روزنامه های تهران: یادی از آیت‌الله طالقانی

روزنامه های امروز پنجشنبه ١٩ شهریور ١٣٩٤، اظهارات رهبر ایران را در صفحه اول خود پوشش داده و در سی و ششمین سالگرد درگذشت آیت الله محمود طالقانی، یاد او را گرامی داشته اند.

فیلی باستر کنگره و توافق هسته ای

حق نشر عکس Arman

داود هرمیداس باوند در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است که فیلی باستر در قوانین آمریکا یک اصل پذیرفته شده است و در مورد برجام نیز استفاده از این طرح کاملا معقول است، زیرا از این طریق توافق به رای کنگره گذاشته نخواهد شد. این مورد برای آمریکا اعتبار ایجاد می کند تا به موضعگیری کنگره با توجه به لابی اسرائیل که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را به چالش کشیده، لطمه ای نخورد.

بنابراین فیلی باستر به نفع دموکرات ها هم خواهد بود و به حیثیت آمریکا نیز کمک خواهد کرد، ولی در ایران از ابتدا به نظر می رسید که برخی نمایندگان نظر چندان مثبتی به مذاکرات نداشتند و به دنبال یک مبنای قانونی هستند که انتقاداتشان را به برجام موجه جلوه دهند.

به نظر این کارشناس روابط بین الملل، تصویب توافق در آمریکا آثار و تبعات مثبت خود را در پی خواهد داشت و تا حدود زیادی اثر موضعگیری دلواپسان را خنثی خواهد کرد.

چهره ابلیس را بزک نکنید

حق نشر عکس Javan

روزنامه های امروز صبح تهران، اظهارات دیروز رهبر ایران در مورد نظارت استصوابی شورای نگهبان را به صورت خبری پوشش داده اند اما برخی از روزنامه های تندرو به زوایای دیگر سخنان آیت الله علی خامنه ای هم پرداخته اند، از جمله جعفر تکبیری در جوان، روزنامه سپاه پاسداران ایران نوشته که رهبر انقلاب از کسانی که سعی می کنند چهره آمریکا را فرشته نجات جلوه دهند، انتقاد کرده است.

به نظر نویسنده این مقاله این شاید بخشی از مهمترین بیانات دیروز رهبر ایران بود که افشاکننده حرکت خزنده اخیر تجدیدنظرطلبان برای عادی سازی روابط ایران و آمریکاست. موضوعی که تازگی ندارد و پیشتر نیز ایشان در دیدار با خانواده شهدای هفت تیر به انتقاد از بزک کردن رسانه ای چهره آمریکا پرداخت و آن را خیانت به ملت معرفی کرد.

مقاله روزنامه جوان همچنین با انتقاد از رسانه های اصلاح طلبان مدعی شده که آنها تلاش گسترده ای را آغاز کرده اند تا به جامعه القاء کنند که آمریکا این روزها تغییر کرده و قرار نیست دیگر به فکر دشمنی با جمهوری اسلامی ایران باشد. موضوعی که نویسنده مقاله آن را پازل خطرناکی توصیف کرده که سرنوشت شومی را برای کشور به همراه خواهد داشت.

ادای توضیح جلیلی در صحن علنی

حق نشر عکس Etemad

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که جلسه اول سخنرانی تیم قبلی مذاکره کننده به آرشیو رفت اما جلسه دوم روی آنتن صدا و سیما. به نوشته این مقاله هیچ سوالی در کار نیست. گویا هیچ کس شکی در صحت سخنان سعید جلیلی ندارد. او در چنین فضایی می تواند چهار ساعت تمام گزارش انتقادی خود از برجام را ارائه کند؛ فضایی که نیمی از آن دیروز در تلویزیون به نمایش درآمد.

در ادامه این گزارش آمده که قرار بود آقای جلیلی در باره شش سالی که مسئولیت مذاکرات را برعهده داشت توضیح بدهد؛ در باره قطعنامه هایی که در این سالها علیه ایران صادر شد و در باره مذاکرات پی درپی که همگی بی نتیجه ماندند. اما تنها بعد از یک جلسه کار به بررسی برجام رسید.

این گزارش حاکیست که از پخش تلویزیونی نخستین جلسه کمیسیون برجام با جلیلی خبری نیست. حتی دیگر اعضای کمیسیون هم از آن ناامید شده اند. آن جلسه همان جایی بود که گویا جلیلی هر چند به اختصار اما بالاخره در باره برخی زوایای مذاکرات دوران خودش توضیح داده است.

طلایه دار مقاومت و آزادی

حق نشر عکس Sharq

امروز در سی و ششمین سالگرد درگذشت آیت الله محمود طالقانی برخی از روزنامه ها یادی از او کرده اند. از جمله روزنامه شرق که پرونده ای را به همین مناسبت اختصاص داده است. مازیار خسروی و مسعود کاظمی در مقدمه گفتگو با اعظم طالقانی، دختر او نوشته اند که آقای طالقانی از رهبران انقلاب سال ١٣٥٧ ایران و رئیس شورای انقلاب بود؛ یک روحانی شیعه که شاگردان و طرفدارانش او را خیلی دوست داشته و همراهان سیاسی اش به او ابوذر زمان می گفتند. طالقانی از فعالان نهضت ملی شدن نفت و نهضت مقاومت ملی، از بنیانگذاران جبهه ملی دوم و نهضت آزادی ایران، عضو مجلس خبرگان قانون اساسی و نخستین امام جمعه تهران پس از انقلاب بود و بیش از هر چیز آیت الله طالقانی یک روحانی مردمی بود از تبار انسان هایی که همواره جایشان در ایران خالی است.

با این مقدمه از خانم طالقانی پرسیده شده که نزدیکترین خاطره اش بعد از ٣٦ سال چیست و او در جواب به یک تحقیق دوران دانشجویی خود اشاره کرده و می گوید که یک ماه قبل از فوت پدرش نزد او رفته تا در مورد نامه حضرت علی به مالک اشتر راهنمایی بگیرد. در جریان قرائت این نامه به آن جایی می رسند که حضرت علی به مالک اشتر می گوید: «ای مالک تو که از طرف من آنجا می روی فراموش نکن که مردم یا از نظر دین با تو شریک اند یا خلقت، مراقب باش که مردم را ندری».

خانم طالقانی می گوید به محض شنیدن این جمله، پدرش برافروخته می شود و به او می گوید که از یک چیز نگران است؛ نگران از این که اگر جرقه ای زده شود تا ٢٠ سال خاموش نشود. به گفته اعظم طالقانی در واقع پیشبینی پدرش درست بود.

محو هاله احمدی نژادی ها

حق نشر عکس Ebtekar

روزنامه ابتکار در گزارشی از حرکت نزدیکان دولت قبل به سمت انتخابات خبر داده است. به نوشته این گزارش احمدی نژاد و یارانش در کوتاه مدت برای انتخابات مجلس دهم و در بلندمدت برای بازگشت او به پاستور در انتخابات ٩٦ برنامه ریزی می کنند. برنامه ای که سعی می کنند با چراغ خاموش انجام شود.

در ادامه این گزارش آمده که گمانه ها حاکی از آن است که شخص احمدی نژاد در انتخابات مجلس حضور نخواهد داشت و تنها لیستی از یارانش را حمایت خواهد کرد و خود برای کسب منصب ریاست جمهوری تلاش می کند. به هر تقدیر شاید در ماه های باقی مانده تا انتخابات، حرکات مبهم تیم احمدی نژاد روشنتر شود، به ویژه آن که خبر می رسد که در جلسه اخیر کمیته رسانه رئیس جمهوری سابق، تصمیم گرفته شده که با مسئولیت غلامحسین الهام، روزنامه و با مسئولیت علی اکبر جوانفکر، سایت خبری راه اندازی شود.

گزارش روزنامه ابتکار در پایان پیش بینی کرده که در ماه های آینده ابر و مه ابهام از فعالیت های انتخاباتی احمدی نژادی ها کنار رود و باید دید که اندیشه این جریان برای بازگشت به عرصه سیاست چگونه است.

دلارهایی که بر باد رفت؟

حق نشر عکس Aftab

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشته، در حالی که واردات برخی کالاهای غیرضروری و مصرفی در دولت گذشته همواره محل مناقشه و تامل بوده اما با انتشار آمار جدیدی از نوع کالاهای وارده شده به کشور این بار ماجرا وارد فاز جالب تری شده است.

به گزارش آفتاب یزد، برخی رسانه ها اخیرا آماری عجیب از واردات صورت گرفته در دولت قبل منتشر کرده اند که در نوع خود می تواند حاکی از شگفت انگیزترین نوع واردات صورت گرفته در کشور باشد. به عنوان مثال در دولت گذشته ٦ تن الاغ، ٢٠٢ تن ساپورت، ٤٢٤ تن دستمال گردن و ٩٦ تن کلاه گیس وارد ایران شده است.

به نوشته این گزارش واردات بی رویه محصولات مصرفی و کم اهمیت این سوال را به ذهن می آورد که به چه دلیل در جایی که قاعدتا دلارهای حاصل از درآمدهای نفتی کشور باید صرف خرید مواد اولیه مهم و تکنولوژی های مورد نیاز شود، واردات کالاهایی فاقد توجیه اقتصادی جایگزین آن می شود.

مطالب مرتبط