رئیس جمهور ایران و نخست وزیر بریتانیا دیدار کردند

حق نشر عکس HassanRouhani
Image caption حساب توئیتر آقای روحانی با انتشار عکس این دیدار از هشتگ "تعامل سازنده" استفاده کرده است

حسن روحانی رئیس جمهور ایران و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با هم دیدار کردند.

این دومین دیدار رهبران دو کشور در این سطح از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ است. دو مقام بلندپایه سال گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برای اولین بار با هم دیدار کرده بودند. ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید دیدار امروز به درخواست آقای کامرون انجام شده است.

حساب های توئیتر آقای روحانی به زبان انگلیسی و فارسی، با انتشار عکس این دیدار از هشتگ "تعامل سازنده" استفاده کرده و نوشته نگاه ما به روابط ایران و بریتانیا باید رو به آینده باشد.

نخست وزیر بریتانیا ساعاتی پیش از این دیدار گفته بود تصمیم دارد درباره بحران سوریه با رئیس جمهور ایران گفت و گو کند.

آقای روحانی قرار است یک روز پیش از موعد اعلام شده و برای حضور در مراسم انتقال پیکر زائران کشته شده در حادثه روز عید قربان در عربستان، نیویورک را به مقصد تهران ترک کند.

خبرگزاری ایرنا می گوید به دلیل کوتاه شدن سفر آقای روحانی یکی از برنامه هایی که احتمال داشت لغو شود، ملاقات میان او و آقای کامرون بود که زمان برگزاری آن تغییر کرد و به صبح روز دوشنبه به وقت محلی نیویورک موکول شد.

بر اساس گزارش ها، به دنبال کوتاه شدن سفر آقای روحانی، دیدار او با رئیس جمهوری ونزوئلا، نخست وزیر تونس، نخست وزیر عراق و نشست با نخبگان سیاست خارجی در آمریکا لغو شده است.

دیدار با پوتین

رئیس جمهور ایران روز دوشنبه در حاشیه مجمع عمومی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هم دیدار کرد.

آقای پوتین گفت که از همکاری با ایران در زمینه های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم "خیلی راضی" است.

او در جریان دیدار با آقای روحانی در نیویورک گفت:‌ "در مورد تعاملات ما، خیلی از آن راضی هستیم، هم در صحنه بین المللی و در نبرد با تروریسم و امور امنیتی."

او به همکاری های "سازنده" میان مسکو و تهران "در زمینه های مختلف از جمله انرژی صلح آمیز اتمی، تا سایر پروژه های عمده دیگری که اخیرا در مورد آنها خیلی صحبت شده" اشاره کرد.

او همچنین مرگ زائران ایرانی در مراسم حج در عربستان را به آقای روحانی تسلیت گفت:‌ "درک می کنیم که این چه فاجعه بزرگی است."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای روحانی هم گفته است که "تلاش های مشترک و هماهنگی خوب میان تهران و مسکو در شکل گیری توافق برجام نقش اساسی داشت" و افزود "این توافق راه را برای توسعه و تعمیق همکاری های دو کشور در همه زمینه ها هموار کرده است."