آمریکا از آمادگی گفت‌و‌گو درباره سوریه حین دیدار کری و ظریف خبر داد

حق نشر عکس Carlos Barria l AP
Image caption وندی شرمن از مذاکره‌کنندگان ارشد آمریکا در جریان گفت و گوهای اتمی ایران و قدرت های جهانی بود

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا از آمادگی کشورش برای گفت و گو درباره مسائل سوریه حین دیدار قریب الوقوع وزرای خارجه ایران و آمریکا خبر داده است.

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا احتمال داده که در جریان دیدار جان کری و محمدجواد ظریف، دو طرف درباره جنگ داخلی سوریه گفت و گو کنند یا دست کم شنونده ملاحظات یکدیگر باشند.

وزرای خارجه دو کشور قرار است روز شنبه چهارم مهر (۲۶ سپتامبر) در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کنند.

پیش از این آیت‌الله علی خامنه ای رهبر ایران گفته بود که تماس ایران و آمریکا منحصر به مذاکرات اتمی است و در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات برای رفع تحریم ها، امکان گفت و گوی میان دو کشور درباره سایر موضوعات منتفی نیست.

چهار روز پیش، وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر از ایران و روسیه خواسته بود به تلاش ها برای پایان دادن به بحران سوریه کمک کنند و گفته بود واشنگتن آماده است فورا مذاکره برای یافتن یک راه حل سیاسی برای این مناقشه را شروع کند.

او یک هفته پیش از این هم ابراز امیدواری کرده بود که ایران و روسیه با استفاده از نفوذ خود، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را متقاعد کنند که در مذاکرات مربوط به بحران این کشور شرکت کند.

یک روز پیش از اعلام آمادگی خانم شرمن برای طرح موضوع سوریه حین دیدار آقایان کری و ظریف، حسن روحانی رئیس جمهور ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، گفته بود ولادیمیر پوتین، همتای روسی اش، به او گفته مسکو می‌خواهد نقش موثرتری در مبارزه علیه گروه‌های افراطی در منطقه خاورمیانه ایفا کند.

با این حال، آقای روحانی گفته ائتلافی بین ایران و روسیه برای مبارزه با داعش، شکل نگرفته است.