روحانی: باید قسمتی از صنایع دفاعی را به بخش خصوصی بدهیم

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزارت دفاع ایران با حضور حسن روحانی از موشک بالستیک 'فاتح ۳۱۳' پرده‌برداری کرد که گفته می‌شود ۵۰۰ کیلومتر برد دارد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، می‌گوید باید بخش‌هایی از صنایع دفاعی ایران به بخش خصوصی منتقل شود و تنها بخش‌هایی که اسرار نظامی دارند در اختیار وزارت دفاع بمانند.

آقای روحانی، امروز شنبه ۳۱ مرداد، در مراسمی در وزارت دفاع ایران گفت: "صنعت دفاعی در بخش‌هایی که دارای طبقه‌بندی و اسرار نظامی است باید زیر نظر وزارت دفاع باشد٬ ولی در مابقی امور باید از دستاوردهای بیرون استفاده کند. یعنی باید سفارش‌دهنده و همکار باشیم و این صنعت را به بخش‌های غیردولتی منتقل کنیم."

البته آقای روحانی تاکید کرده است که "مونتاژ نهایی" باید همچنان به عهده خود نیروهای مسلح ایران باشد.

خصوصی‌سازی یکی از سیاست‌های اقتصادی اصلی دولت حسن روحانی بوده و این دولت تلاش‌هایی را برای خصوصی‌سازی بیشتر در عرصه‌های مختلف از جمله بهداشت و آموزش پیش برده است.

آقای روحانی پیش از این هم اشاره‌هایی به لزوم محدودیت فعالیت اقتصادی نیروهای مسلح ایران کرده است.

او در سخنرانی امروز خود گفته است که "ترکیب" صنعت دفاعی ایران با دیگر صنایع هم به نفع صنعت ایران است و هم توانایی کشور را در زمینه‌های دفاعی تقویت می‌کند.

او در بخش‌ دیگری از صحبت‌هایش گفته است که ایران برای خرید و فروش سلاح بنا به تشخیص خود عمل می‌کند و به قطعنامه‌های مرتبط در این باره توجه نخواهد کرد.

'تغییر نام وزارت جنگ در زمان مرحوم مصدق'

آقای روحانی تاکید کرده است که صنایع و توانایی‌هایی نظامی ایران جنبه دفاعی و بازدارندگی دارند و ایران به دنبال تنش‌زدایی و روابطی مبتنی بر اعتماد متقابل با جهان است.

او به تاریخچه وزارت دفاع ایران اشاره کرد و گفت: "در ایران نیز ابتدا وزارت جنگ داشتیم، یک بار در دوران مرحوم مصدق نام این وزارتخانه به وزارت دفاع تبدیل شد که پس از کودتای ۲۸ مرداد کودتاچیان حتی اسمی را که برآمده از یک دولت قانونی بود برنتافتند و نام آن را دوباره به وزارت جنگ تغییر دادند."

او گفت پس از انقلاب ایران نام این وزارتخانه دوباره به وزارت دفاع تغییر پیدا کرد.