روحانی خشونت علیه طبیعت و انسان را 'دو فاجعه بزرگ' خاورمیانه خواند

حق نشر عکس president.ir
Image caption حسن روحانی برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در نشست سران توسعه پایدار در نیویورک، "تروریسم و خشونت افراطی" همراه با "چالش های خشکسالی ممتد و گسترده" را خشونت علیه طبیعت و انسان ها و "دوفاجعه بزرگ" خاورمیانه خوانده است.

آقای روحانی در سخنرانی امروز چهارم مهر (۲۶ سپتامبر) گفته "من دو سال پیش زمانی که از جهان علیه خشونت و افراطی گری سخن گفتم هر دو فاجعه و تاثیر متقابل آن ها را مد نظر داشتم. تروریست ها در سرزمین های فقیر و زخم خورده از بحران های محیط زیستی، رشد کرده، تکثیر شده و چون ریزگردها به راحتی مرزها را در می نوردند."

رئیس جمهور ایران هشدار داده "گروه های تروریستی، اهداف توسعه پایدار را زیر پا می گذارند و تداوم این وضعیت به فقر و تخریب بیشتر محیط زیست می انجامد. تروریسم و خشونت، ضمن خسارت آشکار به محیط زیست، توسعه پایدار را از دستور کار کشورها خارج کرده و منابع کشورها را صرف مبارزه با نا امنی می کند."

حسن روحانی به توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ و آماده سازی برداشته شدن تحریم ها اشاره کرده و گفته ایران آماده همکاری زیست‌محیطی با همسایگانش است.

اجلاس توسعه پایدار در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک و همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل در جریان است. قرار است آقای روحانی در اولین روز مجمع عمومی سازمان ملل هم که روز دوشنبه ششم مهرماه آغاز می شود، سخنرانی کند.

او امروز با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل هم دیدار کرده است.