روزنامه‌های تهران: تقدیر رهبری؛ تقدیر از دولت

امروز پنجشنبه پنجم شهریور ١٣٩٤، روزنامه‎های موافق و مخالف توافق هسته‌ای ایران، صفحه اول خود را به تناسب گرایش‌های سیاسی هر یک به عکس و اظهارات دیروز آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران اختصاص داده‌اند.

تقدیر رهبری از دولت

حق نشر عکس press

روزنامه اعتماد با انتخاب "تقدیر رهبری" به عنوان تیتر یک خود نوشته که رهبر انقلاب از پایان مذاکرات هسته‌ای، کاهش تورم و آرامش اقتصادی، طرح تحول سلامت و ادامه حرکت علمی تشکر و بر پرهیز از حاشیه‌سازی و برهم زدن یکپارچگی مردم تاکید کرده است.

در همین حال روزنامه شرق با انتخاب "تقدیر از دولت" لحن مشابهی را دنبال کرده و علی قنبری، معاون وزیر جهاد کشاورزی در مقاله‌ای در این روزنامه نوشته است که تورم همچنان در حال کاهش است؛ یا نرخ رشد تورم نزولی است یا شدت رشد قیمت‌ها. این عبارت‌ها که زمانی موجب خوشحالی و از علائم بهبود اقتصاد بیمار کشور بود، حال به نگرانی‌ها و دغدغه‌های رکود و کسادی اقتصاد دامن می‌زند. به گفته آقای قنبری، هر قدر که رکود توام با تورم بحث‌برانگیز بوده و با تئوری‌های اقتصادی ناهمخوان است، تغییرات اخیر رشد اقتصادی و بهبود آن از منفی ٦ و هشت دهم درصد به مثبت سه درصد، یعنی تغییر رشد اقتصادی نزدیک به ١٠ درصد، آن هم در حالی که شاخص تورم با رشد نزولی روبه‌رو بوده و در کنار آن رشد شاخص‌های نقدینگی و پایه پولی نزولی شده است، موضوع قابل تاملی است و باید با بررسی بخشی از این شاخص‌ها نقاط بحرانی شناسایی شود و سیاست‌های مناسب برای رفع معضل بیکاری در دستور کار دولت قرار گیرد.

در همین حال روزنامه ایران هم در مطلبی با عنوان قدردانی مراجع از تلاش‌های تیم مذاکره کننده هسته‌ای به دیدار مجید تخت روانچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو مذاکره کننده هسته‌ای ایران با برخی از مراجع تقلید قم اشاره کرده است. آیت‌الله مکارم شیرازی، جعفر سبحانی، نوری همدانی، فاضل لنکرانی از جمله شخصیت‌هایی بودند که آقای تخت روانچی با آنها دیدار کرده است.

احتمال بی‌توجهی به اهداف دشمن

حق نشر عکس press

دیروز روزنامه‌های اصولگرا و تندرو مثل کیهان در صفحه اول خود بیشتر از همه آن بخش از اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای را برجسته کردند که گفته در بحث هسته‌ای، احتمال بی‌توجهی به اهداف دشمنان از جمله نگرانی‌ها و دغدغه‌هاست.

جوان، روزنامه سپاه پاسداران ایران هم به نقل از رهبر ایران، تیتر زده "مسئولان مطلقا در نقشه دشمن قرار نگیرند."

یدالله جوانی، در مقاله‌ای در همین روزنامه با عنوان "نقطه هدف در نقشه آمریکا برای منطقه در دوره پساتوافق"، نوشته است که آمریکا پس از توافق هسته‌ای با ایران، درصدد است تا بیشترین توان خود را برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران به کار گیرد. از نظر برخی از مقامات غربی، نفوذ جمهوری اسلامی در کشورهای غرب آسیا، برای آنان به مراتب از سلاح هسته‌ای خطرناک‌تر است.

بنابر این به نظر نویسنده این مقاله، آمریکا در تلاش خواهد بود با بسیج امکانات و فعال سازی همه ظرفیت‌هایش روند کنونی تحولات در منطقه غرب آسیا را به نفع خود و متحدانش تغییر داده و با پایان بخشی به نفوذ جمهوری اسلامی، قدرت ایران را به درون مرزهایش محدود ساخته و آن را تضعیف کند.

به ادعای این روزنامه، تمرکز مقامات غربی بر ضرورت تغییر رفتار منطقه‌ای ایران در دوره پساتوافق برای تحقق چنین هدفی است.

روزنامه رسالت هم در گزارشی از بخش اقتصادی خود آورده است که دو سال از خدمت چهارساله دولت گذشته است. اگر آقای روحانی بخواهد به وعده‌های اقتصادی خود جامه عمل بپوشاند راهی جز عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ندارد. دیروز رهبر انقلاب در دیدار با ایشان و هیات دولت گفت که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشکیل شود. به نوشته این گزارش اگر این ستاد همین امروز تشکیل نشود، فردا خیلی دیر است.

دیپلماسی نفتی در دوران تحریم و پساتحریم

حق نشر عکس press

امیر حسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت ایران در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است که به دلیل وجود رقابت با سایر کشورهای تولیدکننده همسایه، افزایش تولید در صنعت نفت ایران چه در حوزه بالادستی و چه پایین دست آن نیاز به منابع مالی بسیار زیاد و سرمایه‌گذاری و دانش فنی روز دارد.

به نوشته این مقاله از همین رو، سرمایه‌گذاری آینده در صنعت نفت باید با تعامل و مشارکت شرکت‌های داخلی و خارجی به انجام برسد. چالشی جدی که در آغاز کار این مشارکت و سرمایه‌گذاری‌های جدید وجود دارد، ترس‌ها و موانع احتمالی ناشی از تفاسیر مختلف دولت‌های غربی از برجام است که شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران با آن مواجه خواهند بود.

آقای زمانی‌نیا در پایان این مقاله از تشکیل کارگروه ویژه‌ای با موافقت وزیر نفت خبر داده که هماهنگی‌های لازم برای حضور شرکت‌های خارجی را انجام دهد و موانع موجود را با همکاری وزارت امور خارجه از سر راه آنها برداد.

فصل رقابت انتخاباتی و صف‌بندی مخالفان

حق نشر عکس press

سیدعلی میرباقری، استاد دانشگاه در سرمقاله روزنامه ایران نوشته که تابستان ایران با تحرکی که این هفته احزاب و گروه‌ها برای انتخابات آغاز کردند، گرمای دلپذیری به خود گرفت. در شرایطی که عرصه اقتصاد هنوز دست به گریبان رکود است و حوزه فرهنگ با نوسان ناشی از مقاومت نیروهای مخالف روبه‌روست، به نظر می‌آید که حوزه سیاست توانسته است غبار سکون و رکود را از دامن خویش بروبد و مهیای یک تغییر و تحول شود. احزاب جدید و جوان به صحنه آمدند و احزاب قدیمی به آرایش و سازماندهی نیروها و هواداران خویش مبادرت کردند و در سوی دیگر این میدان، دور پرشتابی از مذاکره میان بزرگان دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا به جریان افتاد تا تکلیف امر مهم ائتلاف‌های انتخاباتی روشن شود.

با این حال به نوشته این مقاله، چنین گشایشی در فضای سیاسی به کام برخی بازیگران خوش نیامد. چرا که در حد فاصل دو جریان اعتدالی و اصولگرا که در تدارک رقابت انتخاباتی هستند، پاره‌ای از نیروها، کوششی معکوس برای بستن و محدود ساختن فضای رقابت به نمایش گذاشتند.

تهران از ترس زلزله لرزید

حق نشر عکس press

روزنامه اعتماد در گزارشی به واکنش تهرانی‌ها به زلزله فیروزکوه در شبکه‌های اجتماعی پرداخته است.

در ابتدای این گزارش آمده که تهدید زمین‌لرزه مشهور پایتخت، هر بار با لرزیدن تکه‌ای از زمین زیر پای تهرانی‌ها به دلهره‌ای عمیق برای آنها تبدیل می‌شود و این سوال بی‌جواب را برای‌شان زنده می‌کند که: "آیا در برابر زلزله توانایی دفاع از خود را دارند؟"

به نوشته این گزارش، هرچند هیچ فردی قادر به پیش‌بینی زمان وقوع زلزله نیست اما اکنون همه تهرانی‌ها باور کرده‌اند که روزی زمین زیر پای‌شان آنقدر شدید خواهد لرزید که مرگ همه را رقم خواهد زد؛ واکنشی که مردم پایتخت در شبکه‌های اجتماعی نسبت به زلزله شامگاه سه‌شنبه در فیروزکوه از خود نشان داده‌اند، گواه این باور تهرانی‌هاست که حتی اگر زمین‌لرزه فیروزکوه، ١١٥ کیلومتر با محل سکونت آنها فاصله داشته باشد اما بازهم آنها را از وقوع زلزله مشهور خواهد ترساند.

گزارش اعتماد در ادامه حاکیست که واکنش تهرانی‌ها از نگرانی مفرط تا شوخی با زمین‌لرزه گسترده است که وجه مشترک همه‌شان در دغدغه وقوع زمین لرزه خلاصه می‌شود.

مطالب مرتبط