انتقاد جلیلی و دفاع ظریف از توافق هسته‌ای در کمیسیون برجام

حق نشر عکس ICANA
Image caption محمدجواد ظریف برای اولین بار در کمیسیون برجام مجلس حاضر شد

مسئولان سابق و فعلی مذاکرات هسته‌ای ایران امروز یکشنبه ۲۲ شهریور برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس درباره توافق هسته‌ای ایران در کمیسیون ویژه برجام در مجلس حاضر شدند.

به گفته حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون، سعید جلیلی، عضو فعلی و دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در جلسه صبح گفته است که برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) هدف اصلی ایران یعنی لغو تحریم‌ها را تضمین نمی‌کند اما محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در جلسه بعد از ظهر گفته است که تحریم های مالی، پولی و اقتصادی اتحادیه اروپا از روز اجرای برجام به طور کامل لغو خواهد شد.

به گفته سخنگوی کمیسیون، آقای جلیلی گفته است بر اساس برجام "تحریم‌های اولیه آمریکا و تحریم‌های ثانویه لغو نمی‌شود و فقط توقف موقت دارد".

او درباره تحریم‌های اتحادیه اروپا هم گفته است که "تحریم‌های دولت‌ها سرجای خودش است... برخی تحریم‌ها تعلیق می‌شود اما در این حوزه لغو نداریم."

آقای نقوی حسینی در مقابل از آقای ظریف نقل کرده است که اجرای تحریم‌های اولیه و ثانویه آمریکا متوقف خواهد شد و "بعد از هشت سال رئیس جمهور امریکا موظف است که لغو تحریم‌ها را به کنگره ببرد و به تصویب برساند".

منظور از تحریم‌های اولیه، تحریم‌هایی مستقیم آمریکا علیه ایران است در حالی که تحریم‌های ثانویه به تحریم‌هایی گفته می‌شود که بر اساس آن آمریکا شرکت‌های فرامرزی، مثل شرکت‌های اروپایی یا آسیایی را با تهدید روبرو شدن با مجازات آمریکا از داد و ستد با ایران منع می‌کند.

کمیسیون برجام مجلس برای بررسی توافق هسته‌ای تشکیل شده اما هنوز نقش مجلس ایران در رد یا تایید این توافق مشخص نیست.

____________________________________

حق نشر عکس

روایت مهدی کوچک‌زاده، نماینده مجلس در اینستاگرام از حضور محمدجواد ظریف در کمیسیون برجام:

امروز در کمیسیون ویژه بررسی برجام مقرر شد در زمان حضور آقای ظریف، سوالات بصورت کتبی به هیئت رئیسه ارائه شود و یکی از اعضای هیئت رئیسه آنها را قرائت کند، اینجانب سوالی را که در تصویر ملاحظه می‌کنید ارائه کردم، نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که ترتیب اداره جلسه به هم خورد و بعد از قرائت یکی دو سوال بدون اینکه آقای ظریف پاسخ بدهد روال عوض شد و ...

بعد هم آقای ظریف با عذر اینکه باید در جلسه دولت شرکت کند جمع را ترک کرد! ان شاالله مشروح جلسه را از سیما خواهید دید و قضاوت خواهید کرد. نمی‌دانم آقای کری هم در برابر گنگره به بهانه شرکت در جلسه دولت جمع را ترک می‌کند؟

____________________________________

برگشت‌پذیری تحریم‌ها

سعید جلیلی که به همراه تیمی از اعضای سابق گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای در کمیسیون برجام حاضر شده بود، برگشت‌پذیری تحریم‌ها را "بسیار راحت و آسان" و پرهزینه برای ایران خوانده است.

حق نشر عکس ICANA
Image caption جلسه امروز دومین حضور سعید جلیلی در مقابل کمیسیون برجام بود

به گفته آقای جلیلی نظر رهبر ایران درباره "خطوط قرمز" در مذاکرات هسته‌ای رعایت نشده و "هدف اصلی مذاکرات که لغو تحریم‌ها بود هم حاصل نشده است".

وزیر خارجه ایران اما با تاکید بر خروج ایران از "ذیل فصل هفت" گفته است که "غیر از یک مورد تجویز برگشت‌پذیری (تحریم‌ها) بقیه امتیازاتی است که در قبال لغو تحریم‌های قطعنامه‌های قبلی به ما داده شده است".

موضوع لغو تحریم‌ها همزمان با آغاز اجرای توافق، به عنوان یکی از خطوط قرمز رهبر ایران در مذاکرات هسته‌ای در نظر گرفته می‌شد. بعد از اعلام توافق هم تفسیر بندهای مربوط به لغو تحریم‌ها و برگشت‌پذیری آن مورد اختلاف مخالفان و موافقان توافق بوده است.