فاطمه هاشمی: برادرم بازجوی خود را کنار سعید جلیلی در کمیسیون برجام دیده بود

حق نشر عکس icana
Image caption حمیدرضا عسگری نفر اول از سمت راست همراه اعضای گروه مذاکره کننده هسته ای از جمله سعید جلیلی سرپرست پیشین مذاکرات در کمیسیون برجام مجلس حاضر شده بودند

فاطمه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی به وبسایت خبری کلمه گفته است که برادرش مهدی هاشمی که دوره محکومیت خود در زندان اوین را می‌گذراند، به هنگام تماشای جلسه کمیسیون بررسی توافق اتمی (برجام) مجلس در تلویزیون، یکی از بازجویان خود را کنار سعید جلیلی مذاکره کننده پیشین هسته‌ای دیده است.

فاطمه هاشمی به سایت کلمه گفته است "چند وقت پیش که از سیما برنامه کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس را نشان می‌دادند، در آن برنامه آقای جلیلی با تیم مذاکره کننده قبلی حضور داشتند و صحبت می‌کردند. مهدی فردای آن روز از زندان با من تماس گرفت و گفت شخصی که کنار آقای جلیلی نشسته بود، حمیدرضا عسگری یکی از بازجوهای او در زندان اوین بوده است که البته بازجوی افراد دیگری هم بوده است."

رسانه های ایران از جمله خبرگزاری تسنیم در اسفند ماه ۱۳۹۱ گزارش داده بودند که سرپرست گروه مذاکره کننده ایران در مذاکرات فنی استانبول را حمیدرضا عسگری بر عهده دارد.

سایت کلمه می گوید او بازجوی حسین موسویان از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران در دوره سرپرستی حسن روحانی (بین سال های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴) هم بوده است.

آقای جلیلی و شماری از اعضای تیم سابق مذاکره کننده هسته ای ایران از جمله حمیدرضا عسگری، اواخر شهریورماه در کمیسیون برجام حاضر شده بودند و بخش هایی از این جلسه هم از تلویزیون ایران پخش شد.

به گفته سخنگوی کمیسیون برجام، سعید جلیلی و همکارانش در زمان حضور در این کمیسیون از توافق انجام شده انتقاد کرده بودند و آقای جلیلی گفته بود که "برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) هدف اصلی ایران یعنی لغو تحریم‌ها را تضمین نمی‌کند."

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ساعاتی پس از این جلسه در کمیسیون برجام حاضر شده و از توافق دفاع کرده بود.