سرلشکر جعفری: از ابتدا قرار نبود سپاه، نیرویی نظامی باشد

حق نشر عکس MEHR

سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در واکنش به اتهامات دخالت سپاه در انتخابات گفته است که علت هشدارهای سپاه این است که سپاه شکل گرفته است تا از انقلاب اسلامی و از دستاوردهای آن طبق قانون اساسی حفاظت کند.

منتقدان دخالت سپاه و نیروهای نظامی دیگر در سیاست می‌گویند که آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی گفته بود که نظامیان در سیاست دخالت نکنند.

اما آقای جعفری امروز (سه‌شنبه، ۱۰ شهریور) در نشستی خبری در محل قرارگاه ثارالله تهران گفت: "سپاه را متهم به این می‌کنند که دخالت‌های سیاسی که امام منع کرده بودند، سپاه وارد شده در حالی که آن فرمایش امام این است که سپاه از یک جناح خاص طرفداری نکند."

او گفت: " امروز شاهدیم در جریان اصولگرای همراه انقلاب ده‌ها جریان حزبی وجود دارد که سپاه نمی‌تواند از هیچ یک از آنها حمایت کند."

آقای جعفری همچنین گفت که سپاه پاسداران از ابتدا قرار نبود نیرویی نظامی باشد و جنگ ایران و عراق سپاه را وارد عرصه‌های نظامی کرد.

به گفته او "کسانی که می‌خواهند از مسیر سیاسی یا فرهنگی اقداماتی علیه انقلاب اسلامی انجام دهند، طبیعی است که عملیات روانی و جوسازی علیه سپاه را شروع می‌کنند."

__________________________________________________________________________________________

سخنان آیت‌الله خمینی در خصوص حضور نظامیان در انتخابات

برای سپاهی ها جایز نیست که وارد بشوند به دسته بندی و آن طرفدار آن یکی، آن یکی طرفدار آن یکی، به شما چه ربط دارد که در مجلس چه می گذرد؟ در امر انتخابات باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی ها باز صحبت هست، خوب انتخابات در محل خودش دارد می شود، جریانی دارد، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا بکنند، برای سپاه جایز نیست این، برای ارتش جایز نیست این. سپاهی را از آن تعهدی که دارد، از آن مطلبی که به عهده اوست باز می دارد و همین طور ارتش را. (صحفیه امام، جلد ۱۹، ص ۱۲)

باید سعی کنید جهات سیاسی در سپاه وارد نشود،که اگر افکار سیاسی وارد سپاه شود، جهات نظامی آن از بین می رود، همیشه به سپاه سفارش کنید که آنان خودشان را یک جنگنده خدمتگزار مردم بدانند. (صحیفه امام، جلد ۱۸، ص ۴۵)

__________________________________________________________________________________________

آقای جعفری در تازه‌ترین واکنش به انتخابات گفته بود که کسانی با "سخنانی که تضعیف شورای نگهبان را به دنبال دارد" می خواهند "روزنه‌های جدیدی را برای نفوذ بیگانگان در کشور بگشایند، بدانند هرگز اجازه رشد و پیاده سازی چنین تفکری را نخواهیم داد."

هشدار او تلویحا به اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بود که گفته بود شورای نگهبان در تائید صلاحیت نامزدان انتخاباتی تنها نقش نظارتی دارد.

حدود سه سال پیش علی سعیدی، نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران، با ذکر آنکه این نیروی نظامی "چارچوب‌ها و معیارها" را در انتخابات تبیین می‌کند گفته بود که وظیفه ذاتی سپاه مهندسی معقول و منطقی انتخابات است.

هر چند او چندی بعد گفت که سپاه در انتخابات دخالت نکرده و نخواهد کرد.