روزنامه‌های تهران: جهان به جنازه آلان گریست

روزنامه‌های اول هفته تهران مقالات و عکس و کارتونهایی دارند که مانند دیگر رسانه های جهان بر وضعیت آوارگان به ویژه آوارگان سوری تاکید دارد با طرح هایی از آلان کودک سوری که عکس جنازه وی در سواحل ترکیه، جهان را به واکنش واداشته است.

این روزنامه‌ها در میان گزارش های سیاسی خود به گفته های رهبر جمهوری اسلامی اهمیت بسیار داده و در صفحات اول خود نقل کرده اند که گفته است نمایندگان مجلس هم درباره برجام نظر بدهند.

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

برجام و مجلس

اعتماد در سرمقاله خود با اشاره به دستور دیروز رهبر جمهوری اسلامی برای ارسال برجام به مجلس نوشته: رییس‌جمهور و دولت گمان می‌کردند که بررسی این مساله در مجلس ممکن است تبعات و الزامات حقوقی برای دولت داشته باشد و علاقه‌ای به بررسی آن در مجلس نداشتند ولی برای رفع این نگرانی می‌توان تمهیداتی اندیشید همچنان که در قرارداد الجزایر، موضوع آزادی گروگان‌ها، نیز مجلس درباره اصل آن توافق وارد نشد، فقط به دولت اجازه داد که به حل‌وفصل اختلافات اقدام کند.

این روزنامه اصلاح طلب تاکید کرده که: اول از همه این ذهنیت را از خود دور کنیم که مجلس ممکن است آن را رد کند، زیرا مفاد اظهارات رهبر نشان می‌دهد که در همه مراحل در جریان ماجرا بوده‌اند و اگر در مواردی هم منویات ایشان محقق نشده، طبعا اقتضای معامله است و در نهایت مخالفت نکرده‌اند. جالب اینکه حتی مخالفان برجام هم هنگام صحبت آن را قطعی فرض می‌کنند و نسبت به رفتارهای ایران درباره پس از برجام انذار می‌دهند.

اعتماد در نهایت نوشته: رای آوردن برجام در مجلس با رای بسیار بالا خواهد بود، زیرا هیچ نماینده‌ای نمی‌تواند تبعات رد آن را بپذیرد، به ویژه آنکه می‌خواهند در انتخابات بعد نیز شرکت کنند و مردم از آنها سوال خواهند کرد. از همه مهم‌تر بعد از تایید آن در امریکا رد شدنش در ایران، تمام مسوولیت را بر دوش ایران خواهد انداخت و این دقیقا خواست تندروهای امریکایی و اسراییلی است. بنابراین درباره اصل تایید آن جای هیچ نگرانی نیست. ضمن اینکه برخی تندروهای دلواپس دیگر نخواهند گفت که امکان نقد برای ما فراهم نشد. اتفاقا بهتر است که آنها مخالفت کنند تا مردم با آنان آشنایی بیشتری پیدا کنند.

غلامرضا صادقیان در سرمقاله جوان اول تاکید کرده که از میان سخنان تازه آیت الله خامنه ای جایی را پسندیده که درباره بد حرف زدن مسوولان آمریکایی بود و خواست که تکلیف این حرف ها روشن شود.

سخنانی که به نظر نویسنده روزنامه سپاه پاسداران رویکرد انقلابی، عقلانی، ایمانی و وطن‌پرستانه رهبر بوده و باید هدایتگر دولت باشد، شاید تا پیش از این در دولت این استنباط وجود داشت که «در شرایط پس از برجام» نباید هر طور که دلمان می‌خواهد حرف بزنیم، حالا اما با این هدایت رهبری، مجموعه رئیس‌جمهور و دولت محترم در شرایط پس از برجام نه‌تنها نباید نگران «حرف زدن‌های داخلی» و «واکنش امریکایی‌ها» باشند بلکه باید در مقام مطالبه برخیزند و اجازه ندهند مسئولان امریکایی هرگونه که می‌خواهند حرف بزنند.

در ادامه مقاله جوان آمده: آمریکا برای تمام کردن کار خود در ادامه توافق هسته‌ای، سخت برای نفوذ در ایران عرق می‌ریزد اما آیا رؤیای کابویی‌ها برای ایران، پایانی خیره‌کننده همانند خیالپردازی‌های فیلم‌های هالیوودی دارد یا پایانی واقعی همچون بسیاری از شکست‌های مادی و معنوی امریکا در جهان حقیقی؟

محمد علی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: بی شک توافق هسته ای به خودی خود قادر به حل مسائل داخلی و عامل مستقیم در به حرکت انداختن قطار توسعه کشور نخواهد بود. توافق هسته ای تنها یک فرصت است؛ اگر قدرشناس فرصت بودیم، پیامدهای مثبت آن ظاهر خواهد شد. اگر این فرصت، همچون بسیاری موارد دیگر، قربانی مطامع و منافع جناحی، گروهی و باندی گردد در آن صورت به تهدید تبدیل خواهد شد.

به نظر نویسنده این مقاله: فضای داخلی نیازمند تحول بنیادی است. زیربخشهای فضای داخلی گرفتار قفل شدگی، یخ زدگی و رکود مطلق است. کلید تدبیر حسن روحانی نیز تا به اکنون قادر به بازکردن برخی قفل های مهم داخلی نشده و از این حیث همه دچار درجا زدن هستند. اعتماد عمومی قربانی این فضا شده و تمام موفقیت های ملی و فراملی، تحت تاثیر نگاه دوقطبی، از ارزش افتاده و کارکرد مثبت خود را از دست داده اند.

خلاصه مقاله ابتکار این که: هرگاه افراطیون و تندروها در مصدر تحولات و تصمیمات و در پیشانی موضع گیری ها قرار داشته باشند این دوقطبی تداوم خواهد داشت. بنابراین اولین قدم در برون رفت شرایط کنونی و گذر از این دوقطبی متصلب، عبور جریانات سیاسی از افراطیون و گرفتن تریبون از دست تندروهای مصلحت ستیز است. فضای عمومی همچنان گرفتار صداهای دلخراش وحدت ستیز و تفرقه افکن است. صدای صلح و محبت و گذشت در بین فریاد و جیغ نفرت افکنان گم می باشد و در مواردی هم در نطفه خفه می شود..

حق نشر عکس Kayhan
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

حمید میرمعینی در قانون نوشته: هرچه به تاریخ تصویب برجام توسط کنگره نزدیک می‌شویم سیگنال‌های مثبت بازار سرمایه نیز بیشتر می‌شود. مانند همان اتفاقی که در یکی دو روز گذشته رخ داد، بازار سرمایه به سهامداران لبخند زد. اکنون قیمت‌ها در بازار سرمایه به‌ اندازه‌ای جذاب شده که هر شرکتی اراده کند می‌تواند وارد این بازار شود .

این کارشناس بورس اخبار مبنی بر دخالت دولت در بازار بورس را رد کرده و نوشته بورس در حال رسیدن به تاریخ حساسی در بازار سرمایه است که قرار است وضعیت به سمت تحولات مثبت تعیین تکلیف شود. تعیین تکلیف از این جهت مثبت خواهد بود که به زودی تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران به طور کامل لغو و به همین دلیل نیز دست دولت برای اتخاذ تصمیم‌های بهتر باز خواهد شد.

نویسنده با امیدواری افزوده: پس از نشست مطبوعاتی رئیس جمهور این امیدواری در فعالان اقتصادی نیز به وجود آمده است که وقتی اقتصاد در شرایط تثبیت قرار گرفته و دخل‌و‌خرج کشور منظم شود. بعد از اینکه توافق هسته‌ای حاصل شد شاهد بودیم که بازار مطابق انتظارات شکل‌گرفته در یک سال پیش از آن حرکت نکرد اما حالا باید منتظر واکنش متفاوت بود. این واکنش می‌تواند مثبت یا منفی باشد.

تریبون یک طرفه

عابد فتاحی در مقاله در روزنامه ایران به برنامه ای در سیمای جمهوری اسلامی اشاره کرده که قرار بوده علیرضا زاکانی رییس کمیسیون ویژه بررسی برجام همراه با حمید بعید‌ی‌نژاد رئیس هیأت کارشناسان تیم مذاکره کننده هسته‌ای برای بررسی ابعاد توافق هسته ای در آن شرکت کند ولی به درخواست زاکانی که معتقد بوده شان مجلس اقتضا می کند به تنهایی در برنامه حاضر شود، برنامه تنها به این نماینده مخالف اختصاص داده شده است.

نماینده ارومیه در مقاله خود در روزنامه دولت اظهار نظر کرده که: بدون تردید کار رئیس کمیسیون ویژه برجام شایسته نبوده است. نمایندگان مجلس اگر شأن و منزلتی دارند، آن را از مردم گرفته‌اند. همین مردم قاعدتاً انتظار دارند در کنار آقای زاکانی که جزو منتقدان توافق هسته ای است، یکی از چهره‌های حامی توافق هم حضور داشته باشد تا اصطلاحاً کسی یکطرفه به قاضی نرود و چه کسی بهتر از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای که به جزئیات مذاکرات و توافق اشراف دارند و بخوبی می‌توانند پاسخگوی سؤالات باشند و امتیازات آن را در برابر انتقادات مطرح شده تشریح کنند.

به نوشته این مقاله: اقدام غیر قابل توجیه سیما بود که زمینه خدشه‌دار شدن شخصیت عضو تیم مذاکره کننده و نیز مخاطبان را فراهم آورد و اجازه داد آنتن یک برنامه به صورت یکطرفه در اختیار یک جناح قرار گیرد در حالی که پرونده هسته ای، ماهیتی ملی دارد و نیاز ملت هم شنیدن سخن هر دو طرف است. تهیه‌کنندگان برای حفظ جایگاه رسانه‌ای خود و احترام به درک و شعور مخاطبان، نباید زیر بار شرط های ناموجه یک طرف ماجرا می رفتند و اجازه پخش این برنامه را می‌دادند.

دولت امروز و دیروز

احمد غلامی در سرمقاله شرق با اشاره به این که دولت روحانی به سومین سال فعالیتش پا می‌گذارد نوشته: روحانی و کابینه‌اش نیمی از مسیر یک دوره ریاست‌جمهوری را پیموده‌اند. ظرف این مدت، در سیاست خارجی تحولات چشمگیری پدید آمده است. شکل مباحث سیاسی در ایران کم‌و‌بیش تغییر کرده است و شاید جنبه منحصر‌به‌فرد دولت روحانی این باشد که بیش از همه دولت‌های قبلی با گفتمان‌هایی تاریخی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

به نوشته سردبیر شرق: روحانی با سه گفتمان دولت-محور پس از دهه اول انقلاب، در اتصال و انفصال دائم است. در واقع، وقتی دولتی، گفتمان خود را «اعتدال» می‌نامد، خود‌به‌خود نوعی قیاس و وزن‌کشی بین نیروهای سیاسی را مبنا قرار می‌دهد. چنین دولتی باید تاریخ افراط و تفریط‌ها را تصحیح کند. بنابراین بدیهی است که هراز‌گاهی دولت اعتدال با میراث‌های به‌جامانده از دوران‌های سازندگی، اصلاحات یا مهرورزی مواجه شود و ناگزیر است مکررا «اعتدال» را به شکل مصداق‌های سیاسی و واقعی نمود بخشد.

در انتهای سرمقاله شرق آمده: دولت روحانی در برابر تاریخ دولت‌های قبل از خود همان‌قدر دولتِ «همه» است، که دولت احمدی‌نژاد دولتِ «هیچ» بود. روحانی می‌کوشد به برایندی از همه نیروهای مفید و خلاق درون نظام برسد. در مقابل احمدی‌نژاد، همه دولت‌های قبل از خود را مظهر ناکامی و ناراستی می‌دانست و تاریخ دیگری برای خود رقم می‌زد. به بیان دیگر، روحانی می‌خواهد عصاره «همه» کارامدی‌های دولت‌های قبل باشد؛ حال آن‌که احمدی‌نژاد تکلیفش با گذشته روشن بود.

مصطفی عابدی در سرمقاله شهروند یادآوری کرده که از ‌سال ١٣٥٢ تا پایان ‌سال گذشته، در مجموع ١٤٥٨ میلیارد دلار به قیمت جاری، کالا و خدمات وارد ایران شده است . از این رقم واردات کالا، ٦٣٩ میلیارد دلارش پس از ‌سال ١٣٨٤ که احمدی‌نژاد متولی امور شد، وارد شده است که ٥٥‌درصد کل واردات ٤٢‌سال گذشته است. البته نکته جالب آن است که بالاترین رقم واردات کالا نیز در ‌سال ١٣٩٠ رخ داد که حدود ٧٢ میلیارد دلار بود و ١٨ میلیارد نیز واردات خدمات در آن‌ سال بوده است. فراموش نشود که ‌سال ١٣٩٠ و ١٣٩١ آغاز شدت یافتن تحریم‌های غرب علیه ایران بود.

نویسنده با اشاره به دولت احمدی نژاد نوشته: نکته بسیار جالب اینکه افزایش شدید واردات در زمانی از دولت پیش رخ داد که ایران تحت تحریم اروپایی‌ها و غرب قرار گرفت. این تحریم هوشمند بود، برای نمونه جلوی واردات قطعات خودرو را گرفتند ولی مانع واردات خودروی ساخته شده نشدند، به همین دلیل است که قطعات به دست کارخانجات ایران‌خودرو و سایپا نرسید و تاثیر منفی بر کیفیت و کمیت تولید آنها گذاشت ولی به جای آن، انواع پورشه و مازراتی وارد کشور شد!

سرمقاله شهروند با اشاره به صرفه جویی آمریکا در زمان ورود به جنگ جهانی دوم در حالی که جنگ به این کشور وارد نشده بود نوشته: حال این را مقایسه کنید با کسانی که داعیه جنگ با عالم و آدم داشتند و در پی مدیریت جهانی بودند و اطراف کشور نیز در ناامنی بود و اتکایشان نیز فقط به درآمدهای ناپایدار نفتی بود . اکنون نفت در سراشیبی قیمت است. آنان که حساب ذخیره ارزی را صاف کردند، امروز باید پاسخگوی مصرف یا بهتر است بگوییم اتلاف و حیف‌ومیل ارزهای این کشور در دوره خود باشند. البته اگر مورد پرسش واقع شوند!

حق نشر عکس Shargh
Image caption کارتون حسن کریم‌زاده، شرق

جهان شرمسار از آلان

ساسان آقایی در اعتماد نوشته: جنازه کمی بیشتر از ٥ کیلوگرم وزن داشت؛ برای پسربچه سه ساله‌ای که تولد، رشد و مرگ او، همه‌اش با هم می‌شود یک داستان مینی‌مال چندخطی که در جنگ و آوارگی و احتمالا گرسنگی گذشته، کمی غیرطبیعی به نظر می‌آید اما «آیلان» پیش از رسیدن به ساحل «بدروم» ساعت‌ها در آب دریا غوطه‌ور بود.

به نوشته این روزنامه نگار: اگر آن مردار آرمیده به صورت پسر سه ساله بر شن‌‌های ساحل بدروم نبود، تمام ما، من و شما، تمام جهان از این خبر هم ساده می‌گذشت، مثل سرخط خبرهای تکراری روزانه‌ تلکس‌‌های خبری و زیرنویس‌های ساده شبکه‌های تلویزیونی که ١٠، ٢٠، ٣٠، ١٠٠، ٥٠٠ و حتی این اواخر ٧٠٠ مهاجر «غیرقانونی» دوباره در یکی از آب‌های خروشان جهان به دریا ریخته شدند و مردند. می‌شود نامش را لحظه «خلق حقیقت» گذاشت؛

مهتاب کرامتی هنرپیشه سرشناس سینما هم در نوشته ای در همین روزنامه با عنوان جوابت خوش پری کوچک هراس ها نوشته: باید روی ساحل دراز می‌کشید و به صدای موج‌ روی شن‌ها گوش می‌داد. باید دنبال گوش‌ماهی‌ها می‌گشت و بزرگ‌ترین آنها را در دست‌های کوچکش می‌گرفت و لبخندزنان صدای دریا را می‌شنید. حتی می‌توانست خانه شنی بسازد یا با پاهای برهنه کوچک سرشار از خوشی، به سمت آب بدود و ذوق کند.

به نوشته این سفیر یونیسف در مقاله اعتماد: الان باید شبیه بچه‌هایی می بود که نمی‌دانند جنگ چیست یا صدای ترس را نشنیده‌اند. باید شبیه یک کودک خوشبخت بود؛ سرشار از کودکی، صلح، آرامش، خوشبختی و زندگی. باید تعریف زندگی می‌شد؛ نشانه زنده بودن. مرگ خیلی بزرگ‌تر از آغوش کوچک خوابیده در ساحل است. مرگ خیلی بزرگ‌تر از دست‌های کوچک بی‌پناه نشسته در ساحل است.

از زلزله، کمتر ضرر بزنید

شهرام شهید‌ی در ستون طنز شهروند نوشته: زلزله خبر نمی‌کند و بر همین اساس یک دستورعمل برای مقابله با این میهمان ناخوانده نوشته:

١-اگر همسایه طبقه بالای شما بچه‌هایی دارد که در شبیه‌سازی زلزله دست دارند دیگر به احساس‌تان از لرزش ساختمان اعتماد نکنید و سعی کنید برای تشخیص زلزله دنبال راه‌های بهتری باشید

٢-به محض وقوع زلزله به زیر چهارچوب درها یا میز ناهارخوری پناه ببرید. عجله کنید بعدا صدبار سریال فاطماگل و روزی روزگاری بازپخش خواهد شد

٣-دانستن نزدیک‌ترین مراکز خرید و سالن فوتبال و اپیلاسیون به شما هیچ کمکی نمی‌کند. مهم این است بدانید نزدیک‌ترین مراکز درمانی کجاست

٤-شما که هفت خط موبایل دارید. این هفت خط فقط به درد زیرآبی رفتن و شرکت در مسابقه پیامکی نود و حمایت از تیم محبوبتان نمی‌خورد. همیشه حداقل یکی از گوشی‌هایتان برای روز مبادا شارژ داشته باشد

٥-پاسخ سریع به این سوال: امشب چی باید بپوشم. لطفا قبل از این‌که مثل پریا لخت و عور تنگ غروب وسط خانه بایستید، به این فکر کنید که اگر زلزله بیاید شما با همین پوشش وسط خیابان خواهید بود. پس زودتر تکلیف سوال چی بپوشم را روشن کنید

٦-اگر در رستوران هستید و زلزله می‌آید مهم نیست پول غذا را داده‌اید و غذا هنوز آماده نشده. کارد بخورد به آن شکم. جان‌تان مهم‌تر است بعد از زلزله هم فرصت هست آن غذا را دوباره سفارش دهید

در پایان ستون طنز شهروند آمده: مقداری نان خشک و آب معدنی و کنسرو در خانه نگهداری کنید. انبار کردن هشتصد بطری روغن مایع یا چهار‌هزار بسته کالباس و ماست موسیر و چیپس، نه ضرورتی دارد و نه مناسبتی. اصلا تاریخ مصرفشان هم می‌گذرد و اگر از زلزله جان سالم به در ببرید بعدا از مصرف جنس تاریخ مصرف گذشته شادروان خواهید شد. همیشه جوری زندگی کنید که صدمه شما به کشور از میزان صدمه‌ای که زلزله به جا می‌گذارد، کمتر باشد

حق نشر عکس Farikhtegan
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان