آژانس روند نمونه‌برداری و اصالت نمونه‌های پارچین را تأیید کرد

حق نشر عکس AP

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین اظهارات خود بعد از سفر به ایران و بازدید از مرکز نظامی پارچین گفت که آژانس روند نمونه‌برداری در پارچین و اصالت نمونه‌ها را تأیید می‌کند.

آقای آمانو گفت که نمونه‌برداری پیش از حضور او در پارچین صورت گرفته و طرف ایرانی در روند نمونه‌برداری نقش داشته است.

او درباره چگونگی طی شدن این روند گفت: "آژانس در شرایطی مشخص به نمایندگان کشورها اجازه داده است که برای کمک به روند راستی‌آزمایی آژانس فعالیت‌هایی را انجام دهند. شیوه انجام کار به صورتی است که تضمین می‌کند که روند راستی‌آزمایی آژانس مختل نشده است."

همزمان کاخ سفید روز دوشنبه گفت نشانه هایی از همکاری ایران با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به چشم می خورد.

آقای آمانو به صراحت درباره حضور یا عدم حضور بازرسان آژانس در هنگام نمونه‌برداری اظهار نظری نکرده است.

پیشتر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود که نمونه‌برداری از مرکز نظامی پارچین توسط متخصصان ایرانی و بدون حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شده است.

___________________________________

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از سفر به ایران:

به شورای حکام آژانس گفتم که پیشرفت‌های چشمگیری در ارتباط با اجرای نقشه راه صورت گرفته است. همچنین درباره دیدارم از یک مکان مشخص در مرکز پارچین گزارش دادم که همان‌طور که بارها گفته‌ام برای روشن شدن مسائل درباره ابعاد نظامی احتمالی در پرونده هسته‌ای ایران مهم است... این اولین دیدار آژانس از این مکان بود.

___________________________________

+بیشتر بخوانید: نمونه‌برداری از پارچین 'بدون حضور بازرسان آژانس انجام شده است'

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در واکنش به سوالی درباره بازرسی از پارچین و گزارش آژانس از پیشرفت قابل توجه در این تحقیقات گفت:‌ "ایران برای مدت های طولانی در برابر همکاری با هر گونه بازرسی که مورد درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی بود مقاومت می کرد."

او افزود: "و در نتیجه فشار بین المللی که در طول زمان ایجاد شد - عمدتا به دلیل تحریم های سخت اقتصادی که آمریکا اعمال و باقی جامعه جهانی را با خود همراه کرد - ما اکنون شاهد نشانه هایی هستیم که ایران درحال همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی است."

ایران متهم شده است که در پارچین آزمایش‌های مشکوک در ارتباط با تسلیحات هسته‌ای انجام داده است. دولت ایران این اتهام را رد می‌کند اما همین موضوع باعث شده که پارچین به یکی از مهم‌ترین مسائل حل‌نشده در پرونده هسته‌ای ایران تبدیل شود.

چگونگی حل و فصل اختلاف‌ها درباره پارچین بخشی از توافق محرمانه ایران و آژانس است که هم‌زمان با اعلام توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی صورت گرفت.

یوکیا آمانو در اظهارات امروز خود گفت که اجرای نقشه راه برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده در برنامه هسته‌ای ایران به مرحله مهمی رسیده است، "اما هنوز کار زیادی برای انجام در هفته‌های پیش رو باقی است".

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، هم گزارش می دهد که علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که در مذاکرات هسته ای نقشی جدی داشت، درباره سفر آقای آمانو گفت: "آمانو با رضایتمندی از ایران رفت و امیدواریم که این بحث فعالیت های گذشته و حال ایران تا آخر سال میلادی بسته شود."

مطالب مرتبط