روزنامه های تهران: چه خبر از بهبود اقتصاد کشور؟

روزنامه های صبح امروز تهران، چهارشنبه اول مهر از افتتاح خط تازه ای از مترو تهران با حضور رییس جمهور به عنوان پیمان دو رقیب انتخابات ریاست جمهوری، روحانی و قالیباف خبر داده و پیش بینی کرده اند که کمیسیون برجام مجلس، توافق هسته ای را به طور مشروط تصویب کند.

روزنامه های تندرو که تاکنون مخالفت با برجام را موضوع مقالات اصلی خود قرار داده بودند با طی شدن مرحله آخر، توجه اصلی خود را به مسایل اقتصادی معطوف کرده و از وضعیت بد مردم گرفتار تورم و گرانی و بیکاری و نبود مسکن نوشته اند.

حق نشر عکس Qanoon
Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

فرشید اسحاقی در گزارش اصلی قانون نوشته: خط ۳۷ کیلومتری ۳ متروی تهران که از آن به عنوان بلندترین خط متروی خاورمیانه یاد‌‌‌ می شود‌‌‌، د‌‌‌یروز میزبان رئیس‌جمهور و جمعی از د‌‌‌ولت نشینان بود‌‌‌ تا این خط را افتتاح کرد‌‌‌ه و به کمک مد‌‌‌یریت شهری آیند‌‌‌. رقیبان سیاسی د‌‌‌یروز، اکنون متفق شد‌‌‌ه‌اند‌‌‌ تا برای ساخت و تکمیل خطوط متروی تهران و حل یکی از مشکلات اساسی پایتخت تلاش کنند‌‌‌ که د‌‌‌ر نوع خود‌‌‌ اقد‌‌‌امی کم نظیر بود‌‌‌.

به نوشته این گزارش: تفاهم شفاهی د‌‌‌ولت و شهرد‌‌‌اری برای تکمیل خطوط مترو و رساند‌‌‌ن حجم سفرهای روزانه به ۱۰ میلیون نفر، د‌‌‌ر حالی رخ می د‌‌‌هد‌‌‌ که با پیمان مشترک د‌‌‌ولت و شهرد‌‌‌اری، بسیاری د‌‌‌یگر از مشکلات شهر قابل حل است. پیمانی که د‌‌‌ر د‌‌‌ولت های قبل شکل نگرفت و مشکلات پایتخت را هر روز بیش از قبل کرد‌‌‌.

قانون نوشته: رئیس‌جمهور، قبل از پاره کرد‌‌‌ن روبان خط ۳ متروی‌تهران، د‌‌‌ر سخنانی با اشاره به اینکه احد‌‌‌اث مترو هم موجب صرفه جویی د‌‌‌ر زمین می شود‌‌‌ و هم سرعت ترد‌‌‌د‌‌‌ را بیشتر می کند‌‌‌، گفت: این بد‌‌‌ان معنا نیست که روی زمین کاری نکنیم بلکه بهترین راه برای حمل ونقل شهری د‌‌‌ر کلانشهرها؛ باصرفه ترین، سریع‌ترین و عاد‌‌‌لانه ترین راه برای ترد‌‌‌د‌‌‌ است.

برد و برد روحانی

حامد وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: بالاخره "کمیسیون ویژه بررسی برجام" رای به "موافقت مشروط" داد. این در حالی ست که بسیاری از اعضای این کمیسیون از دلواپسان این توافق بودند. با وجود مخالفت های صریح برخی اعضای این کمیسیون، اما این رای چندان دور از انتظار نبود. اقناع مخالفان، تخصص ظریف و تیمش است. و مذاکره برای رفع نگرانی از هنرهای ایشان است. چندی پیش در وین همین اتفاق افتاد تا توافقی حاصل شد. توافقی که مخالفان و موافقان زیادی داشت.

نویسنده بعد از اشاره به مخالفت هایی که در کنگره آمریکا با این توافق صورت گرفت نوشته: در ایران البته اولین بار بود که داشتن "صف" در این گونه تصمیم ها برای مخالفان، موضوعیت می یافت! یعنی تا پیش از این مخالفانِ این "کلان تصمیم" ها اساساً به رسمیت شناخته نمی شدند. برای اولین بار بود در این ده سال، اجازه مخالفت به تصمیم های دولت در مساله هسته ای داده می شد. و این از افتخارات روحانی ست.در واقع باید گفت روحانی، بازی برد-برد مضاعفی در داستان هسته ای داشته است!

سرمقاله ابتکار در نهایت به این جا رسیده که: این اما تنها بازیِ، برد – بردِ روحانی نبود. دولت از سوی دیگر،در داخل نیز همزمان معامله ای کرد! او برای اولین بار در این ده سال، اجازه انتقاد و اعتراض به "کلان تصمیم" های دولت جمهوری اسلامی داده است. او با تحمل اعتراض و انتقاد و به رسمیت شناختنِ آن، یک معامله برد – برد کرده است. از یک طرف هم به دلواپسان حق اعتراض داده است و از طرف دیگر خدمتی به اصلاح طلبان وطنی کرده است.

انتظارها از گزارش برجام مجلس

حمید بعیدی نژاد در سرمقاله روزنامه ایران با اشاره به پایان کار کمیسیون برجام مجلس به نکاتی اشاره کرده و نوشته انتظار می رود نمایندگان عضو کمیسیون هم به این امور توجه کنند از جمله: تثبیت حقوق مسلم هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بویژه اجرای غنی‌سازی از مهم‌ترین اهداف مذاکرات هسته‌ای بوده است که به روشنی در متن برجام درج شده است. دیگر برنامه تحقیق و توسعه هسته‌ای ایران بدون هیچ گونه مانعی مطابق برنامه دراز مدت ایران که در زمان اجرای برجام به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه خواهد شد، به رسمیت شناخته شده و ادامه خواهد یافت.

به نوشته این عضو هیات مذاکره کننده ایران تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی کشورهای اتحادیه اروپا در روز اجرای تفاهم همگی لغو می‌شوند. این برای اولین بار است که کشورهای اروپایی بدون تعلیق تحریم‌های خود علیه یک کشور به یکباره این تحریم‌ها را لغو کرده‌اند.تمامی قطعنامه‌های تحریم شورای امنیت لغو و با حذف تمامی ساختارهای شورا از جمله کمیته تحریم شورای امنیت و پانل کارشناسان این کمیته، تمامی ساختار تحریم شورای امنیت علیه ایران حذف می‌شود.

در ادامه سرمقاله ایران آمده: برجام هیچ گونه محدودیتی بر برنامه‌های دفاعی از جمله برنامه موشکی ایران تحمیل نمی‌کند و ایران هیچ اقدامی را که بخواهد بر برنامه‌های دفاعی کشور تأثیر منفی بگذارد، نپذیرفته و نخواهد پذیرفت. هیچ ترتیبات خاصی در برجام برای بازرسی از تأسیسات نظامی وجود ندارد و ایران هم همواره صریحاً مخالفت خود را با بازرسی از سایت‌های نظامی اعلام کرده است.

هیچ روزنه ای نیست

حق نشر عکس IRAN
Image caption طرح ارشیر رستمی، ایران

کیهان در گزارش اصلی خود نوشته: وضعیت سهامداران بورس و آنها که سرمایه و هستی‌شان را با درخواست و اصرار دولتمردان و شخص رئیس‌جمهور به بازار سرمایه آوردند، روز به روز بدتر می‌شود، ورشکستگی و احساس پشیمانی از اعتماد به وعده‌ها، تنها دستاورد کسانی است که شعارهای انتخاباتی مبنی بر استفاده از دانش و سواد متخصصان را باور کرده بودند! به جز آنها، مردم دیگری که نه در بورس سرمایه‌ای دارند و نه در جایی دیگر، برخلاف آنچه گفته شده و برایش جشن گرفته می‌شود، گرانی مکرر کالاها و خدمات عمومی و دولتی را با همه وجود لمس می‌کنند و معلوم نیست آن همه هیاهو چه کارکردی داشته است!؟

در مقاله ای که همه اجزای اقتصاد و خدمات کشور سیاه توصیف شده آمده: مسکن، آرزویی که برای خیلی‌ها دست یافتنی شده بود، به حال خود رها شد و کسی برنامه‌ای برای خانه‌دار کردن مردم و دهک‌های کم‌درآمد ندارد! مشکل ریزگردها و خشکی دریاچه ارومیه حل نشد اما معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست، به سیاحت در قطب شمال به همراه اعضا خانواده مشغول است! فازهای مهم و حیاتی پارس‌جنوبی در طول دو سال گذشته تنها کمتر از نیم درصد پیشرفت داشته!

اما در همین مدت کشور موفق شد رکورد تاریخی واردات بنزین در یک روز را بشکند بانک‌ها اما کماکان با قدرت و قوت به کار خود که دوشیدن اقتصاد بیمار جامعه است ادامه می‌دهند و با بکار بردن پیشرفته‌ترین حیله‌های قانونی و در مقابل چشمانی که ظاهرا عمدا به روی هم گذاشته شده، با سود تاریخی و بی‌نظیری که در دنیا مشابهی ندارد، یعنی با سود ۴۸ درصد به مردم نیازمند و بیچاره‌ وام می‌دهند! صنایع در بدترین وضعیت ممکن نالان از کمبود نقدینگی، با سخت‌ترین مشکلات متصور دست و پنجه نرم می‌کنند و هیچ روزنه امیدی برایشان در نظر گرفته نمی‌شود!

و یادداشت روز کیهان بدین جا رسیده که همه اینها در حالیست که انتظار عمومی از شعارها و وعده‌های دولتمردان این بود که هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم زندگی مردم اما اکنون اولی به کندی و دومی معکوس می‌چرخد... !

هادی حق‌‍‌شناس در مقاله ای در اعتماد به تحسین از عملکرد اقتصادی دولت برخاسته و نوشته: در دو سال گذشته، دولت سیاستی به‌کار گرفت که در راستای کنترل تورم بود و موفق شد این نرخ را در دو سال از ٤٥ درصد به زیر ١٣ درصد برساند که این نشان‌دهنده موفقیت دولت در مقابله با معضل تورم بوده است. اما علاوه بر این اقتصاد در دو سال گذشته دارای رشد هم بود و حداقل رشد اقتصادی در نیمه اول امسال هم داشت.

به نوشته این نماینده مجلس: ظرفیت اقتصادی ایران توانایی رشد بالاتر از این ارقام را هم دارد. ایران می‌تواند رشد اقتصادی بالایی را تجربه کند چون ظرفیت بالایی در بخش‌های مختلف تولید، تجارت و معدنی دارد که بلا استفاده مانده است. تاکنون به دلیل تحریم و سوء تدبیرهایی که در دولت نهم و دهم در اقتصاد ما رخ داد، از این ظرفیت‌ها نه‌تنها استفاده نشد بلکه با تبدیل پول نفت به ریال در دولت سابق ارث تورم را نیز از خود به جای گذاشت.

به نوشته این اقتصاددان: به عنوان مثال از ٨٥٠ هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور، که تقریبا یک سوم آن مطالبات معوقه بانک و بخش‌های دولتی است و همچنین مطالبات معوقه پیمانکاران از دولت و علاوه بر این پولی که تحت عنوان دارایی بانک‌ها بلوکه شده، اگر آنها را دولت با تدبیری آزاد کند و به سمت بخش واقعی اقتصاد هدایت کند تا تولید افزایش یابد یا بخش عرضه تحریک شود، آنگاه سیاست‌های انبساطی تحریک بخش تقاضا منجر به افزایش تورم نخواهد شد.

پدر هاراگیری ایران

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: ما فکر می‌کردیم فقط توی ژاپن مسئولان هاراگیری می‌کنند و توی ایران فقط تخمه می‌شکنند. تا اینکه دیروز جنوب‌نیوز گزارش داد. «عضو شورای شهر بندرعباس در اعتراض به سرازیرشدن پساب فاضلاب در خلیج‌فارس، در مقابل خروجی لوله فاضلاب قرار گرفت. کیانوش جهانبخش با الگوگرفتن از افسانه پترس، نوجوان هلندی که سعی کرد با فروکردن انگشت خود در روزنه سد، مردم شهر را نجات دهد، خود را برابر لوله پرفشار فاضلاب ورودی به دریا قرار داد». بسیار آموزنده.

طنزنویس افزوده: منتها ما داشتیم فکر می‌کردیم اگر همین استراتژی را در باقی مسائل به کار ببریم احتمالا نفر کم بیاوریم. مثلا همین مشکل فاضلاب تهران و آبیاری صیفی‌جات و سبزی‌کاری جنوب تهران با آب فاضلاب را کی می‌خواهد برود جلویش را بگیرد؟ یا سوراخی که در اقتصاد با مهرورزی ایجاد شده الان از حد سوراخ گذشته و برای خودش دروازه‌ای محسوب می‌شود که شتر با بارش که هیچی، تریلی با بار ارز و طلا ازش رد می‌شود و در ترکیه جلویش را می‌گیرند.

در نهایت طنز شرق آمده: پس شاید بد نباشد ما الان جای اینکه جلو این سوراخ را از داخل بگیریم که بیشتر خون‌ریزی داخلی نکنیم از بیرون هم جلوگیری کنیم. مثلا همین سوراخی که محمودرضا خاوری درست کرد هنوز دارد از توش باد می‌آید. یا سوراخ درست‌شده توسط بابک زنجانی که با سوراخ لایه ازن مقایسه می‌شود. یا این اواخر هم دیدند بدن ما سِر شده، با دکل نفتی سوراخ درست کردند. درواقع الان ما یک مجموعه سوراخ هستیم. این را بگیری، از آن‌ور نشت می‌کند.

در سازمان ملل را گل بگیرید

کیهان در یادداشت روز خود با عنوان «در این سازمان ملل را گل بگیرید» نوشته: «فیصل تراد»، نماینده موقت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل چند روز پیش به عنوان رئیس یکی از پنل‌های کلیدی شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شد! وظیفه این جایگاه، انتصاب مقام‌های ارشدی است که استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر را شکل داده و درباره نقض حقوق بشر در سراسر جهان گزارش ارائه می‌دهند!

به نوشته این مقاله: طبق اسناد شورای حقوق بشر سازمان ملل که در اختیار دیده‌بان سازمان ملل نیز قرار گرفته، سعودی‌ها عنوان ریاست گروه پنج عضوی سفرا موسوم به «گروه رایزنی» را عهده‌دار شده‌اند و هم‌اکنون قدرت این را به دست آورده‌اند تا نمایندگانی را از سراسر جهان برای بیش از ۷۷ جایگاه منصوب کنند تا به مسائل حقوق بشری جهان رسیدگی کنند. این شاهکار سازمان ملل، درست یکی دو روز بعد از حملات شیمیایی آل سعود به صعده صورت گرفت که به شهادت ده‌ها زن و کودک یمنی منجر شد. در این باره گفتنی‌هایی هست:

کیهان در آخر افزوده: مهرماه سال ۹۰ بود که، عادل الجبیر، سفیر وقت عربستان در آمریکا (وزیر خارجه فعلی آل سعود) با اعلام اینکه، ایران به «فکر» ترور اوست، تاکید می‌شود به «فکر» ترور اوست! از جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل شکایت کرد و مجمع عمومی سازمان ملل نیز بدون فوت وقت، با صدور یک قطعنامه ایران را محکوم کرد!

«مهر» آغاز کدام فصل است؟

حق نشر عکس Sharq
Image caption کارتون آروین، شرق

احمد پورنجاتی در یادداشتی در ایران درباره آغاز سال تحصیلی پرسیده: «مهر» آغاز کدام فصل است؟ این پرسش ساده‌ای است که لابد هر کودک تازه به سخن آمده‌ای بی‌درنگ به آن پاسخ می‌دهد: پاییز!اما سالیان سال است که «مهرماه» آغاز دو فصل است: فصلی در «تقویم» گردش زمین به دور خورشید و حساب روزگار سپری شده و فصلی دیگر در «تقدیر» سرنوشت جامعه و هندسه روزگاری که رقم خواهد خورد و آفریده خواهد شد، دیر یا زود!

به نوشته رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس: گمان ندارم کسی باشد، در پهنه سرزمین ایران- از شهر تا روستا، تا ژرفای تک افتاده‌ترین کپرها و سیاه چادرهای عشایری و ایلیاتی حتی، که هر سال تأثیر «مهر» را در حال و هوای خانه و خیابان و کسب و کار و معیشت و دغدغه‌های درونی و احساسات بیرونی‌اش احساس نکرده باشد. انگیزه و هدف و رؤیا و چشم‌انداز پیش روی آنان که به مدرسه یا دانشگاه می‌روند، چیست؟

پاسخ من این است که هم در دوره‌های گوناگون از تاریخ وضعیت و تحولات اجتماعی ایران و هم در یک دوره مشخص، انگیزه و هدف آدم‌ها، یکسان نبوده و نیست: گاه برای آموزش یا آموختن دانش و پرورش توانمندی‌های ذهنی و روانی و تربیتی به عنوان یک فضیلت انسانی، فارغ از «غم نان و معیشت»؛ گاه برای عقب نیفتادن از قافله «پرستیژ» اجتماعی و اقناع طبع فخرفروش خویش بویژه در یک ساختار اجتماعی طبقاتی؛ گاه به عنوان ابزاری اجتناب ناپذیر یا گواهینامه‌ای لازم برای ورود به بازار کسب و کار؛ گاه به مثابه نوعی «کارت ویژه» برای ورود به مناصب قدرت سیاسی.

حمایت از واگذاری اراضی ملی!

مژگان جمشیدی در مقاله ای در شرق به انتقاد از دولت برخاسته که قانونی را به دستگاه ها ابلاغ کرده که به موجب آن واگذاری اراضی ملی نه‌فقط مجاز شمرده شده که حتی «انتقال سند مالکیت اراضی واگذارشده» به بهره‌برداران نیز به ‌رسمیت‌ شناخته ‌شده است. این درحالی است که پیش از این به موجب قانونی که در دولت دهم، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود، انتقال قطعی اراضی ملی ممنوع اعلام شده بود.

به نظر این هوادار محیط زیست: این دولت که مرتبا گفته می‌شود محیط‌زیستی‌ترین دولت در چهاردهه اخیر بوده، پی‌درپی قوانین و لوایح و مصوباتی را به مجلس پیشنهاد می‌دهد که نه‌تنها تمامیت منابع طبیعی و محیط‌زیست کشور را زیر سؤال برده، حتی در برخی موارد از حدود اختیارات سازمان حفاظت محیط‌زیست کاسته شده است. «لایحه قانونی مدیریت و حفاظت از تالاب‌های کشور»، «قانون رفع موانع تولید» و «آیین‌نامه اصلاحی ماده ٩ قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی و منابع طبیعی» تنها چند نمونه از این اقدامات است که به موجب آن می‌تواند فصل جدیدی از بهره‌برداری‌های غیرقانونی در محدوده تالاب‌ها و واگذاری قطعی اراضی ملی برای اجرای طرح‌های گردشگری، صنعتی و کشاورزی آغاز شود.

مقاله شرق بدین جا رسیده که: تصمیمات و ابلاغیه‌های جدید دولت بیانگر این حقیقت است که گویی این‌روزها اقتصاد زمین‌محور بر تمامی اولویت‌های حفاظتی و اکولوژیکی سرزمین هم ارجحیت دارد و قوانین جدید دولت نیز تنها برای این است تا دست دستگاه متولی را بر منابع حیاتی کشور به‌تدریج کوتاه کند.

نروژ چرا؟

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

ایدین سیار سریع در صفحه طنز بی قانون از نامه ۱۲ نماینده مجلس خطاب به وزیر اطلاعات و وزیر ارشاد نوشته که در آن بر لزوم مقابله با جریان صد‌‌‌‌‌‌‌ها نفری نفوذی سرویس‌های جاسوسی غربی د‌‌‌‌‌‌‌ر روزنامه‌ها و رسانه‌های زنجیره‌ای تاکید‌‌‌‌‌‌‌ شده با باند مخربی که سرویس‌های جاسوسی غربی بود‌ه و با کشورهایی از جمله نروژ ـ هلند‌‌‌‌‌‌‌ و انگلیس مرتبط هستند‌‌‌‌‌‌‌، سرپل ارتباطات آنها د‌‌‌‌‌‌‌ر خارج از کشور افراد‌‌‌‌‌‌‌ی از سران فتنه ۸۸ و فراریان و پناهند‌‌‌‌‌‌‌ه شد‌‌‌‌‌‌‌گان به کشورهای غربی هستند‌‌‌‌‌‌‌.

طنزنویس بر این خبر افزوده: بند‌‌‌‌‌‌‌ه به عنوان نمونه حاضر یک جیره خوار غرب تایید‌‌‌‌‌‌‌ می‌کنم که صد‌‌‌‌‌‌‌ها نفر بلکه هزاران نفر د‌‌‌‌‌‌‌ر مطبوعات کشور (چیزی بیش از افراد‌‌‌‌‌‌‌ شاغل د‌‌‌‌‌‌‌ر مطبوعات) د‌‌‌‌‌‌‌ر ارتباط با بیگانگان هستند‌‌‌‌‌‌‌. من قبول د‌‌‌‌‌‌‌ارم سرویس‌های انگلیسی و غربی القای موضع می‌کنند‌‌‌‌‌‌‌ و د‌‌‌‌‌‌‌ر حال عملیاتی کرد‌‌‌‌‌‌‌ن نقشه‌هایی با کمک این افراد‌‌‌‌‌‌‌ (از جمله بند‌‌‌‌‌‌‌ه حقیر) هستند‌‌‌‌‌‌‌. ما همه این مسائل را می‌پذیریم ولی آخه قربون اون د‌‌‌‌‌‌‌ل نگرانتون برم من نروژ چیه این وسط؟ آخه نروژ هم شد‌‌‌‌‌‌‌ محل اختفای عناصر ضد‌‌‌‌‌‌‌ کشور؟ سرپل ارتباطی تو نروژ چیکار میکنه؟ چرا شأن جیره خواری و وابستگی را تا این حد‌‌‌‌‌‌‌ پایین می‌آورید‌‌‌‌‌‌‌؟

در ادامه طنزنوشته بی قانون آمده: من به عنوان یکی از نفوذی‌های سرویس‌های جاسوسی غرب می‌گویم تنها کسی که از نروژ می‌شناسم اولگنار سولسشر (فامیلی‌اش حرف بد‌‌‌‌‌‌‌ نیست، سانسور نکنید‌‌‌‌‌‌‌) ذخیره طلایی سال‌های د‌‌‌‌‌‌‌ور تیم منچستریونایتد‌‌‌‌‌‌‌ است. بند‌‌‌‌‌‌‌ه بار د‌‌‌‌‌‌‌یگر ضمن تایید‌‌‌‌‌‌‌ فرمایشات ۱۲ یار اوشن به نمایند‌‌‌‌‌‌‌گی از تمامی جیره خواران و وابستگان به ارد‌‌‌‌‌‌‌وگاه غرب خواهشم این است که شأن ما را حفظ کرد‌‌‌‌‌‌‌ه و به کمتر از انگلیس و آمریکا منتسب نفرمایید‌‌‌‌‌‌‌. ما توی د‌‌‌‌‌‌‌ر و همسایه آبرو د‌‌‌‌‌‌‌اریم. با تشکر.

مطالب مرتبط