره بهانه می‌کنند. این

موضوع واکنش وزیر ارتباطات را به دنبال داشته است تا جایی که واعظی ادعای زیانده بودن مخابرات را غیر قابل قبول می‌خواند.

گزارش جهان صنعت نشان می دهد: واعظی با اشاره به ادعای شرکت مخابرات برای زیانده بودن این شرکت اعلام می‌کند که تنها صرف ادعای برخی افراد نمی توان این مساله را پذیرفت و مردم باید در حد خدمات دریافتی پول بپردازند. دولت زیر بار افزایش قیمت بدون خدمت نمی‌رود

حق نشر عکس d
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

این آمار واقعی است؟

ابوالقاسم قاسم زاده در ابتدای سرمقاله اطلاعات سخن رئیس اتاق بازرگانی ایران را نقل کرده که گفته از ۸۲ هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در کشور، ۱۴ هزار واحد تعطیل و ۲۲ هزار واحد نیمه تعطیل هستند و ۱۴ هزار واحد با ۷۰ درصد توان خودکار می‌کنند. بعد از آن پرسیده آیا این آمار واقعی است؟ که واقعیت آن نشان از رکود سنگین در کشور دارد. آنهم در حالیکه دولت اعلام کرده کشور از شرایط رکود خارج شده است.

به نوشته این مقاله: در بررسی گفته‌های برخی از فعالان بازار که خبر از رکود سنگین خرید و فروش‌ها می‌دهند، اغلب انجمن‌های صنفی تولیدی از راکد بودن بازار گلایه دارند. مثلا ۳۰ درصد از خرید و مصرف کاشی و سرامیک در بازار ظرف چند ماهه اخیر کاسته و گفته شده مصرف کاشی و سرامیک در کشور از بیش از ۳۰۰ میلیون متر مربع به کمتر از ۲۰۰ میلیون متر مربع رسیده است. به دلیل رکود حاکم ساخت و سازها کاهش پیدا کرده و در نتیجه کشش بازار کاشی و سرامیک کم شده است.

اطلاعات نوشته: در کنار اعلام خبر توافق هسته‌ای و موجی که از ورود کمپانی‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی به ایران تبلیغ می‌گردد، آن بخش از وارد کنندگان که کالاهای وارداتی خود را به‌صورت انبوه در انبار بایگانی کرده بودند با محاسبه جدید خود از آینده بازار، در‌های انبار را باز کرده‌اند و اجناس گوناگون را در معرض فروش قرار داده‌اند. هم فروشندگان و هم خریداران در حالت انتظاری مانده‌اند که از آینده نزدیک اطمینان ندارند و به‌قول معروف در حالت خوف و رجاء به‌سر می‌برند.

خستگی اجتماعی

مصطفی عابدی در سرمقاله شهروند از خستگی اجتماعی نوشته و علت آن را در وجود فشار و تنش‌هاي مداوم و روزمره دیده و دیگر عامل را فقدان عامليت يا فقدان اعتماد به نفس دانسته و نوشته اما تا هنگامي كه كورسويي از اميد در جامعه وجود دارد، جامعه و بیشتر افراد به نقطه شكست يا خستگي نمي‌رسند ولي اگر اين اميد از ميان برود، تمامي آن فشارها و تنش‌هاي قبلي با فقدان عامليت تركيب مي‌شوند و در غياب اميد به آينده، جامعه را به نقطه خستگي مي‌رساند.

نویسنده با مثال زدن از عراق و سوریه و عاملیت داعش در آن جا نوشته: وضعيت ايران خوشبختانه در اين منطقه متمايز از بسياري ديگر از جوامع است، هرچند فشارها و تنش‌هاي گوناگون را از انقلاب و جنگ تاكنون تحمل كرده‌ايم و در برخي مقاطع اين فشارها كمتر و در مقاطع ديگر بيشتر شده است ولي كمتر پيش آمده كه احساس عامليت نداشته باشيم. اگرچه در مقاطعي نزد بسياري از افراد نيز اميد كمرنگ شده بود ولي هيچ‌گاه اين اميد قطع نشد و پس از خرداد ١٣٩٢ و اكنون پس از توافق وين، بيش از ١٠سال گذشته، امید در ایران زنده و پررنگ شده است. نه‌تنها اميد به آينده افزايش يافته، بلكه درك و فهم از عامليت نيز بيشتر شده است.

مقاله شهروند به این جا رسیده که مرحله بعدی گير‌كردن در دست‌اندازهاي مصنوعي است كه پس از اين مرحله ممكن است ایران با آن مواجه شود و اميد ايجاد‌شده را زايل کند. اين آغاز راه است و تا به پايان رساندن آن كار زيادي در پيش است، بنابراين بايد همزمان وضع سه مسأله محوري فوق را به نحو مناسب بهبود داده و مديريت كرد. تنش‌هاي اجتماعي را كاهش داد، مسأله اقتصاد، بيكاري، تورم و ساير سخت‌گيري‌هاي قانوني و غيرقانوني، افزايش شادي و نشاط خود يك وجه ماجراست.

آیا مردم یادشان می رود؟

محمد بهشتي در مقاله ای در اعتماد نوشته:ميزان اخبار و گزارش‌هاي منفي و بد در سال‌هاي اخير آنقدر زياد شده است كه حالا ديگر به سختي مي‌توانيم اخبار مثبت و كمي اميدوار را در رسانه‌ها پيدا كنيم. انگار رسانه‌ها، دنبال اخبار نااميدكننده هستند و هرچقدر خبري تلخ‌تر و سياه‌تر باشد، ارزش خبري آن بيشتر و بيشتر مي‌شود و در صدر قرار مي‌گيرد. اين بدحالي در رسانه‌ها روي جامعه هم تاثير گذاشته؛ مردم ديگر منتظر اخبار خوب و اميدوار نيستند و بيشتر به خبرهايي اطمينان دارند كه از ناگواري‌ها و تلخي‌ها مي‌گويد.

به نوشته این کارشناس میراث فرهنگی در چنين شرايطي رسانه‌ها براي ديده و شنيده شدن، بيشتر به سمت اين اخبار مي‌روند تا حساسيت‌هاي بيشتري ايجاد شود و بين عاملان خبر، كه معمولا مديران و مسوولان هستند، و مردم فاصله‌ بيشتري ايجاد شود و نقار و جدايي در جامعه رخ دهد. از طرف ديگر مديران هم به اين جنس ناخوشايند انتشار خبرها عادت كرده‌اند؛ آنها با خودشان فكر مي‌كنند كه در حجم اخباري كه در روز منتشر مي‌شود، هر خبر ناگوار و ناخوشايندي درباره آنها، مديريت‌شان و وضعيت جامعه، بالاخره محو مي‌شود و مردم يادشان مي‌رود كه مثلا امروز يك اختلاس تازه فاش شده يا يك مجسمه ٦٠٠ كيلويي در روز روشن از شهر دزديده شده يا روي صورت دختران اسيدپاشيده شده. مديران فكر مي‌كنند كه بالاخره، حافظه كوتاه‌مدت جامعه كمك مي‌كند تا خبرها از ياد برود و در سررسيد خبري تازه ديگر كسي، چيزي از وقايع گذشته را به ياد نياورد.

مقاله اعتماد به این جا رسیده که: شايد اين تصور درست و منطقي باشد و حتي تاييد شود كه مردم، يادشان مي‌رود و خبرها را فراموش مي‌كنند. اما به هيچ‌عنوان نمي‌توان اين نظريه را رد كرد كه حتي در فراموشي كامل هم، باز اخبار ناخوشايند تاثير خود را مي‌گذارند و باعث مي‌شوند كه بي‌اعتمادي در جامعه به وجود بيايد و اين مهم‌ترين ضربه‌اي است كه از فاصله ميان مردم و مديران و در فضاي اطلاع‌رساني تلخ و سياه به وجود مي‌آيد.

برخورد انتظامی در مشاعات

شهرام شهيد‌ي در ستون طنز شهروند این گفته سخنگوی ناجا را نقل کرده که چنانچه خودرویی دور از انظار و خارج از شهر باشد داخل آن به‌عنوان حریم خصوصی محسوب می‌شود ولی در شهر جزو حریم خصوصی به حساب نمی‌آید.

به نوشته این طنزنویس: با این حساب یعنی اگر یک عده خلافکار مثلا کسی را بدزدند و ببرند خارج از شهر و زبانم لال دنبال بی‌حیایی باشند، داخل خودرو حریم خصوصی‌شان است و چاردیواری اختیاری اما اگر بنده در وسط شهر تهران بخواهم مثلا ترانه‌ای مجاز و مورد وثوق ارشاد – مثلا علیرضا افتخاری - گوش ندهم و به جایش یک ترانه جینگیل مستون و متاسفانه غیرمجاز و زیرزمینی گوش بدهم یکهو از زمین و زمان روی سرم می‌ریزند که نچ نچ نچ. وای وای‌وای. الان شما در مشاعاتی و اتفاقا علاوه بر عوض کردن آهنگ و کم کردن صدای دستگاه پخش خودرو باید شارژ این ماهت را هم بپردازی. نپرسید شارژ دیگر چه صیغه‌ای است؟ شما وقتی یک جا زندگی می‌کنید محل زندگی‌تان حتما تشکیل شده از فضای اختصاصی و مشاعات. مانند حیاط، پشت‌بام، راه‌پله

ستون طنز شهروند به این جا رسیده که: خودتان می‌دانید که تردد شما در مشاعات کاملا موضوع روشن و روتین و حل‌شده‌ای است و جزو حقوق شما محسوب می‌شود. البته با رعایت ضوابط و حق همسایگی. پس حتما به شرایط همسایگی هم واقف هستید و می‌دانید که شما موظفید برای تأمین هزینه‌های نگهداری از محدوده‌های غیرخصوصی و مشاع، شارژ ماهیانه بپردازید. بنابراین هیچ بعید نیست از فردا جهت پاکسازی خودروی درحال تردد شما در سطح شهر و ورود به داخل آن جهت بازرسی فنی، اعزام تعمیرکار مجرب و شروع تعمیرات و تنظیمات و شست‌وشوی کامل و... مجبور باشید ماهانه مبلغی بپردازید.

حق نشر عکس d
Image caption کارتون علیرضا صدیقی، قانون

مطالب مرتبط