تازه‌ترین تلاش جمهوری‌خواهان آمریکا برای متوقف کردن توافق هسته‌ای شکست خورد

حق نشر عکس AFP

سناتورهای دموکرات در آمریکا تازه‌ترین تلاش جمهوری‌خواهان برای کارشکنی در توافق هسته‌ای با ایران را خنثی کردند.

جمهوری‌خواهان می‌خواستند با گذراندن مصوبه‌ای در سنا شرط جدیدی را به توافق هسته‌ای اضافه کنند.

مطابق طرحی که سناتور میچ مک‌کانل تهیه کرده بود، جمهوری‌خواهان می‌خواستند رفع تحریم‌های ایران را به این مشروط کنند که ایران اسرائیل را به رسمیت بشناسد. یک شرط دیگر که جمهوری‌خواهان می‌خواستند برای اجرای توافق بگذارند آزادی شهروندان آمریکایی بود که در ایران زندانی هستند.

اکثریت جمهوری‌خواه برای اینکه این طرح در سنا به رأی گذاشته شود ۶۰ رأی لازم داشتند، اما تنها ۵۳ نفر به کفایت مذاکرات در مورد آن رأی دادند و به این ترتیب این طرح عملا متوقف شد.

به دنبال پایان موفقیت‌آمیز مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ کنگره آمریکا دو ماه فرصت داشت تا این توافق را بررسی کند. جمهوری‌خواهان به شدت منتقد توافق بودند و می‌گفتند باراک اوباما امتیازات زیادی به ایران داده است.

اکثر کرسی‌های مجلس نمایندگان و مجلس سنا در دست جمهوری‌خواهان است، اما آنها در سنا 60 رأی لازم برای تصویب "کفایت مذاکرات" و رأی گیری در مورد قطعنامه مخالفت با توافق جامع اتمی با ایران را نداشتند.

حتی در صورتی که این قطعنامه به رأی گذاشته و تصویب می شد، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا آن را وتو می کرد و جمهوری خواهان آرای لازم را برای خنثی کردن وتوی رئیس جمهور نداشتند.

با شکست تلاش امروز جمهوری‌خواهان و به پایان رسیدن مهلت دو ماهه کنگره برای بررسی توافق، باراک اوباما می‌تواند دستور رفع تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را صادر کند.

دولت آمریکا تاکید کرده که اگر ایران تعهدات خود را نقض کند تحریم‌ها دوباره اعمال خواهند شد.

بنا است که امروز وزارت خارجه آمریکا رسما نماینده ویژه خود برای نظارت بر اجرای توافق را معرفی کند.

در ایران، مجلس کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی توافق تشکیل داده است که هنوز نظر نهایی خود را درباره توافق اعلام نکرده است. این کمیسیون دیروز خواهان حضور یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی در مجلس ایران شد.

مطالب مرتبط