کمیسر عالی سازمان ملل خواستار بهبود وضعیت حقوق‌بشر در ایران شد

حق نشر عکس AP

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، با استقبال از توافق هسته‌ای ایران با غرب گفت این کشور در زمینه حقوق بشر نیز باید "پیشرفتی متناسب" با این موفقیت داشته باشد.

آقای رعد حسین در سخنرانی افتتاحیه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو به ۴۷ کشور عضو گفت: "افزایش موارد اعدام، نگرانی در مورد حق محاکمه عادلانه، ادامه دستگیری روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان و مدافعان حقوق‌بشر همچنان منشا نگرانی عمیقی است."

او همچنین از روسیه و چین به دلیل ساکت کردن صدای مخالفان، انتقاد و به "دستگیری و بازجویی صد وکیل در چین در ماه‌های اخیر" و به قانون تازه‌ای در روسیه برای "بدنام کردن فعالانی که بودجه فعالیت آنها از خارج تامین می‌شود" اعتراض کرد.

آقای رعد حسین همچنین خواستار توقف دستگیری و "بدرفتاری" با پناهجویان و بخصوص کودکانی شد که از از کشورهای جنگ‌زده مثل سوریه فرار می‌کنند. او گفت: "ما باید راه‌های مهاجرت عادی و اسکان را توسعه دهیم، این دو اقدام مانع مرگ پناهجویان و کاهش قاچاق انسان خواهد شد."

کمیسر عالی حقوق بشر گفت کشورهای اروپایی باید از این "برانگیختگی احساسات انسانی" که تصویر بدن بی‌جان کودک سه ساله، آلان کردی، ایجاد کرد استفاده کنند.

او از نقض گسترده حقوق بشر در دنیا اظهار تاسف و به تبعیض علیه آمریکاییان آفریقایی‌تبار در آمریکا، کشتار و دستگیرهای اخیر در بروندی و "کابوس وحشتناک" در سوریه انتقاد کرد.

در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل که سه هفته طول می‌کشد چنگ داخلی طولانی سری لانکا، وضعیت حقوق بشر در کره شمالی و سوء استفاده جنسی صلح‌بانان در جمهوری آفریقای مرکزی بررسی خواهد شد.