خانواده بسیجی مقتول از اجرای حکم قصاص 'قاتل فرزندشان' گذشت کردند

حق نشر عکس nasimonline
Image caption رسانه‌های محافظه‌کار علی خلیلی را 'شهید امر به معروف' خوانده‌اند

پدر و مادر علی خلیلی، از اجرای حکم قصاص فردی که به خاطر "قتل" فرزندشان به اعدام محکوم شده بود صرف نظر کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، والدین آقای خلیلی با اعلام گذشت، خواستار اجرا نشدن حکم قصاص صادره توسط شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران شده اند که به تأیید دیوان عالی کشور رسیده بود.

دیوان عالی ایران، در خرداد ماه گذشته حکم اعدام احسان شاه قاسمی را، که با یک بسیجی به نام علی خلیلی درگیر شده بود، تایید کرد.

به دنبال تایید حکم قصاص، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از احتمال اجرای این حکم ابراز نگرانی کرد و پدر محکوم گفت که از خانواده علی خلیلی درخواست عفو کرده است.

علی خلیلی در تیر ماه سال ۱۳۹۰ به احسان شاه قاسمی و دوستانش که در ماشینی بودند "تذکر" داد که به درگیری منجر شد. در این درگیری، احسان شاه قاسمی آقای خلیلی را با چاقو زد.

علی خلیلی پس از چند جراحی و مدتی بستری بودن، از بیمارستان مرخص شد و به کربلا سفر کرد، اما بعد از حدود سه سال، یعنی در فروردین سال ۱۳۹۳ درگذشت.

کمی بعد رئیس پزشکی قانونی ایران اعلام کرد که ضربات چاقو "با مرگ او بی‌ارتباط نبوده است" و به این ترتیب اتهام قتل علیه احسان شاه قاسمی مطرح شد.

پیشتر علی خلیلی و پدرش در پرونده ضرب و جرح از او رضایت داده بودند، اما با درگذشت علی خلیلی، پرونده دوباره به جریان افتاد.

رسانه‌های محافظه‌کار ایران از علی خلیلی با عنوان "شهید امر به معروف" یاد می‌کنند.

پس از درگذشت علی خلیلی مجلس ایران کلیات طرحی تحت عنوان "حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر" را تصویب کرد.

به موجب این قانون، هیچ فرد یا نهادی حق ندارد مانع از اجرای "امر به معروف و نهی از منکر" بشود و در صورت بروز درگیری، مجازات کسانی که علیه امر به معروف‌کنندگان اقدامی کنند، شدید خواهد بود.