آیت‌الله خامنه‌ای: نظارت شورای نگهبان را باید حفظ کرد

حق نشر عکس Khamenei.ir

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، می‌گوید "حرف‌های بی‌منطق" و ایراد گرفتن از وزارت کشور و شورای نگهبان اعتماد مردم ایران به جمهوری اسلامی را خدشه‌دار می‌کند.

او گفته است: "شورای نگهبان چشم بینای نظام در انتخابات است و در همه‌ دنیا، چنین نهادی با اسم‌ها و عناوین متفاوت وجود دارد. نظارت شورای نگهبان در انتخابات، استصوابی و موثر است و این نظارت بخشی از همان حق‌الناس است و باید آن را رعایت و حفظ کرد."

آیت‌الله علی خامنه‌ای، امروز چهارشنبه ۱۸ شهریور، گفت: "شورای نگهبان مراقبت می‌کند که اگر به علت برخی کوتاهی‌ها، افراد بی‌صلاحیت، به‌عنوان نامزد وارد عرصه‌ی انتخابات شدند، جلویش را بگیرد و این حق قانونی، منطقی و عقلی شورا است."

ماه گذشته حسن روحانی، رئیس‌جمهور نقش شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را زیر سوال برد و گفت این شورا تنها نقش نظارتی دارد. او گفت مسئولیت بررسی صلاحیت نامزدها با هیات‌های اجرایی است.

پیش از این چهره‌ها و مقام‌های محافظه‌کار، از جمله اعضای شورای نگهبان، فرمانده سپاه، رئیس مجلس خبرگان، رئیس قوه قضاییه و نمایندگان مجلس از این موضع آقای روحانی انتقاد کرده‌اند.

رهبر ایران در سخنرانی امروز خود گفته است: "از بزرگ‌ترین برکات شورای نگهبان این است که مراقب هرگونه خطا و اشتباه است."

او همچنین از سلامت انتخابات در جمهوری اسلامی دفاع کرده و گفته است با وجود اینکه "انتخابات در ایران، با معیارهای متعارف بین‌المللی نیز از سالم‌ترین و بهترین انتخابات است اما متاسفانه عده‌ای در داخل در اقدامی غلط در سلامت انتخابات خدشه می‌کنند و حتی از قبل از انتخابات از تقلب و دغدغه‌ی ناسالم‌بودن انتخابات حرف می‌زنند."

آقای خامنه‌ای گفته همان طور که در سال ۱۳۸۸ از حق مردم دفاع کرده و در برابر خواست ابطال انتخابات ایستاده، در آینده نیز از نتیجه آرا دفاع خواهد کرد.

'دیگر با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم'

آقای خامنه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به مذاکرات با آمریکا گفته است: "ملت بزرگ ایران این شیطان بزرگ را بیرون کرد، نباید بگذاریم دوباره برگردد. نباید اجازه بدهیم نفوذ پیدا کند."

او گفته است آمریکایی‌ها دنبال "چیزی به نام مذاکره با ایرانند. مذاکره بهانه است، مذاکره وسیله‌ای است برای نفوذ، مذاکره وسیله‌ای است برای تحمیل خواست‌ها."

رهبر ایران تاکید کرده است مذاکره با آمریکا تنها درباره مساله هسته‌ای صورت گرفته، اما او درباره مسائل دیگر اجازه مذاکره نداده و ایران با آمریکا مذاکره نخواهد کرد.

دیروز حسن روحانی گفت ایران آماده است تا درباره بحران سوریه با قدرت‌های جهانی، از جمله آمریکا گفت و گو کند.

اما رهبر ایران امروز گفته است: "با همه دنیا مذاکره می‌کنیم، با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم."

او همچنین گفته است: "برخی صهیونیست‌ها گفته‌اند با توجه به نتایج مذاکرات هسته‌ای، ۲۵ سال از دغدغه‌ی ایران آسوده شده‌ایم اما ما به آنها می‌گوییم شما ۲۵ سال آینده را، اصولا نخواهید دید و به فضل الهی، چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت."

آقای خامنه‌ای گفته است تا آن موقع هم "روحیه‌ اسلامی مبارز، حماسی و جهادی، صهیونیست‌ها را راحت نخواهد گذاشت."

مطالب مرتبط