انتقاد یک مقام سپاه به مواضع هسته‌ای حسین شریعتمداری: از زبان رهبر سخن نگویید

حق نشر عکس Tasnim
Image caption حمیدرضا مقدم‌فر نوشته است که موضع اظهار شده رهبر ایران با تعبیرات اخیر آقای شریعتمداری یکسان نیست

حمیدرضا مقدم‌فر، مشاور فرهنگی - رسانه ای فرمانده سپاه پاسداران، با انتقاد از سرمقاله دو روز پیش کیهان به قلم حسین شریعتمداری مدیرمسئول این روزنامه و نماینده رهبر ایران در موسسه کیهان، به وی توصیه کرد که "حداکثر، مواضع خود را اعلام کند و نه اینکه از زبان رهبری سخنی بگوید".

آقای مقدم فر دوشنبه ۲۶ مرداد با انتشار یادداشتی در خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه، خطاب به آقای شریعتمداری نوشت: "چگونه است که برادری انقلابی چون جنابعالی، اصرار دارد به مخاطبان خود تفهیم کند که رهبر انقلاب مثل من فکر می‌کند؟! مثل من تحلیل می‌کند؟! و مثل من می‌فهمد؟!"

مدیر مسئول کیهان، در سرمقاله روز شنبه خود با ذکر اینکه رهبر ایران از "عواقب فاجعه‌آفرین" توافق جامع هسته ای مطلع است نوشته بود: "با جرأت می‌توان گفت که ایشان به هیچ وجه از متن تهیه شده راضی نیستند".

وی با تاکید بر اینکه توافق جامع هسته ای "برای اصول و مبانی انقلاب فاجعه‌آفرین است و همین بندها و مواد است که دغدغه رهبر معظم انقلاب و همه دلسوزان را در پی داشته" خواستار "رد کامل" این توافق توسط نهادهای مسئول شده بود.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران، با اشاره به سرمقاله نماینده آیت الله خامنه ای در موسسه کیهان پرسیده: "چه‌کسی بیشتر از طرفداران گفتمان انقلاب اسلامی به رعایت حریم رهبری بزرگوار انقلاب اسلامی، سزاوارتر از جناب آقای شریعتمداری برادر اندیشمند و انقلابی است؟"

حمیدرضا مقدم فر با تاکید بر اینکه با خواندن مقاله روز شنبه حسین شریعتمداری "بسیار به فکر فرو رفته" نوشته است که موضع رهبر جمهوری اسلامی، در سخنرانی یک ماه پیش وی در نماز عید فطر به صراحت بیان شده و با تعبیر آقای شریعتمداری یکسان نیست.

آقای مقدم فر پرسیده: "آیا اگر امر دایر باشد که جهت‌گیری پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری را در این مورد بپذیریم یا نوشته جناب‌عالی را، به‌نظر کدام را باید انتخاب کنیم؟"

وی افزوده است: "آیا بیان صریح مقام معظم رهبری مبنی بر طی مسیر قانونی و تصویب یا عدم تصویب براساس مصالح ملی را به گوش جان بسپاریم و از شتابزدگی در استنتاج بپرهیزیم؟ یا به‌تشخیص خود آن‌چنان پا بفشریم و به دیگران القا کنیم به‌گونه‌ای که هر نوع نتیجه‌گیری غیر از مجاری قانونی مغایر نظر رهبری جلوه داده شود؟"

مدیرمسئول کیهان در سرمقاله مناقشه انگیز خود نوشته بود که اگر آقای خامنه ای از توافق هسته ای راضی بود، تأکید او در خطبه های نماز عید فطر مبنی بر اینکه "متن تهیه شده تصویب بشود یا نشود از اصول انقلاب دست نخواهیم کشید" ضرورتی نداشت.

مدیر مسئول کیهان ظاهرا اعتقاد داشت که رهبر ایران بر مبنای این اظهارات، نمی تواند با بخش هایی از توافق هسته ای که به گفته آقای شریعتمداری "با اصول و مبانی اسلام و انقلاب و موجودیت نظام در تعارضند" موافق باشد.

رهبر جمهوری اسلامی پس از توافق جامع هسته ای در وین، ضمن پرهیز از اظهارنظر مستقیم در مورد متن توافق، از تلاش های مذاکره کنندگان تقدیر کرد. وی همچنین، از لزوم بررسی دقیق "متنی که فراهم آمده" در "مسیر قانونی پیش‌بینی شده" سخن گفت، اما مشخص نکرد که این مسیر قانونی دقیقا چیست.

در هفته های اخیر، بحث های مختلفی در مورد لزوم تصویب یا عدم تصویب توافق جامع هسته ای در مجلس ایران مطرح شده که هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است.

آیت الله خامنه ای امروز در ا ظهاراتی جدید تاکید کرد که تکلیف توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی هنوز معلوم نیست.

رهبر ایران در اشاره ای تلویحی به فرا نرسیدن موعد بررسی این توافق در کنگره آمریکا گفت که این توافق، "نه معلوم است اینجا تصویب بشود و نه معلوم است آنجا تصویب بشود".

مطالب مرتبط