در بحران آب ایران 'مردم نقشی ندارند'

هدر رفتن آب

۳۵ میلیارد

مترمکعب آبی که در مسیر انتقال هدر می‌رود

۶۰۰ میلیارد

تومان بودجه سالانه لازم برای بازسازی شبکه

  • ۴۰ % از شبکه آب کشور فرسوده است

  • ۱۳ % از کل هدر رفتن آب در ایران به دلیل فرسودگی شبکه است

ISNA

محمدتقی توکلی، نماینده مجلس، می‌گوید بیشترین مصرف آب ایران در بخش کشاورزی است و با توجه به سهم اندک مصرف آب خانگی، مردم ایران نقش قابل ملاحظه‌ای در بحران آب ندارند.

آقای توکلی، که عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس است، امروز (پنجشنبه ۱۹ شهریور) به خانه ملت گفته است: "مردم فقط ۷ درصد آب کشور را مصرف می‌کنند و اگر ۲۰ درصد در مصرف آب که توسط مردم مصرف می‌شود، صرفه جویی کنیم، فقط برابر ۱.۵ درصد آب کشور است."

این نماینده مجلس هشدار داده است که ذخایر آب سدها نصف شده و وضعیت چاه‌ها و آب‌های زیرزمینی نیز به طور فزاینده بحرانی شده است.

بحران آب یکی از مشکلات عمده جهان است و پژوهشگران هشدار می‌دهند که این مشکل احتمالا برای خاورمیانه و شمال آفریقا شدیدتر از دیگر نقاط جهان باشد. ایران نیز با بحران کم‌آبی مواجه است.

محمدتقی توکلی گفته است وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی باید برای مدیریت آب برنامه‌ای ارائه دهند. او گفته است که برنامه‌ریزی برای مصرف آب باید از بخش کشاورزی شروع شود، چرا که این بخش بیشترین مصرف آب را دارد.

او گفته ۹۰ درصد مصرف آب ایران در بخش کشاورزی انجام می‌شود که برای پایین آوردن آن وزارت نیرو باید برنامه‌ای برای محدود کردن آب ارائه دهد و وزارت کشاورزی هم باید الگوی کشت را تغییر دهد.

مطالب مرتبط