روزنامه های تهران: استقبال از رای ٣٤

امروز پنجشنبه ١٢ شهریور ١٣٩٤، روزنامه‌های حامی دولت اغلب به استقبال رای سی و چهارمین سناتور دموکرات آمریکا به نفع توافق هسته‌ای وین رفته اما روزنامه‌های مخالف و تندرو از اظهارنظر در این باره خودداری کرده‌اند.

رای ٣٤

حق نشر عکس Etemad

سارا معصومی در روزنامه اعتماد نوشته است که عدد ٣٤ به خانم باربارا میکولسکی ٧٩ ساله از ایالت مریلند رسید. او هم دموکرات است و هم با سابقه ترین عضو زن کنگره در تاریخ سیاسی ایالات متحده.

به نوشته این گزارش باربارا که حدود دو سال دیگر بازنشسته خواهد شد با رای مثبت به برجام شاید مهمترین و تاریخ سازترین رای خود پیش از این بازنشستگی را داد. معنای فنی رای سی و چهارم این است که حتی اگر کنگره تا دندان مسلح به جمهوری خواهان در آمریکا به برجام نه بگوید، باز با این تعداد رای مثبت دموکراتهای سنا به برجام، توافق هسته ای از سد کنگره جان سالم به در خواهد برد.

به اعتقاد این گزارشگر با این رای باراک اوباما عملا پس از دو سال مذاکره فشرده و نفسگیر با ایران به یک موفقیت دیپلماتیک رسیده که در کارنامه کاری هشت ساله خود به آن نیاز داشت.

در پایان خانم معصومی نوشته در شرایطی که ٤١ سناتور به انتخاب مسیر اوباما در مواجهه با پرونده هسته ای ایران بله بگویند، می توانند مسیر بررسی برجام در مجلس سنا را کاملا بلوکه کنند.

حق وتویی خوشایند

حق نشر عکس Arman

فیاض زاهد در روزنامه آرمان نوشته است که بررسی تعداد آرای موافقان در کنگره آمریکا نشان می دهد که ٣٤ عضو به توافق وین رای مثبت داده اند و این به آن معنی است که باراک اوباما از گردنه کنگره تا این لحظه عبور کرده است.

به نوشته این استاد دانشگاه، دولت آمریکا پس از سال ها حالا می تواند مدعی شود که در یک برنامه مشترک به همراه دولت های اروپایی یک پروژه بزرگ بین المللی را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

آقای زاهد نوشته که اگر موفقیت اوباما در تصویب برجام را در ارتباط با سیاست آمریکا در قبال کودتا دنبال کنیم، می توان اینگونه تحلیل کرد که در دو سال باقی مانده از عمر ریاست جمهوری آقای اوباما، او می تواند به سمت کاستن از بلندی دیوار بی اعتمادی میان آمریکا و ایران گام بردارد و طرفین می توانند در حل و فصل بسیاری از بحران های منطقه ای با یکدیگر همکاری پروژه ای داشته باشند.

انگلستان، آمریکا و ما

حق نشر عکس Sharq

بهمن کشاورز در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است که اگر افراد عامی و دور از سیاست از خود بپرسند، چرا رابطه قطع شده با دولت فخیمه انگلستان با این فوریت ترمیم و برقرار می شود و قطع رابطه با آمریکا سی و چند سال استمرار پیدا کرده، تعجبی دارد؟ به ویژه آن که از دیدگاه منافع ملی رابطه با کدامیک از آنها پرمنفعت و سودآورتر است؟

این حقوقدان ضمنا در سرمقاله شرق یادآور شده که بزرگترین جامعه ایرانیان خارج از کشور در ایالات متحده وجود دارد و بسیاری از آحاد و افراد این جامعه، در سطوح مختلف علمی، فنی، سیاسی و اجتماعی صاحبنظر و تاثیرگذار هستند. در حالی که جامعه ایرانیان مقیم انگلستان گروه بزرگی را تشکیل نمی دهد.

آقای کشاورز همچنین تاکید کرده که در مذاکرات ایران با ١+٥ تابوی مذاکره با آمریکا شکسته شد و با توجه به مسائل مشترک در منطقه که حل آنها به نفع هر دو کشور و سرعت حل مستلزم هماهنگی دو کشور است، خصومت می تواند ادامه پیدا نکند.

ماقبل ادبیات

حق نشر عکس Vatan Emrooz

وطن امروز، روزنامه اصولگرایان تندرو که در روزهای اخیر با تیترهای جنجالی خود به خانواده هاشمی رفسنجانی حمله می کند و از جمله در یکی از شماره های اخیر خود تیتر زده بود؛ "صرافی رفسنجانی!"، امروز هم مدعی شده که عفت مرعشی، همسر آقای هاشمی در نامه ای مسئولان قضایی را به باد ناسزا گرفته است.

وطن امروز نوشته است که از قبل انتظار آن می‎رفت که کشف خلاف های جدید مهدی هاشمی در زندان با یک سناریوی جدید از سوی خانواده هاشمی رفسنجانی مواجه شود. ماجرای کشف ٣٠ سکه طلا و همین طور یک دستگاه تلفن همراه و سیم کارت از همبندی هاشمی در اوین بار دیگر به زعم نویسنده این گزارش، نشان داده که آقازاده رفسنجانی حتی در ندامتگاه هم دست از اقدامات خود بر نداشته و رویه ای متفاوت از آن چه بیرون از زندان داشت، اختیار نکرده است.

در همین حال این گزارش مدعی شده که وحید ابوالمعالی، یکی از وکلای مهدی هاشمی گفته که موبایل را زندانبانان به مهدی هاشمی داده اند تا در صورت قرار گرفتن در معرض تهدید، مسئولان زندان را باخبر کند.

روزهای سخت هم روزی تمام می شود

حق نشر عکس Taadol

محمدصادق جنان صفت در سرمقاله روزنامه تعادل نوشته است، گزارش ها و تحلیل های اقتصاد در ایران و جهان نشان می دهد که روزهای ناخوشی داریم. بعد او به رکود اقتصادی از جمله در چین، برزیل، هند و ترکیه اشاره کرده و پرسیده که آیا دولت یازدهم، دانش لازم اقتصادی را برای عبور اقتصاد ایران از دام رکود ندارد؟

به نظر سردبیر این روزنامه، دست کم در حوزه برنامه ریزی کلان این توانایی وجود دارد و دادن فرماندهی اقتصادی به یک اندیشه، راه حل است. فرمانده واحد در اندیشه اقتصادی در این روزهای سخت نیاز بزرگ دولت برای کم کردن دشواری هاست.

در ادامه این مقاله از جمله آمده که در این روزهای سخت، تنها نیستیم و شمار کشورهایی که با اقتصاد ناتوان روبهرو شده اند نیز کم نیست؛ این نیز می گذرد.

ایرج کریمی هم از کنار ما گذشت

حق نشر عکس Shahrvand

در برخی از روزنامه ها به مناسبت درگذشت ایرج کریمی، منتقد و فیلمساز مطالبی منتشر شده که دیروز بعد از مدتها ابتلا به بیماری سرطان، چشم از جهان فرو بست. از جمله محمد صادق شایسته، تهیه کننده سینما در روزنامه شهروند به قسمتی از خلاصه داستان فیلم نیمرخ ها به کارگردانی آقای کریمی اشاره کرده که می گوید؛ مردی به دلیل بیماری سرطان روزهای آخر عمر خود را سپری می کند.

آقای شایسته نوشته که بهتر است بگوییم این بخش ابتدایی خلاصه داستان آخرین فیلم کریمی است که مصداق عینی زندگی خودش شد.

این نوشته حاکیست، کریمی در سال ١٣٧٩ برای اولین بار پشت دوربین کارگردانی قرار گرفت و فیلم از کنار هم میگذریم را ساخت و سه سال بعد چند تار مو را کارگردانی کرد. بهترین فیلم او را باغ های کندلوس می دانند که در سال ١٣٨٣ جلوی دوربین برد و دو سال بعد نوبت رسید به فیلم نسل جادویی، اما بعد از آن فیلم نساخت. هیچ کس نفهمید چرا. شاید به خاطر مجوز نگرفتن های مکرر و بی توجهی در دوره های مدیریت قبلی دست و دلش به کار نمی رفت و شاید هم امان از مریضی.

مطالب مرتبط