گروهی از اعضای کمیسیون برجام مجلس از تأسیسات آب سنگین اراک بازدید کردند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاسیسات آب سنگین ایران در اراک مرکز استان مرکزی قرار دارد

رسانه‌های ایران می‌گویند که شماری از نمایندگان مجلس که عضو کمیسیون برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) هستند، برای بازدید از تأسیسات آب سنگین این کشور به اراک در ۱۹۰ کیلومتری جنوب غربی تهران سفر کرده‌اند.

محمد حسن آصفری از اعضای کمیسیون برجام به خبرگزاری ایسنا گفته است که ۲۰ نفر از نمایندگان عضو کمیسیون برجام، امروز وارد سایت آب سنگین اراک شدند.

کمیسیون برجام مجلس برای بررسی توافق اتمی تشکیل شده اما هنوز نقش مجلس ایران در رد یا تایید این توافق معلوم نیست.

به گفته نماینده مجلس ایران، این بازدید با هدف بررسی اثرات توافق جامع اتمی ایران با گروه ۱+۵ (برجام) بر تاسیسات آب سنگین اراک انجام می شود.

آقای آصفری گفته که نمایندگان حاضر در تاسیسات اراک، امکان برگشت‌پذیری فعالیت‌های این تاسیسات در صورت عمل نکردن طرف مقابل به برجام را بررسی می کنند.

به گفته آقای آصفری، در این بازدید نمایندگان همچنین بررسی می کنند که در صورت بازگشت به روند قبلی "چه مشکلاتی بروز خواهد کرد و این بازگشت چقدر زمان خواهد برد."

قدرت های غربی می گفتند که از پلوتونیوم تولیدشده در راکتورهای آب سنگین می توان در ساخت جنگ‌افزار اتمی استفاده کرد، به همین دلیل راکتور اراک یکی از موضوعات اصلی مورد مناقشه در مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ بود.

گروه ۱+۵ ابتدا به دنبال این بود این راکتور به طور کامل برچیده شود، اما ایران این درخواست را نپذیرفت و حفظ ماهیت آب سنگین اراک را خط قرمز خود اعلام کرد.

بر اساس توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵، قرار است راکتور آب سنگین اراک با همکاری مشترک بین المللی "بازطراحی" شود، به طوری که نگرانی از میزان تولید پلوتونیوم آن با قابلیت تسلیحاتی مرتفع شود و سوخت مصرف شده آن هم به خارج از ایران منتقل شود.

بر اساس این "باز طراحی" بخشی از رآکتور از قلب آن خارج می شود و در حفره های آن بتون تزریق می شود تا بعدا قابل استفاده مجدد نباشد.