نشست سران برای مبارزه با تروریسم بدون حضور ایران

باراک اوباما حق نشر عکس Getty
Image caption نشست مقابله با تروریسم به ابتکار دولت اوباما برگزار می‌شود

باراک اوباما می‌گوید که شکست دادن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه نیازمند رهبری جدیدی است که بتواند طیف‌های مختلف را در این کشور متحد کند. رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که برای اجرای روند گذار سیاسی در سوریه آماده همکاری با روسیه و ایران است.

رئیس جمهوری آمریکا اولین سخنران نشست رهبران جهان برای مقابله با تروریسم و گروه دولت اسلامی (داعش) است که در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بدون حضور ایران برگزار می‌شود.

آقای اوباما در ابتدای صحبت‌هایش داعش را گروهی شیطانی و باندی تروریستی توصیف کرد که به گفته او مردم مسلمان غیرنظامی را می‌کشد.

او گفت که نیجریه، تونس و مالزی به ائتلاف نظامی ضد داعش پیوسته‌اند که پیش‌تر ۶۰ عضو داشته است.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال گفت که فقط از طریق نظامی نمی‌توان بر داعش غلبه کرد و در ‌‌نهایت باید ایدئولوژی رادیکال این گروه را شکست داد.

روز سه شنبه یک کمیته امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا تخمین زده که ۲۵ هزار نفر از شهروندان کشورهای مختلف به داعش ملحق شده اند، از جمله ۴۵۰۰ نفر از کشورهای غربی شامل ۲۵۰ نفر از آمریکا.

«نشست رهبران برای مقابله با گروه دولت اسلامی (داعش) و افراطی‌گری خشونت آمیز» ابتکار دولت باراک اوباماست که از دعوت هیئت جمهوری اسلامی خودداری کرده است.

ایران در فهرست دولت‌های حامی تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا قرار دارد و به نظر می‌رسد که این موضوع باعث شده است که آمریکا از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران یا سایر مقامات ایرانی برای شرکت در این نشست دعوت به عمل نیاورد.

قرار بود که آقای روحانی روز سه شنبه نیویورک را ترک کند، اما او یک روز پیش از موعد و به خاطر حادثه مرگبار حج، عازم تهران شد.

آقای روحانی در سخنرانی روز دوشنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهان تشکیل یک جبهه متحد برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی شده و گفته بود که ایران حاضر است برای «تأسیس دموکراسی» در سوریه و یمن به جامعه بین المللی کمک کند.

او همچنین گفت: «اگر تجاوز نظامی آمریکا به افغانستان و عراق نبود و اگر حمایت بی‌حساب آمریکا از اقدامات ضد انسانی رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین نبود، امروز تروریست‌ها بهانه‌ای برای توجیه جنایات خود نمی‌یافتند».

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا در نطقش با انتقاد از خط مشی ایران در منطقه آن را موجب دامن زدن به فرقه گرایی دانسته بود. آمریکا و متحدانش به خصوص عربستان سعودی بار‌ها بر مقابله با آنچه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه می‌خوانند تاکید کرده‌اند.

آمریکا از رهبران بیش از ۱۰۰ کشور و شماری از سازمان‌های بین المللی و غیردولتی برای شرکت در نشست رهبران برای مقابله با گروه داعش دعوت کرده است. این نشست ۳۹ سخنران دارد. باراک اوباما،‌ بان کی مون (دبیرکل سازمان ملل متحد)، حیدر عبادی (نخست وزیر عراق) و محمد بوهاری (رئیس جمهوری نیجریه) پنج سخنران اول هستند.

هیئتی به نمایندگی از طرف روسیه هم در این نشست حضور دارد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت رهبران ایالات متحده و روسیه بر سر کلیاتی در مورد سوریه به توافق رسیده اند.

باراک اوباما و ولادیمیر پوتین روز دوشنبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد حدود یک ساعت و نیم دیدار و گفتگو کردند.

جان کری به شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی آمریکا گفته است: «اتفاق نظر وجود داشت که سوریه باید کشوری واحد و سکولار باشد و باید با گروه دولت اسلامی (داعش) مبارزه کرد و نیز باید گذاری مدیریت شده (در سوریه) ‌ انجام شود».

ولادیمیر پوتین گفته است که کشورش در حال بررسی موضوع حملات هوایی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت‌و‌گوی خود با آقای اوباما را «صادقانه» خوانده، اما گفته است که آمریکا نباید خواهان کنار رفتن بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه شود.