حسین رفیعی، زندانی سیاسی: دادستان تهران مجری خواست نیروهای امنیتی است

حسین رفیعی حق نشر عکس melimazhabi

حسین رفیعی، فعال زندانی ملی-مذهبی و استاد بازنشسته دانشگاه تهران، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران را متهم کرد که همچون یک "مامور"، مجری خواست نیروهای امنیتی شده است و به او توصیه کرد که از سرنوشت سَلَف خود، سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران عبرت بگیرد.

آقای رفیعی در نامه ای خطاب به ابراهیم رئیسی دادستان کل ایران، گفته که آقای جعفری دولت آبادی، با وجود اظهار نظر معاونت حقوقی دادستانی تهران در مورد قانونی نبودن حبس این زندانی، از آزاد کردن وی خودداری کرده است.

اشاره حسین رفیعی به سرنوشت دادستان سابق تهران، ظاهرا متوجه پرونده قضایی سعید مرتضوی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ است که با وجود حکم تبرئه او از اتهامات اصلی، به محروم شدن مادام العمر او از مشاغل قضایی منجر شد.

آقای رفیعی در نامه خود به دادستان کل کشور نوشته است که وزارت اطلاعات در شهریور ۱۳۹۲ از دادسرای اوین خواسته بود علیه او "پرونده سازی کند" اما بازپرس شعبه ۲ اوین به دلیل فقدان مستندات قرار منع تعقیب صادر کرده است.

وی افزوده است: "مجددا، وزارت اطلاعات، در تیرماه ۱۳۹۳ از دادستان تهران مجوز بازرسی منزل شخصی من را و البته بدون مستندات قانونی، می گیرد تا پرونده سازی کند. این پرونده سازی به کمک دادستان تهران انجام و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست آقای صلواتی و با انشای وزارت اطلاعات، حکم ۶ سال زندان می دهد."

حسین رفیعی در نامه خود آورده که وزارت اطلاعات، سپس در حالی که این حکم هنوز در دادگاه تجدیدنظر قطعی نشده بود، از دادستان مجوز "بازداشت غیرقانونی" او بر سر پرونده ای قدیمی را گرفته که در سال ۱۳۸۲ تشکیل شده بود و بر همین مبنا، او را دستگیر کرده است.

آقای رفیعی ادامه داده که به دنبال پی گیری های مکرر وکلای او، عباس جعفری دولت آبادی در مورد حبس او استعلام حقوقی کرده است.

به نوشته او: "آقای دادستان... از معاونت حقوقی خود، جناب آقای دکتر جهانی، در خواست اظهار نظر کردند. آقای دکتر جهانی با صراحت نوشتند که این حکم شامل مرور زمان شده و زندانی باید آزاد شود."

این فعال ملی - مذهبی تاکید کرده که با وجود گذشت دو ماه از این اظهار نظر، آقای جعفری دولت آبادی، تخت نفوذ ماموران امنیتی، از آزاد کردن او خودداری کرده است.

حسین رفیعی، در روز ۲۶ خرداد بدون احضار قبلی و در خیابان توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین است.

او قبل از بازداشت، در نامه ای به سران دو قوه قضاییه و مجریه از عملکرد "بی ضابطه" دستگاه های اطلاعاتی و قضایی ایران انتقاد کرده بود.