روزنامه های تهران: تحسین ظریف توسط هاشمی

روزنامه های صبح امروز، سه شنبه دهم شهریور در صفحات اول خود از دیدار وزیر خارجه با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته اند، رسانه های میانه رو و اصلاح طلب این دیدار را با اهمیت دیده اند و روزنامه های مخالف دولت و تندرو همزمان به انعکاس سخنان دو روز قبل سخنگوی قوه قضاییه ادامه داده اند که از کشف تلفن همراه و سی سکه طلا نزد مهدی هاشمی در زندان گفته بود.

نگرانی ها پیرامون احتمال وقوع زلزله در تهران و گزارش هایی درباره بی آبی تهران و اطراف از جمله گزارش های امروز است که همزمان شده است با خبری درباره قطعی شدن اقدام دولت برای خرید آب آشامیدنی.

مخالفان توافق و بایدهایشان

حق نشر عکس Etemad
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در شرق اظهار نظر کرده که تمام موضع‌گیری‌های صورت‌گرفته علیه توافق های هسته ای، موضع‌گیری‌های جناحی است و دلواپسان سعی کرده اند در جریان توافق هسته‌ای و واکنش‌های کنگره آمریکا، آثار و تبعات برجام را به صورت دیگری نشان دهند که انگار این توافق یک شکست کامل بوده و در جهت منافع ملی ایران نیست، در حالی که بدیهی است که برجام، توافق خوبی ارزیابی می‌شود.

این استاد دانشگاه ضمن تایید سیاست های خارجی دولت روحانی دولت پیشین را به دلیل هشت سال سوءمدیریت و از دست دادن ٨٠٠ میلیارد درآمد کشور نالایق خوانده و نوشته: هیچ مدرکی وجود ندارد که این پول‌ها کجا مصرف شده است و چرا تحریم‌ها کشور را در یک تنگنا و بن‌بست اقتصادی و مالی قرار داد، بنابراین باید به دنبال راهی برای برون‌رفت از این شرایط می بودند. شرایطی که برای برون‌رفت از آن مذاکراتی صورت گرفت و در نهایت توافق حاصل شد.

بدینسان است که مقاله شرق تاکید دارد: عقل حکم می‌کند طرفین از نتیجه مذاکرات چندجانبه که در آن دادوستد‌هایی انجام شد، راضی باشند. این برجام با شرایطی که ایران در آن قرار گرفته بود، به نفع ایران است. چراکه در درجه اول ایران را از انزوای سیاسی خارج می‌کند و در مرتبه دوم مشکلات اقتصادی را به‌تدریج بهبود می‌بخشد و در نهایت فضای جدیدی برای جلب سرمایه خارجی شکل می دهد که ایران به آن نیازمند است.

محمد صفری در سرمقاله سیاست روز بایدها و نبایدهای سیاست خارجی را برشمرده و بدون اشاره به علت و انگیزه چنین دستور عملی نوشته: گسترش روابط سیاسی با کشورهای منطقه و دنیا بدون توجه به خواسته‌های آمریکا، در دستور کار دستگاه سیاست خارجی ایران باید قرار گیرد. اولویت با کشورهایی است که دوستی خود را با ایران به اثبات رسانده‌اند و در شرایط سخت هم در کنار ایران قرار داشتند.

به نظر نویسنده این روزنامه جناح راست: روابطی که در زمان دولت سابق با کشورهای آمریکای لاتین مانند کوبا و ونزویلا برقرار بود باید برقرار شود و حمایت از مردم کشورهای انقلابی هم در اولویت قرار گیرد در مقابل به سفرهای مقامات کشورهای اروپایی را نباید زیاد جدی گرفت. آنها در‌پی کسب سود از فضای ایجاد شده سیاسی در قبال ایران هستند. رفع تحریم‌های اقتصادی بیشتر به سود کشورهای اروپایی خواهد بود تا ایران. اگر بی‌گدار به آنها میدان داده شود، بازار اقتصادی ایران برای آنها سودآور خواهد بود و در کنار آن، همچنان به ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران خواهند پرداخت.

و خلاصه این که به نظر سرمقاله نویس سیاست روز: سیاست خارجی ایران اکنون باید مبتنی بر مقابله با نفوذ آمریکا در کشور باشد و سپس گسترش روابط و تحکیم آن با کشورهای دوست منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای استوار گردد. آفریقا، آمریکای لاتین و شرق آسیا می‌تواند مورد توجه ویژه قرار گیرد.

دولت چه کرد

مصطفی عابدی در آخرین روز هفته دولت در سرمقاله شهروند نوشته یک ویژگی بارز است دولت در ٢ سال گذشته تثبیت و آرام‌سازی بوده است و برآورد رئیس‌جمهوری این است که در ٢ سال آینده این سیاست تبدیل به توسعه و پیشرفت می‌شود، زیرا سیاست تثبیت‌دهنده شرط لازم برای هر اقدام بعدی است.

به نظر نویسنده این مقاله: این سیاست درستی بود و نه تنها در اداره امور کشور بلکه برای هر پدیده دیگری نیز باید همین اقدام را انجام داد. وقتی یک بیمار با وضع وخیم و ناپایداری مواجه می‌شود، پیش از هر اقدامی باید وضعیت او را به ثبات رساند، سپس به درمان اقدام کرد. وقتی یک تیم دچار بحران می‌شود، ابتدا باید آن را آرام و از تشنج دور کرد سپس به حل مشکلات آن پرداخت. وضعیت سیاست در ایران در سال ٩٢ یعنی سال روی کار آمدن دولت جدید نیز به همین گونه بود. اقتصاد متزلزل و بی‌ثبات و با تورم بالا، سیاست خارجی غرق در بحران، سیاست داخلی مواجه با شکاف‌های عمیق و رو به رشد مسائل دولت و بودجه مواجه با کسری بودجه و شلختگی امور، خلاصه دولت پیش آش عجیبی را برای جامعه ایران پخته بود.

دولت جدید چاره‌ای نداشت جز اینکه ابتدا وضع را ثبات داده و آرام کند. سیاست خارجی پیش از هر موضوعی مهم بود که فعلا به مرحله خوبی رسیده است. اقتصاد با قرص‌های آرام‌بخش و مسکن از تب و تاب‌های منفی افتاده و نرخ تورم در حال تثبیت در ارقام پایین است.در سیاست داخلی نیز همان‌طور که رئیس‌جمهوری گفته، در درجه نخست کوشیدند که شکاف‌های موجود عمیق‌تر نشود.

فاجعه آب

حق نشر عکس Sharq
Image caption کارتون داین، شرق

وحید حاجی‌پور در گزارشی در جوان نوشته: «هوا» از گرمای کم سابقه تابستان ۹۴ در حال فاصله گرفتن است اما «آب» تاب آن را هم ندارد؛ وضعیت همچنان بحرانی است و حالا مسئولان به واردات آب فکر می‌کنند. در این وضعیت هرنهاد و وزارتخانه‌ای نظر خود را زیرنویس راهکارها می‌کند. عده‌ای از مردم تقاضا می‌کنند در مصرف آب صرفه‌جویی کنند، عده‌ای دیگر می‌گویند مردم را رها کنید و کشاورزی را سامان بدهید، دسته دیگر بر این باورند که باید در چاه‌های غیرمجاز را بست و البته برخی دیگر از کارشناسان، از لزوم توقف سدسازی‌ها می‌گویند.

به نوشته این روزنامه تندرو: چندی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی تکان‌دهنده از وضعیت اقلیم آب و هوایی ارائه داد که هشدارها را بیش از آن چیزی که گفته می‌شد جدی‌تر کرد: « هم اکنون وضعیت نامناسب منابع آب زیرزمینی بر کسی پوشیده نیست. وضعیت اقلیمی و منابع آب کشور حکایت از محدودیت جدی منابع آبی دارد به‌ترتیبی که بیش از دو‌سوم کشور جزو مناطق خشک، نیمه‌خشک و بیابانی است که عمده مراکز و قطب‌های جمعیتی ازجمله کلانشهرهای کشور که منابع تأمین آب آنها متکی بر منابع زیرزمینی است را دربر‌می‌گیرد و کمتر از یک‌سوم کشور در سایر اقلیم‌ها با وضعیت آب و هوایی مرطوب و نیمه‌مرطوب، قرار گرفته است.

در پایان گزارش روزنامه سپاه پاسداران آمده: به همه این دلایل درحال‌حاضر منابع آب زیرزمینی کشور به دلیل برداشت بیش از حد ناشی از ازدیاد چاه‌های غیرمجاز و اضافه‌برداشت‌های چاه‌های مجاز، همراه با وقوع خشکسالی‌های متوالی سالیان اخیر، به وضعیت بحرانی رسیده است.

سمیرا نوری در گزارشی در ابتکار نوشته: هراس از خشکسالی از دیرباز پس ذهن ایرانیان بوده است. ذهنیتی خطرناک که اگر نمود بیرونی پیدا کند می‌تواند بدتر از حمله چنگیز و اسکندر زندگی در ایران را به نابودی بکشاند. پیش بینی می‌شود که ده سال دیگر سرانه آب ایران به حدود ۱۴۰۰ متر مکعب برسد. این یعنی تنشی جدی، خشک و بی رحم. دقیقا پارسال بود که حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور از اوضاع وخیم کمبود آب در تهران خبر داد و گفت بیشترین وضعیت قرمز در ناحیه شرق تهران است.

گزارش ابتکار ضمن اشاره به گفته های مقامات دولتی درباره خشکسالی و کم آبی کشور از زبان مدیرکل حفاظت محیط زیست تهران نوشته نشست زمین آخرین مرحله قبل از بیابان‌زایی است که خشک شدن تالاب بندعلی خان در ورامین و تالاب‌های استان‌های مجاور نیز باعث خیزش بیشتر ریزگردها شده است.

گزارشگر ابتکار با تاکید بر این که ایران اولین کشور دنیا است که به سرعت به سمت بیابانی شدن می‌رود و پایتخت باید تغییر کند از قول محمد درویش، کارشناس محیط زیست نشست زمین را یکی دیگر از مصایب زیست محیطی تهران خوانده و نوشته مهم ترین دلیل نشست زمین در تهران، برداشت بی رویه از آب‌های زیر زمینی است. شهری که گنجایش حد اکثر سه میلیون نفر را دارد نه دوازده میلیون از نظر اکولوژیکی بدهکارترین استان است. پس از تهران، استان‌های اصفهان، قم و فارس در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

کاستن از هزینه ها و افزودن بر درآمد دولت

حق نشر عکس Etemad
Image caption کارتون احمد رضا سهرابی، اعتماد

بایزید مردوخی با اشاره به موضوع حذف یارانه ثروتمندان که حداقل از ابتدای دولت یازدهم و با بهادادن دوباره به نظرات اقتصاددانان و رویکردهای قابل دفاع اقتصادی، بارها از سوی مقامات دولت، رسانه‌ها و خود مردم به بحث گذاشته شده نوشته در ماه‌های اخیر، دیدگاه‌هایی پیرامون شناسایی فقرا و پرداخت یارانه مستقیم به آنها و حذف «سایرین» بدون نیاز به بررسی‌های بیشتر مطرح شده است که به نظر می‌رسد با توجه به شیوه عمل جامعه که به دلیل فرهنگ نادرست، نوعی دورویی و تظاهر به نیازمند‌بودن را دنبال می‌کند، به نتیجه مطلوب نرسد.

این اقتصاددان تاکید کرده: طرح سرکشی به حساب‌های مردم و رسانه‌ای‌شدن آن، اقدامی غیرضروری بود. طنین چنین اخباری در بازارهای پولی و مالی و متمایل‌شدن سرمایه سپرده‌شده به بانک‌ها به سوی بازارهایی چون ارز، سکه یا مسکن، می‌تواند باز هم همان مشکلات سال‌های گذشته را بازتولید کند. هم‌اکنون وضعیت بازار ارز نیازمند تداوم ثبات است و برخی خبرها درباره گرانی ارزها، اثراتی منفی برجا می‌گذارد. فراموش نکنیم دولت‌ها ابزارهایی در اختیار دارند که می‌توانند با استفاده از آنها، از شرایط اقتصادی خانوارها به بهترین شکل مطلع شوند و نیازی هم به اعلام و رسانه‌ای‌کردن این ابزارها نیست.

مقاله شرق به این جا رسیده که: راه‌حل‌های نوآورانه‌ای که برای قطع کامل پرداخت یارانه نقدی و تخصیص آن به فعالیت‌ها و امور دیگر مطرح می‌شود هم بیشتر فاقد منطق اقتصادی است و می‌تواند دشواری‌ها و مشکلات جدیدی ایجاد کند.

نادر کریمی جونی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: هدف ساده دولت آن است که درآمدهای مالیاتی خود را به حدود دو برابر افزایش دهد، به همین دلیل علاوه بر مالیات بر ارزش‌افزوده که رقم آن هر ساله افزایش یافته، تصمیم گرفته تا قانون مالیات‌های مستقیم را اصلاح کند. در اصلاح این قانون نه فقط اخذ مالیات از اجاره‌بها و مسکن‌های خالی سختگیرانه‌تر شده بلکه به سازمان امور مالیاتی اجازه داده شد تا حساب‌های بانکی افراد حقیقی و حقوقی را بررسی و از اطلاعات حساب بانکی شهروندان برای افزایش درآمدهای مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی شهروندان استفاده کند.

به نوشته این اقتصاددان: برخلاف آنچه مدیران دولت ادعا می‌کنند اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم امکان سرک کشیدن دولت به حساب‌های شخصی افراد را فراهم می‌آورد و اطلاعات حاصل‌شده تنها به مصرف مالیات‌گیری نمی‌رسد بلکه همان‌گونه که اعلام شده، این اطلاعات می‌تواند در اصلاح جامعه یارانه‌بگیر نیز به کار آید و از شمار یارانه‌بگیرانی که صلاحیت مالی دریافت یارانه ندارند، بکاهد.

سرمقاله جهان صنعت در نهایت نوشته حتی اگر دولت بتواند صددرصد مالیات شهروندان معمولی را اخذ کند، باز هم اوضاع مالیاتی کشور رو به بهبودی نخواهد رفت چراکه با توجه به تسلط نهادهای حکومتی و شبه‌حکومتی بر اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی، چنین به نظر می‌رسد که فعالیت‌های عمده اقتصادی در این‌گونه نهادها و از سوی این اشخاص حقیقی و حقوقی رخ می‌دهد که دقیقا به همین علت عمده‌ترین فرار مالیاتی هم از سوی این اشخاص صورت می‌گیرد و چون دولت‌ها معمولا قادر نیستند از این افراد حقیقی یا حقوقی مالیات بگیرند، فرار مالیاتی آنها ادامه خواهد یافت.

برای آن صدای ملی

همزمان با بی مهری روزنامه های تندرو نسبت به خبر بیماری محمد رضا شجریان، محمدعلی ابطحی در مقاله ای در اعتماد نوشته: خبر بیماری محمدرضا شجریان، خبر ملی شد. به این دلیل که شجریان، صدای ملی ایران است. صدای ملی یعنی صدایی که بخشی از تاریخ ایران است. شجریان تا همیشه تاریخ جزو سرمایه‌های این کشور است و حذف نشدنی. در تاریخ هنر، کمتر هنرمندی را پیدا می‌کنیم که وسعت صدای او را داشته باشد و در موسیقی، تاریخ و فرهنگ این سرزمین تاثیرگذار باشد.

به نوشته معاون پیشین رییس جمهور: شجریان مخاطبان خاص خودش را دارد. جوان دهه هفتادی که به موسیقی پاپ و اشعار ناموزون عادت کرده، شجریان را دوست دارد. جوانان نسل سومی او را می‌خوانند. مدیران دولتی و سیاستمداران، در گفت‌وگوها تعریف کرده‌اند که به صدای شجریان گوش می‌دهند و هزاران نمونه دیگر از مخاطبان این هنرمند وجود دارند که ثابت می‌کند، هنرمندی ملی است و نه برای یک نسل از ایرانیان که برای نسل امروز و فردا و فرداهاست.

در پایان مقاله اعتماد آمده: حالا که او بیمار است، بهتر است دست به دعا برداریم و با همان «ربنای» درخشان و بی‌نظیرش، سلامت صدای ملی ایران را از خداوند متعال درخواست کنیم.

مرگ مادر گربه های بیمار

جعفر گلابی در مقاله ای در قانون نوشته: در این هنگامه که «هوا بس ناجوانمردانه گرم است» اگر پس و پیشی در ترافیک شود قفل فرمان ها بیرون می‌آیند و گاهی جان آدمی به ناسزایی گرفته می شود، آمار طلاق‌ها خبر از عمق وزیادت جدایی ها می دهد ،دوستی ها رنگ باخته اند وهمدلی و همزبانی و نوع دوستی گاهی به طنز تعبیر می شوند، دولت هنوز از پس آوار برداری از خرابی های گذشته بر نیامده و هنوز فرصت نکرده است که در اجتماع هم نظر کند و بگوید چه بر ما رفته است؟

این روزنامه نگار با توضیح بیشتر درباره وضعیت جامعه ای که همدردی نمی کند نوشته در این میان وقتی بشنوی بانویی محترم خود و اموالش را صرف نگهداری از گربه های معلول کرده و در این راه جان باخته است در تحیر و ستایش و خیرگی و تامل غرق می شوی و نمی دانی که چه بگویی؟ لابد او بیشتر از همه ما به اشتراک احساس ها پی برده است، خوب فهمیده است هر جنبنده ای که احساس دارد، حسش محترم است و انسان به آن شرط انسان است که خوبی و رفاه و آسایش را تنها برای خود نخواهد و درد و تنهایی را برای دیگران.

و سرانجام مقاله قانون بدین جا رسیده که: جلوه های ایثار و فداکاری مثل آن آتش نشان و آن کارگر که جان خود را بر سر نجات همنوع گذاشتند و اینک درگذشت تلخ خانم شعله رئوفی که گویا تا آخرین لحظات زندگی درپی خارج کردن گربه های معلول از آتش بود. این نشان می دهد که اگر نیک بنگریم و دقیق شویم هنوز هم ظرفیت‌های بلند انسانی و اخلاقی در جامعه ما هست.

حق نشر عکس Farheekhtegan
Image caption کارتون امین منتظری، فرهیختگان

شهرام شهید‌ی در ستون طنز شهروند با اشاره به سوختن یک بانوی خیر حامی گربه‌های ناتوان و آسیب‌دیده و بیمار که به همراه ٢٠٠ گربه در آتش‌سوزی خانه‌اش سوخت نوشته با خودمان گفتیم بررسی کنیم، ببینیم در صورت بروز چنین فاجعه‌ای در کشورهای دیگر مسئولان چه واکنشی نشان می‌دهند و بعد برویم سراغ برخی مسئولان ایرانی و نظرشان را بپرسیم:

در فرانسه: تیتر روزنامه لوموند: اعتصاب سراسری در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولان شهری درخصوص فاجعه آتش‌سوزی

در ژاپن: وزیر کشور، وزیر محیط‌زیست و وزیر دادگستری استعفا و رئیس آتش‌نشانی ‌هاراگیری کرد.

در آمریکا: کنگره اعلام می‌کند این عملیات یک عملیات تروریستی در خاک آمریکا بوده و چون گربه‌ها پرشین کت بوده‌اند، معلوم است که نباید زیر بار برجام رفت. رئیس‌جمهوری در کمپ‌دیوید کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرده و از اعزام هزاران سرباز به خاورمیانه خبر می‌دهد.

در سوییس: در سوییس عمرا چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. سوییس است‌ها، خاورمیانه که نیست. نهایتش اگر در کشور دیگری این اتفاق رخ دهد، سوییس شاید تحت فشارهای بین‌المللی حساب‌های آن کشور را مسدود کند.

در چین: در این کشور هم عمرا اگر این اتفاق بیفتد، کسی خبردار شود. اما اگر هرجای دیگری از دنیا اتفاق بیفتد چین فورا صادرات گربه به آن کشور را در صدر برنامه‌هایش قرار می‌دهد.

طنزنویس در پایان به وضعیت ایران اشاره کرده که در آن موضع سخنگوی سازمان محیط زیست: حرفی ندارم. فعلا که قراره برویم برنامه خندوانه ببینیم جناب خان چی می‌فرمایند.

مطالب مرتبط