روزنامه های تهران: پنجشنبه سرنوشت‌ساز

حق نشر عکس nc
Image caption روزنامه آفتاب یزد گزارشی از مفصل‌تر شدن مراسم جشن طلاق منتشر کرده است

روزنامه‌های صبح پایتخت امروز پنجشنبه ٢٦ شهریور ١٣٩٤، را روز سرنوشت‌سازی برای توافق هسته‌ای وین توصیف کرده‌اند، چرا که در صورت بی‌نتیجه ماندن تلاش جمهوریخواهان، رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند دستور اجرایی شدن این توافق را صادر کند.

پنجشنبه سرنوشت!

گروه سیاسی روزنامه قانون در مقاله‌ای نوشته که انتظارها به آخر راه پر پیچ و خم کنگره رسیده؛ ١٧ سپتامبر بالاخره فرا رسید. یک هفته پس از رای کنگره به اتمام بررسی برجام در آمریکا و سخنان رهبر جمهوریخواهان، حال میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا پس از شکست جمهوریخواهان برای دومین بار در طول یک هفته به منظور کسب آرای لازم برای تصویب قطعنامه‌ای در رد توافق هسته‌ای ایران، امروز را برای سومین رای گیری تعیین کرده است.

در پایان این مقاله آمده که جمهوریخواهان اکنون در ایستگاه آخر هستند و تا امروز وقت دارند که تلاش کنند تا حداقل ٦٠ رای کسب کنند و بتوانند ابتدا ختم بررسی برجام را اعلام کنند و بعد خود برجام را به رای بگذارند. در صورتی که نتوانند تا امروز این تعداد رای را کسب کنند، اصلا امکان رای گیری روی برجام در سنا وجود نخواهد داشت. در این صورت از فردا از دید قوانین داخلی آمریکا برجام مسیر قانونی خود را طی می‌کند.

ختم بازی آمریکایی

گروه دیپلماسی روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است که با عبور برجام از سد جمهوریخواهان در کنگره ایالات متحده از امروز به بعد سوال این است که آیا برجام یا همان توافق هسته‌ای با ایران که نخستین توافق میان ایران و آمریکا در قالب مذاکرات مستقیم پس از قریب به چهار دهه قهر دیپلماتیک است به طناب دار برای دموکرات‌ها بدل خواهد شد یا به عاملی برای نجات هم‌حزبی‌های اوباما در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٦؟

حق نشر عکس

به نوشته این مقاله، عصر روز پانزدهم سپتامبر، رویای مخالفان اوباما برای کسب ٦٠ رای مورد نیاز برای عبور از سد فیلی باستر دموکرات‌ها محقق نشد و برجام برای دومین بار از سد سنا عبور کرد؛ عبوری که به معنای پایان یافتن دوئل سیاسی میان دو حزب بر سر توافقی فنی، حقوقی و سیاسی با ایران است.

در همین حال به اعتقاد روزنامه اعتماد، جمهوری‍خواهان هنوز امید خود را از دست نداده‌اند و البته شاید بتوان گفت که هنوز دست از لجبازی با اوباما بر سر برجام برنداشته‌اند. آنها اعلام کرده‌اند که تا پیش از شامگاه امروز به وقت آمریکا دوباره متمم‌های قانونی را برای بستن دست اوباما در اجرای برجام، در کنگره به جریان خواهند انداخت.

نمد توافق برای کلاه انتخابات

محمدحسن محبی در یادداشت روز کیهان با اشاره به اظهارات دیروز رهبر ایران نوشته است که وجود نگاه جریانی به مسائل و تحلیل کلان و عمیق، یکی از دغدغه‌های همیشگی رهبر انقلاب بوده است.

نویسنده در ادامه نوشته که در خلال مذاکرات هسته‌ای اخیر یکی از مسئولین دولتی از گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا تعبیر به تابوشکنی کرد و حتی حمید ابوطالبی، معاون سیاسی رئیس جمهور که به خاطر نقش او در تسخیر سفارت آمریکا در تهران، اجازه ورود به آمریکا برای نمایندگی ایران در سازمان ملل را نیافت، طی اظهارنظری ارزش آغاز تعامل بین ایران و آمریکا را بیش از موضوع هسته‌ای دانست.

به نوشته کیهان این گونه اظهارنظرها این زنگ خطر را به صدا درآورد که آمریکا در نزد برخی مسئولین، دیگر "شیطان بزرگ" نیست و در نتیجه احتمالا شاهد نوعی تغییر در عملکرد و دیدگاه‌های مسئولین خواهیم بود و این یعنی دشمن اولین خاکریز خود را فتح کرده است.

مقاله کیهان در پایان به آن جا رسیده که علت‌العلل تکاپوی عده‌ای از جمله برای تایید عجولانه و بدون بررسی توافق وین در مجلس، همانا زمینه‌سازی این جریان برای رفتن به سراغ پروژه بعدی خود یعنی انتخابات باشد.

حق نشر عکس

برگزاری جشن طلاق در آنتالیا!

سارا علایی در گزارشی در روزنامه آفتاب یزد نوشته است که عکس مراسم جشن طلاق همچون پتکی روح و روان مان را به بازی گرفته و ما را روانه جنگ اعصابی کرده که فارع از فاجعه ریختن قبح طلاق در دورانی که دو جوان دم بخت یارای تهیه ساده‌ترین مقدمات یک زندگی دو نفره را ندارند، عده‌ای جدایی خود را جشن گرفته و میهمان دعوت می‌کنند، سور و سات به راه می‌اندازند، ماشین گل می‌زنند و در نهایت با یک شمشیر به جان کیک طلاق خود افتاده و تا جایی که توان دارند عکس‌های یکدیگر را تکه و پاره می‌کنند و بعد هم زن و مرد را به خیر و میهمانان را به سلامت تا این جدایی خاطره و عکس و فیلمی شود برای دوستان و آشنایان زوجی که تظاهر می‌کنند کم مانده از جدایی و طلاق آنها بال هم درآورند.

به نوشته این گزارش صفحات روزنامه‌ها و سایت‌ها و خبرگزاری‌ها پر شده از گزارش‌هایی که هرکدام سعی دارند به نوعی روند رو به رشد مدهای عجیب و غریب در امر طلاق و ازدواج را به مسئولان گوشزد کنند و در حالی که این گوشزدها کارساز نشده، اخیرا هم خبرهایی مبنی بر مفصل‌تر شدن مراسم جشن طلاق و حتی برگزاری آن در آنتالیا به گوش می‌رسد.

نرخ ارز تنها پل افزایش صادرات نیست

محسن بهرامی ارض اقدس، رئیس کمیسیون تجارت اتاق تهران در یادداشتی در روزنامه تعادل نوشته است که یکی از موارد زیربنایی و تاثیرگذار در اقتصاد کشور، بحث نرخ ارز است. در این میان برخی از کارشناسان و فعالان اقتصادی هم بر این باورند که شناور نبودن نرخ ارز یکی از دلایل کاهش صادرات ایران است. بدین معنا تا زمانی که قیمت کالاها و نرخ تورم افزایش می‌یابد، اما نرخ ارز همچنان ثابت است، نمی‌توان به افزایش صادرات امیدوار ماند.

حق نشر عکس

آقای بهرامی در ادامه نوشته که هر چند نرخ ارز تنها فاکتور افزایش آمار صادرات نیست، اما نقش مهمی در رسیدن به توسعه ارتباط با کشورهای خارجی ایفا می‌کند. اکنون یادآوری این نکته حائز اهمیت است که اصطلاح شناور نبودن نرخ ارز نمی‌تواند درست و بجا باشد، زیرا در برنامه پنجم توسعه نظام ارزی به طور قانونی با این مساله برخورد خواهد شد.

به اعتقاد نویسنده در این برنامه به طور دقیق پیش‌بینی‌های مهمی در باره نرخ ارز لحاظ شده تا فعالان و سرمایه‌گذاران اقتصادی با نوسانات ناگهانی مواجه نشوند و بتوانند طبق این برنامه اهداف و زمان‌بندی‌های لازم برای فعالیت‌های خود را در نظر بگیرند.

شهریار شاعر متفاوت زمانه

جمعه ٢٧ شهریور ١٣٩٤ مصادف است با بیست و هفتمین سال درگذشت محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار و روز بزرگداشت این شاعر که در تقویم به نام روز شعر و ادب فارسی هم نامگذاری شده است.

از همین رو در اغلب روزنامه‌های امروز به این مناسبت مقاله‌ها و گفتگوهایی منتشر شده است.

حق نشر عکس

از جمله وحید ضیایی، در مقاله‌ای در روزنامه ایران نوشته است که شاید در میان خیل شاعران قبل و بعد از انقلاب کمتر شاعری را سراغ داشته باشیم که مقبولیت عام و خاص را در کنار حفظ وجهه اخلاقی و شخصیتی شعر با هم داشته باشد. بی‌شک شهریار در گوشه تنهایی عمیق خویش وقتی منظومه حیدربابایه سلام را خلق می‌کرد، در ناخودآگاهی از احساسی جهانی چنگ زده بود که سابقه‌اش را در اشعار فارسی او چون ای وای مادرم نیز خوانده‌ایم.

این شاعر، پژوهشگر و مترجم در ادامه مقاله خود نوشته که شهریار بعد از کلاسیک‌های بزرگ شعر آذری مثل فضولی و نسیمی حتی نزدیک‌ترهایی مثل علی آقا واحد، شیوه تغزلی قدما را همچنان حفظ می‌کند. اما انگار روح عاصی و روشنی نگار میرزا علی اکبر صابر است که در امتزاج با نغمه‌های عاشقانه، شاهکارهایی چون "گئتمه ترسا بالاسی" یا "خان ننه" را می‌سازد.

مطالب مرتبط