روحانی: بمب‌های ارتش سوریه علیه تروریست‌ها استفاده می‌شود

حق نشر عکس President.ir
Image caption رئیس جمهور ایران در جمع چهره‌های رسانه‌ای آمریکایی و بین‌المللی در نیویورک حاضر شده

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بر روابط قوی ایران و حکومت سوریه تاکید کرده و گفته است: "ایران با حکومت سوریه روابط داشته و خواهد داشت."

آقای روحانی در پاسخ به سوالی درباره بمباران مردم سوریه به دست نیروهای وفادار به بشار اسد گفت: "نمی‌دانم اطلاعات شما از کجا است؟ آن بمب‌ها علیه تروریست‌ها استفاده می‌شود."

او افزوده است: "در عین حال بمب‌های آمریکا مخربتر هستند. مهم هدف است. مگر مردم عراق بخاطر استفاده آمریکا از تسلیحات ممنوعه کشته نشدند و یا در خصوص استفاده از اورانیوم ضعیف شده صحبت از بیماری‌هایی نظیر سرطان در عراق نیست. در سوریه تروریست‌ها سر مردم را می‌برند و جنایات بزرگی مرتکب می‌شوند. مهم است که اطلاعات دقیق و تعبیرات درستی داشته باشیم."

بمباران مردم غیرنظامی و به خصوص استفاده نیروی هوایی ارتش سوریه از بمب‌های بشکه‌ای انتقادهای وسیعی را به دنبال داشته است. سازمان پزشکان بدون مرز دولت سوریه را متهم می‌کند که آگاهانه بیمارستان‌ها، تاسیسات درمانی و کادر پزشکی را هدف حمله قرار می‌دهد.

رئیس جمهور ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، امروز، جمعه ۳ مهر، در جمع چهره‌های رسانه‌ای آمریکایی و بین‌المللی گفت: "آنچه در سوریه اتفاق افتاده این بوده که گروهی در داخل به حکومت معترض بودند اما در فاصله کمی فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در آن کشور چنان تشدید شد که آن گروه معترض عملا به سایه رفتند و درگیری کنونی به درگیری گروه‌های تروریستی و ارتش سوریه تبدیل شده است."

آقای روحانی در عین حال گفته است: "البته معتقدیم باید فضایی ایجاد شود که معترضان هم نظرات خود را اعلام کنند و در فرایندی، تغییرات لازم در قانون اساسی هم ایجاد شود."

همکاری با روسیه و آمریکا

رئیس جمهور ایران گفته است که روابط ایران و روسیه نزدیک است و این دو کشور از جمله درباره بحران سوریه با هم رایزنی می‌کنند. با این حال آقای روحانی گفته است ایران و روسیه "ائتلافی" ندارند.

او گفت آمریکا پیشتر با حضور ایران در مذاکرات مربوط به سوریه مخالف بوده، اما این موضعی اشتباه است، چرا که "ایران چه کسی بخواهد و چه نخواهد به عنوان کشور قدرتمند و تاثیر گذار در منطقه حضور تعیین کننده دارد."

آقای روحانی پس از سوالی درباره ملاقات احتمالی و دست دادن با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، گفته است: "مشکلات ایران و آمریکا با دست دادن حل نمی‌شود" اما در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته پس از برداشته شدن کامل تحریم‌ها "ممکن است بتوان راجع به موضوعات دیگر هم دو کشور وارد گفت و گو شوند."

پیش از این آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، دو هفته پیش تاکید کرد: "ما فقط در قضیه‌ هسته‌ای به دلایل مشخصی که مکرر هم این دلایل را ذکر کرده‌ایم، موافقت کردیم بروند مذاکره کنند... اما در عرصه‌های دیگر ما اجازه‌ مذاکره ندادیم و با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم. با همه‌ دنیا ما مذاکره می‌کنیم، با آمریکا نمی‌کنیم."

مطالب مرتبط