موج برخورد قضایی و امنیتی با فعالان در ایران

حق نشر عکس komitteyehamahangi
Image caption محمود صالحی، فعال کارگری، به نه سال حبس محکوم شده است

گزارش‌ها از ایران حاکی از موج برخورد نهادهای امنیتی و قضایی با فعالان مدنی در ایران است.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید دو وب‌نگار در روزهای اخیر در ایران بازداشت شده‌اند. بنا به گفته این سازمان آرش زاد، سردبیر سایت وبلاگینا و محسن صادقی‌نیا، نویسنده وبلاگ چشمان باز، در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

این سازمان ضمن محکومیت بازداشت این دو وب‌نگار، می‌گوید دلیل بازداشت آنها اعلام نشده است.

وبسایت‌های حقوق بشری و کارگری هم خبر می‌دهند که محمود صالحی، فعال کارگری، به ۹ سال حبس محکوم شده است. آقای صالحی پیش از این هم بازداشت و محکوم شده است.

'کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد' با انتشار بیانیه‌ای به محکومیت محمود صالحی اعتراض کرده و گفته است او "تحمل هیچ گونه حبسی را به دلیل اینکه کلیه‌هایش را در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج بخاطر عدم دسترسی به داروهایش از دست داده، ندارد و هم اکنون هفته ای دوبار دیالیز می نماید." این گروه مسئولیت مشکلات احتمالی برای سلامت آقای صالحی را متوجه قوه قضاییه ایران می‌داند.

وبسایت 'ملی-مذهبی' هم از بازداشت شاپور رشنو، یکی از فعالان این گرایش سیاسی در اندیمشک، در شمال خوزستان، خبر داده است. این وبسایت می‌گوید دست کم ۱۰ فعال مدنی دیگر هم در اندیمشک بازداشت شده‌اند، که البته تعدادی از آنها به فاصله کوتاهی آزاد شده‌اند.

علی نجاتی، از فعالان شاخص سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه یکی از این چهره‌ها است.

همزمان گزارش‌هایی حاکی از بازداشت چند فعال دانشجویی دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی و خواجه نصیر است. مطابق این گزارش‌ها حسین جندقیان و چند فعال دیگر در خانه‌های دانشجویی بازداشت شده‌اند. روشن نیست که چه نهادی آنها را به چه دلیلی بازداشت کرده است.