اعتراض ایران به تشکیک درباره شیوه ورود دیپلمات ایرانی 'مفقود شده' در حج

حق نشر عکس ilna
Image caption دیپلمات مفقود شده ایران در حادثه منا، سفیر پیشین این کشور در لبنان بوده است

وزارت امور خارجه ایران گفته‌های یک مقام عربستان سعودی درباره هویت و شیوه ورود دیپلمات مفقود شده این کشور به مراسم حج امسال را "نادرست و ناشی از اغراض و اهداف دیگر" توصیف کرده است.

ایران می گوید غضنفر رکن‌آبادی، سفیر پیشین این کشور در لبنان، در شمار مفقود‌ شدگان حادثه روز عید قربان در صحرای منای عربستان سعودی است.

رسانه‌های خبری سعودی به نقل از یک منبع مطلع این کشور بدون نام بردن از او، گفته‌اند که نام آقای رکن‌آبادی در میان زوار مراسم حج امسال نیست. این مقام سعودی گفته در صورتی که دیپلمات ایرانی در میان زائران امسال بوده، امکان دارد "از یک راه نامعلوم" و "احتمالا با نام دیگری" به مراسم حج آمده باشد.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این گفته‌ها را "شتاب‌زده" خواند و گفته آقای رکن‌آبادی "با گذرنامه عادی خود" عازم سفر حج شده‌ و "اطلاعات دقیق پاسپورت مربوط به همه حجاج و از جمله ایشان در اختیار مراجع رسمی دولت سعودی" است.

خانم افخم گفته "هیچگونه شائبه‌ای در خصوص اطلاعات و جزئیات مربوطه و نحوه ورود ایشان به کشور عربستان وجود ندارد."

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پاسپورت عادی آقای اصل رکن‌آبادی ممهور به مهر روادید حج است و طبق اطلاعات واصله در شرایط کنونی بدلیل لزوم ارائه مدارک هویتی همه مفقودین، سوابق ایشان نیز که در فهرست اسامی مفقودین واقعه منا است در اختیار مقامات سعودی قرار گرفته" است.

روز پنج‌شنبه گذشته (۲ مهر، ۲۴ سپتامبر) در جریان بخشی از مراسم حج در صحرای منا، صدها زائر در اثر ازدحام جمعیت جان خود را از دست دادند و تعداد زیادی هم زخمی شدند. بنابر اعلام سازمان حج و زیارت ایران تا کنون ۱۶۹ ایرانی در این حادثه کشته، ده‌ها نفر زخمی و حدود ۳۰۰ نفر مفقود شده‌اند.