معاون وزیر خارجه ایران: سفارت بریتانیا در تهران فعلا ویزای مسافرتی صادر نمی‌کند

حق نشر عکس b
Image caption بازگشایی سفارتخانه های ایران و بریتانیا قرار است فردا همزمان انجام شود

مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ایران گفته است که سفارتخانه های ایران و بریتانیا فعلا در سطح کاردار بازگشایی می شوند و قرار است به مرورکه کادر کنسولی سفارت بریتانیا تکمیل شد، ویزای مسافری و عادی در تهران صادر شود.

به گفته آقای روانچی "بازگشایی سفارتخانه های ایران و انگلیس قرار است فردا (یکشنبه ۲۳ اوت – اول شهریور)همزمان انجام شود و در سطح کاردار است."

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا قرار است همراه با یک هیات اقتصادی به تهران سفر کند.

آقای تخت روانچی همچنین گفته است فعلا قرار است که با بازگشایی سفارتخانه ها، ویزای دیپلماتیک و خدمت در تهران صادر شود، اما به مرور که کادر کنسولی سفارت بریتانیا در تهران تکمیل شد، ویزای مسافری و عادی هم در تهران صادر شود.

معاون اروپا و آمریکا وزارت خارجه افزود: "به انگلیس اعلام کرده‌ایم نمی پذیریم شهروندان ما از کشورهای دیگر جهت دریافت ویزای انگلیس اقدام کنند و انگلیس هم این موضوع را پذیرفته و به نظر می رسد صدور ویزا برای شهروندان عادی نیز تا چند ماه دیگر عملیاتی شود."

آقای تخت روانچی گفت که در سفارت ایران در لندن هم صدور ویزا مانند سفارت بریتانیا در تهران خواهد بود.

روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا از چهار سال قبل که به ساختمان سفارت بریتانیا در مرکز تهران و نیز باغ متعلق به این سفارتخانه در شمال تهران حمله شد، در پایین‌ترین سطح بوده است.

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران روز ۸ آذر سال ۱۳۹۰ هدف حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت.

پس از آن، بریتانیا ضمن تعطیل کردن این سفارتخانه، دیپلمات‎‌های خود را به لندن برگرداند و به دیپلمات‌های ایرانی نیز دستور داد که خاک بریتانیا را ترک کنند.