قوه قضاییه ایران 'ستاد ویژه پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی' تشکیل داد

حق نشر عکس dadiran.ir

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، بخشنامه‌ای صادر کرده که مطابق آن ستاد ویژه پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری تشکیل می‌شود.

آقای لاریجانی با ارجاع به قانون انتخابات گفته است که این ستاد قبل، حین انجام و پس از برگزاری انتخابات با ناظران شورای نگهبان و هیئت‌های اجرایی همکاری خواهد کرد.

رئیس قوه قضاییه ایران ضمن تعیین ترکیب اعضای این ستاد در شهرستان‌ها و استان‌ها روسای دادگستری را موظف کرده است که شعبه‌هایی از دادگاه‌های تحت امرشان را برای رسیدگی خارج از نوبت به جرایم انتخاباتی اختصاص دهند.

او همچنین گفته است که آگاه‌سازی عمومی در زمینه جرایم انتخاباتی برای پیشگیری از وقوع این جرایم از وظایف این ستاد است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری اسفند سال جاری برگزار می‌شود.

آقای لاریجانی چند روز پیش گفت: "متاسفانه برخی رسانه ها و افراد درباره انتخابات سخنانی مطرح می کنند که موجب حاشیه سازی است. انتخابات متعددی در ایران برگزار شده که روند کلی آنها کاملا سالم بوده است و مسیر انتخابات، معیارها، روشهای اجرایی انتخابات و تایید و احراز صلاحیت‌ها نیز مشخص است و شاهد و مدعای صحت انتخابات نیز در این کشور روی کار آمدن گرایش‌های مختلف در پی برگزاری هر انتخابات است که نشان می‌دهد انگیزه و اراده‌ای برای حضور دائمی یک قشر یا جناح در قدرت وجود ندارد."

انتقاد تلویحی حسن روحانی، رئیس جمهور، از نقش شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدها، در هفته‌های اخیر خبرساز شده بود.