هشدار درباره خطر 'نفوذ فرهنگی' در نماز جمعه‌های ایران

حق نشر عکس Tasnim
Image caption فرمانده سابق سپاه و مشاور فرمانده سپاه سخنرانان پیش از خطبه نماز جمعه تهران بودند

نماز جمعه‌‌های شهرهای مختلف ایران صحنه هشدار درباره "نفوذ فرهنگی دشمن" در پی توافق هسته‌ای بوده است.

حمیدرضا مقدم‌فر، مشاور فرمانده سپاه، امروز جمعه ۲۷ شهریور، در سخنرانی‌ نماز جمعه تهران گفت: "اولین ویژگی پروژه نفوذ این است که دشمن از مذاکرات هسته‌ای، بهره گرفته و از آن به عنوان یک فرصت برای رسیدن به اهداف خودش استفاده کند."

آقای مقدم‌فر گفته است "دشمن" می‌خواهد القا کند که با حل مساله هسته‌‎ای "سایر موضوعات را هم می‌توان با مذاکره حل کرد."

سرلشکر یحیی رحیم صفوی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی هم هشدار داده که استراتژی دشمنان ایران تغییر کرده و آنها دنبال "نفوذ و تاثیرگذاری فرهنگی و سیاسی" هستند.

به دنبال مذاکرات موفق ایران و کشورهای ١+۵ درباره برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های مرتبط، مقام‌های ارشد دولت ایران، از جمله حسن روحانی ابراز امیدواری کرده‌اند که ایران در زمینه‌های دیگر نیز مشکلات خود را با مذاکره، از جمله با آمریکا، حل کند.

اما هفته گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به شدت با مذاکره با آمریکا مخالفت کرد و گفت: "ملت بزرگ ایران این شیطان بزرگ را بیرون کرد، نباید بگذاریم دوباره برگردد. نباید اجازه بدهیم نفوذ پیدا کند."

او گفت آمریکایی‌ها دنبال "چیزی به نام مذاکره با ایرانند. مذاکره بهانه است، مذاکره وسیله‌ای است برای نفوذ، مذاکره وسیله‌ای است برای تحمیل خواست‌ها."

'جولانگاه دشمن'

کاظم صدیقی، امام جمعه امروز تهران گفته است: "وای بر کسانی که بخواهند راه امام را منحرف کرده و چهره آمریکای منفور و نجس را بزک کرده و مستکبری را که امام و شهدا از در بیرون کردند از پنجره وارد کشور کنند."

حق نشر عکس Tasnim
Image caption کاظم صدیقی، امام جمعه تهران

در مشهد نیز احمد علم الهدی، امام جمعه این شهر، هشدار داده است که "دشمن ابتدا با بهانه تعامل و ایجاد رابطه دوستانه و همچنین تقویت اقتصاد به داخل کشور نفوذ می‌کند" اما سپس به "براندازی اسلام و قرآن" دست خواهد زد.

آقای علم‌الهدی گفته است از نظر رهبر ایران "نفوذ فکری، فرهنگی و سیاسی دشمن خطرناک‌تر از نفوذ امنیتی است" و "مسئولان و نیروهای سپاه" باید جلوی نفوذ فرهنگی را بگیرند. او برگزاری کنسرت‌های موسیقی را "جولانگاه بی‌بندوباری و یکی از راه‌های نفوذ دشمن" دانسته است.

در نماز جمعه‌های دیگر شهرها، چون سمنان و قزوین نیز هشدارهای مشابهی داده شده است.

در تهران مشاور فرمانده سپاه در سخنرانی پیش از خطبه گفت: "دشمن با اجرای نسخه جدید از پروژه نفوذ، مسئولان را حذف فیزیکی نمی‌کند، بلکه با استفاده از مهره‌های داخلی که رویکرد غرب‌گرایانه دارند، پروژه خود را پیش می‌برد. این افراد بر تصمیم‌گیری‌ها تاثیر گذاشته و روحیه انقلابی را از بین می‌برند."

آقای مقدم‌فر گفت: "باید بررسی کرد که چه اتفاقاتی افتاده که آرمان‌های مسئولان ما تغییر کرده است."

مطالب مرتبط