سی و چهارمین سناتور آمریکایی هم از توافق هسته‌ای اعلام حمایت کرد

حق نشر عکس AP

باربارا میکولسکی، سناتور دموکرات آمریکایی، امروز (چهارشنبه دوم سپتامبر) حمایت خود را از توافق هسته ای کشورهای غربی و ایران اعلام کرده است.

با رای خانم میکولسکی شمار حامیان توافق هسته ای با ایران در مجلس سنای آمریکا به ۳۴ نفر یعنی حد نصاب مورد نظر رییس جمهور آمریکا رسیده است. به این ترتیب، باراک اوباما قادر خواهد بود با حق وتوی خود از سد رای منفی احتمالی جمهوریخواهان به توافق بگذرد.

جمهوریخواهان کنگره را در کنترل خود دارند و بیشتر آنها با توافق هسته ای با ایران مخالفند.

روز گذشته نیز دو سناتور دموکرات دیگر حمایت خود را از توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ و ایران اعلام کردند.

سناتور باب کیسی و سناتور کریس کونز دیروز (سه شنبه اول سپتامبر) اعلام کردند به توافق هسته‌ای ایران رای مثبت خواهند داد.

تا حالا ۳۲ سناتور دموکرات و دو سناتور مستقل از توافق هسته ای با ایران اعلام حمایت کرده‌اند.

Image caption سناتور کاردین، سناتور دموکرات مریلند، در حال گفت‌وگو با جمعی از دانشجویان ایرانی، برای پیدا کردن دیدی بهتر نسبت به توافق هسته‌ای ایران

در خبری دیگر در همین زمینه، سناتور کاردین، سناتور دموکرات مریلند که رهبر دموکرات های سنای آمریکاست در روزهای گذشته به صحبت با جمعی از دانشجویان ایرانی پرداخته تا به گفته یکی از دستیارانش دید بهتری نسبت به توافق با ایران پیدا کند.

کامبیز فتاحی خبرنگار بی بی سی در واشنگتن که امروز در دانشگاه مریلند، محل جلسه پرسش و پاسخ آقای کاردین با جمعی از دانشجویان ایرانی، حاضر بوده می‌گوید سناتور کاردن گفته هنوز نتوانسته درباره موضع مخالف یا موافقش تصمیم‌گیری کند.

از سوی دیگر، جان کری، وزیر خارجه آمریکا امروز در دفاع از توافق هسته اى با ایران در موزه قانون اساسی شهر فیلادلفیاسخنرانى کرد.

آقای کری در حمایت از این توافق گفت مفاد کلیدی این توافق سال های طولانی ادامه خواهد داشت.

کنگره آمریکا تا حداکثر دو هفته دیگر فرصت دارد این توافق را رد یا تایید کند. مخالفان توافق میلیون ها دلار خرج آگهى های تبلیغاتى ضد توافق کرده اند اما کاخ سفید تا به امروز موفق شده نظر اکثر سناتورهاى دموکرات را جلب کند.

مطالب مرتبط