شمخانی: عربستان بعد از داعش بیشترین ضربه را به اسلام زده

حق نشر عکس isna
Image caption آقای شمخانی خبر داده که عصر امروز به وقت محلی، شورای عالی امنیت ملی ایران به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور برای بررسی حادثه منا جلسه خواهد داشت

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به تندی از رفتار عربستان در جریان وقایع حج امسال انتقاد کرده و گفته که "عربستان سعودی بعد از داعش بیشترین ضربه را به اسلام زده است."

آقای شمخانی امروز هفتم مهرماه (۲۹ سپتامبر) در جمع خبرنگاران در تهران گفته "شواهدی دال بر ناکارآمدی‌، بی‌کفایتی‌ و فقدان برنامه مسئولان سعودی در رابطه با فاجعه منا به چشم می‌خورد. حکایت آن‌قدر گسترده است که برخی‌ها معتقدند این فاجعه عمدی بوده است. چرا که آن‌ها قبل از بروز حادثه و بعد از آن برنامه درستی را برای این فاجعه نداشتند."

مقام های ایران می گویند که شمار کشته شدگان ایرانی واقعه منا در روز عید قربان (پنجشنبه گذشته) به ۲۳۹ نفر و شمار مفقودان به ٢۴۱ نفر رسیده است.

_________________________

ایران و حادثه منا

سخنگوی دولت ایران: وزیر خارجه عربستان خود را مخفی می‌کند

ایران دفن زائران ایرانی کشته‌شده را در مکه 'به مصلحت نمی‌داند'

روحانی خواهان تذکر دبیر کل سازمان ملل به عربستان شد

اعتراض ایران به تشکیک درباره شیوه ورود دیپلمات ایرانی 'مفقود شده' در حج

_________________________

آقای شمخانی گفته "خانواده‌ها نسبت به فاجعه حج احساس غیرقابل اغماضی دارند و اصولا ما نیز بحث مفقودان این فاجعه را نمی‌توانیم بپذیریم".

ایران می گوید که سفیر سابق این کشور در لبنان در میان مفقودان حادثه منا است. بعضی گزارش های تأیید نشده هم از مفقود شدن تعدادی از فرماندهان سپاه حکایت دارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که "متاسفانه امسال بی‌کفایتی ناشی از تغییر اولویت‌های سعودی‌ها، وارد شدن به جنگ باطل با یمن‌، جابه‌جایی‌هایی که در حکومت عربستان انجام شد... موجب شده که مسئولان این کشور دغدغه‌های‌شان تغییر کند و ایمنی دغدغه اصلی آنان نباشد. این حادثه دهشتناک به جان جهان اسلام وارد شد و حج را دچار یک حادثه تاریخی کرد."

او گفته "ایران از حقوق شهروندان این کشور نخواهد گذشت و باید از سوی مقامات سعودی برای این که مجددا این‌گونه فجایع رخ ندهد ضمانتی داده شود و کسانی که با غفلت و بی‌کفایتی‌شان این حادثه را رقم زدند مورد ماخذه قرار بگیرند."

آقای شمخانی خبر داده که عصر امروز به وقت محلی، شورای عالی امنیت ملی ایران به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور برای بررسی حادثه منا جلسه خواهد داشت. آقای روحانی برای شرکت در مراسم بازگشت اجساد قربانیان این حادثه، یک روز زودتر از موعد مقرر سفر خود به نیویورک را خاتمه داده و به تهران بازگشته است.