ایران تبادل زندانی با القاعده را تکذیب کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption سیف العدل یکی از زندانیانی است که گفته می‌شود مبادله شده‌اند

یک مقام وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گزارش‌‌های مربوط به تبادل زندانی‌ میان ایران و القاعده را تکذیب کرده است.

این مقام، که نامی از او برده نشده، با اشاره به گزارش اسکای‌نیوز درباره این موضوع گفته است "این گونه خبرسازی‌ها برای تحریف واقعیت و تحت‌الشعاع قرار دادن اقدامات ایران علیه تروریسم و افراط صورت می‌گیرد".

روز دوشنبه، ۱۴ سپتامبر، اسکای‌نیوز در گزارشی اختصاصی مدعی شد که پنج عضو ارشد القاعده که در ایران زندانی بودند با یک دیپلمات ایرانی که در یمن ربوده شده بود، مبادله شده‌اند.

به گزارش اسکای‌نیوز این تبادل مدت کوتاهی بعد از آن صورت گرفت که بمباران هوایی آمریکا و متحدانش در سوریه باعث کشته شدن تعداد زیادی از اعضای گروه موسوم به خراسان - وابسته به القاعده در سوریه - شد.

بر اساس این گزارش یکی از اعضای آزاد شده القاعده در این تبادل سیف‌العدل بوده که در یک گزارش اطلاعاتی از او به عنوان نفر سوم در سلسله مراتب القاعده یاد شده است.

در پی تکذیب گزارش اسکای‌نیوز از سوی ایران، روزنامه نیویورک‌تایمز هم در گزارشی به نقل از یک مقام آمریکایی تبادل زندانی‌ها و آزاد شدن سیف‌العدل در این اقدام را تایید کرده است.

نیویورک‌تایمز می‌گوید زمان دقیق این تبادل مشخص نیست، اما به نقل از بعضی منابع گزارش داده که است احتمالا این موضوع به شش ماه پیش برمی‌گردد.

نیویورک‌تایمز چهار زندانی دیگر القاعده را که گزارش آزادی آنها توسط ایران منتشر شده، این طور معرفی کرده است:

  • عبدالخیر المصری، شهروند مصر که پیش از این رئیس شورای روابط خارجی القاعده بوده است.
  • ابوالقسام، تبعه اردن که زمانی معاون ابومصعب الزرقاوی بود. زرقاوی شبکه‌ای را بنیان گذاشت که بعدا تبدیل به داعش یا گروه موسوم به "دولت اسلامی" شد.
  • ساری شهاب، عامل اردنی القاعده
  • ابومحمد المصری، شهروند مصر که از سازمان‌دهندگان حملات القاعده پیش از ۱۱ سپتامبر معرفی شده است.

گزارش اسکای‌نیوز و نیویورک‌تایمز می‌گوید این افراد با نوراحمد نیکبخت، دیپلمات ایرانی در یمن معاوضه شده که اواخر تیر ماه سال ۱۳۹۲ در صنعا ربوده شده بود.

آقای نیکبخت اواسط اسفند سال گذشته آزاد شد و به تهران بازگشت.

در گزارش اسکای‌نیوز آمده است که با وجود دشمنی ایران و القاعده، این تبادل در راستای "تفاهمی" صورت گرفته که بر اساس آن دو طرف برای تمرکز بر "نبرد با تهدیدی مشترک" یعنی غرب از حمله به یکدیگر اجتناب می‌کنند.

مطالب مرتبط