بی‌طرفی صدا و سیما در پوشش تلویزیونی جلسات کمیسیون برجام بررسی می‌شود

حق نشر عکس ICANA
Image caption پخش تلویزیونی جلسات کمیسیون برجام با حضور سعید جلیلی با انتقادهایی روبرو شد

نایب رئیس شورای نظارت بر صدا و سیمای ایران از بررسی چگونگی پخش جلسات کمیسیون برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) در تلویزیون خبر داده است.

رمضانعلی شجاعی کیاسری امروز یکشنبه ۲۹ شهریور گفت که پخش جلسه‌های این کمیسیون به گونه‌ای بود که "احساس شد صدا و سیما طرف منتقدان برجام را گرفته است".

از زمان آغاز کار کمیسیون برجام برای بررسی توافق هسته‌‌ای ایران در مجلس، تعدادی از جلساتی که با حضور مهمان‌ها و مقام‌های سابق برگزار شده، از تلویزیون ایران پخش شده است.

اما شیوه پوشش این جلسات و پخش نشدن بعضی از آنها انتقادهایی را به دنبال داشت.

جلسه جلیلی

از جمله روز سه‌شنبه گذشته، ۲۴ شهریور که تعدادی از نمایندگان دولت از جمله رئیس دفتر رئیس جمهوری مهمان کمیسیون بودند، بعضی از اعضای آن به حضور نداشتن دوربین صدا و سیما اعتراض کردند.

محمدحسن ابوترابی فرد، نماینده تهران این سوال را مطرح کرد که "چرا وقتی سعید جلیلی در جلسه حضور دارد همه دوربین‌ها حاضر هستند، اما حالا حضور ندارند"؟

اشاره آقای ابوترابی فرد به حضور دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی و مسئول وقت مذاکرات هسته‌ای ایران در یکی از جلسات کمیسیون برجام بود که در آن به شدت از توافق هسته‌ای انتقاد کرد.

احمد پورنجاتی، نماینده سابق مجلس و قائم‌مقام پیشین صدا و سیما هم در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به توقف پخش جلسات کمیسیون برجام از تلویزیون از "رویکرد جانبدارانه و سیاسی‌کاری‌های صداوسیما" انتقاد کرده است.

آقای پورنجاتی گفته است: "گمان می‌کنم انگیزه‌های انتخاباتی در این راستا برای آقای جلیلی و هیچ‌کس دیگر راه به جایی نمی‌برد و به‌نظر می‌رسد این اقدامات صدا و سیما بیشتر نوعی لجاجت سیاسی است."

نایب رییس شورای نظارت بر صدا و سیما امروز گفت: "ما در هنگام پخش برخی جلسات شاهد بودیم که برخی قسمت‌ها سانسور می‌شد و برخی بخش‌ها پررنگ‌تر جلوه داده می‌شد، این‌ها اشکال‌ها و تخلف‌های صدا و سیما است."

علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام پیش از این گفته بود که این کمیسیون نقشی در پخش تلویزیونی جلسات ندارد.

به گقته آقای زاکانی، یکی از جلساتی که با حضور سعید جلیلی برگزار شده بود، ابتدا از تلویزیون پخش نشد، اما "سخن نمایندگان این بود که آن جلسه نیز باید پخش شود که در نهایت پخش شد".