کری: ایران و روسیه ممکن است مانع استفاده اسد از بمب های بشکه ای شوند

حق نشر عکس AFP

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، می گوید که در پی گفت و گوهای چند روز گذشته با مقام های ایران و روسیه به این نتیجه رسیده که شاید این دو کشور در ازای گرفتن امتیازی جلو استفاده ارتش سوریه از بمب های بشکه ای را بگیرند.

او در مصاحبه ای که روز سه شنبه با شبکه ام اس ان بی سی آمریکا انجام داد در اشاره به استفاده دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، از بمب های بشکه ای گفت: "ما دیروز این مساله را مطرح کردیم. من با لاوروف در این مورد صحبت کردم و با ایرانی ها هم در این باره صحبت کردم."

او افزود:‌ "هر دو در موقعیتی هستند که شاید در ازای کاری که ما انجام دهیم، ممکن است تصمیم بگیرند که مانع اسد از انداختن بمب های بشکه ای شوند."

وزیر خارجه آمریکا توضیح نداد که آمریکا چه کاری ممکن است در ازای جلوگیری از این اقدام ارتش سوریه برای تهران یا مسکو انجام دهد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در جریان سفر نیویورک در پاسخ به سوالی درباره بمباران مردم سوریه به دست نیروهای وفادار به بشار اسد گفته بود: "نمی‌دانم اطلاعات شما از کجا است؟ آن بمب‌ها علیه تروریست‌ها استفاده می‌شود."

بمباران مردم غیرنظامی و به خصوص استفاده نیروی هوایی ارتش سوریه از بمب‌های بشکه‌ای انتقادهای وسیعی را به دنبال داشته است. سازمان پزشکان بدون مرز دولت سوریه را متهم می‌کند که آگاهانه بیمارستان‌ها، تاسیسات درمانی و کادر پزشکی را هدف حمله قرار می‌دهد.

این بمب ها وسایل منفجره نه چندان پیچیده ای هستند که با ترکش پر می شوند و از هلی کوپترها افکنده می شوند. کشورهای غربی استدلال می کنند که استفاده حکومت آقای اسد از چنین شیوه هایی کاملا مشروعیت او را سلب کرده است.

ایران و روسیه اما استدلال می کنند که دولت او کاملا مشروع است و سپری علیه شورشیان تندرو اسلام گرا.

دولت آمریکا می گوید که حاضر به همکاری با ایران و روسیه برای حل بحران سوریه است و آقای روحانی هم در این زمینه ابراز آمادگی کرده. اما رهبر ایران گفته است مذاکره ای میان ایران و آمریکا به غیر از مساله هسته ای انجام نخواهد شد.

وندی شرمن، معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه گذشته در این مورد گفت: "حساسیت های خیلی شدید سیاسی (در ایران)‌ وجود دارد، منظورم اختلافات در داخل ایران درباره گفت و گو با آمریکاست. فکر می کنم محدودیت های جدی در برابر آقای ظریف و اینکه او چه می تواند به طور رسمی انجام دهد وجود دارد."

جان کری در مصاحبه سه شنبه همچنین گفت رهبران ایالات متحده و روسیه بر سر کلیاتی در مورد سوریه به توافق رسیده اند.

آقای کری گفت: "اتفاق نظر وجود داشت که سوریه باید کشوری واحد و سکولار باشد و باید با گروه دولت اسلامی (داعش) مبارزه کرد و نیز باید گذاری مدیریت شده (در سوریه) ‌ انجام شود".

ولادیمیر پوتین گفته است که کشورش در حال بررسی موضوع حملات هوایی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت‌و‌گوی روز دوشنبه با آقای اوباما را "صادقانه" خوانده، اما گفته است که آمریکا نباید خواهان کنار رفتن بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه شود.

همزمان بیش از ۵۰ عضو دموکرات کنگره آمریکا در نامه ای به باراک اوباما خواستار اقدام فوری در به جریان انداختن مذاکرات بین المللی با هدف پایان جنگ سوریه شده اند.

آنها از جمله نوشتند: "هیچ تضمینی وجود ندارد که چنین مذاکراتی موفق شود؛‌ روسیه و ایران که طرف های ضروری این فرآیند هستند، منابع قابل توجهی را صرف حفاظت از رژیم آدم کش بشار اسد کرده اند."

اما آنها نوشتند که همه طرف های چنین مذاکراتی، منافع مشترک درازمدتی در خنثی سازی داعش و سایر گروه های افراط گرای خشن در منطقه و توقف ویرانی ها و بحران انسانی سوریه دارند.

اجلاس مبارزه با تروریسم و داعش

روز سه شنبه نشست رهبران جهان برای مقابله با تروریسم و گروه دولت اسلامی (داعش) در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بدون حضور ایران برگزار شد.

باراک اوباما به عنوان اولین سخنران این نشست گفت که شکست دادن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه نیازمند رهبری جدیدی است که بتواند طیف‌های مختلف را در این کشور متحد کند.

او گفت که شکست دادن داعش فقط زمانی ممکن است که بشار اسد کناره گیری کرده باشد و افزود که شکست دادن داعش طول خواهد کشید.

آقای اوباما داعش را گروهی شیطانی و باندی تروریستی توصیف کرد که به گفته او مردم مسلمان غیرنظامی را می‌کشد.

آمریکا روز سه شنبه تحریم ها و جریمه هایی را بر ۳۵ نفر و گروه مرتبط با داعش اعمال کرد.

افراد هدف گرفته شده شهروندان طیف وسیعی از کشورها هستند که به گفته باربارا پلت خبرنگار ما در نیویورک تلاشی برای نشان دادن ماهیت جهانی تهدید ناشی از داعش است.

ناصر مثنی که در یک ویدئوی تولیدی داعش به جنگیدن در سوریه برای این گروه اذعان کرده و سلی جونز همسر یک هکر داعش که اخیرا در حمله آمریکا در سوریه کشته شد جزو تحریم شدگان هستند. هر دو شهروند بریتانیا هستند.

روز سه شنبه یک کمیته امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا تخمین زده که ۲۵ هزار نفر از شهروندان کشورهای مختلف به داعش ملحق شده اند، از جمله ۴۵۰۰ نفر از کشورهای غربی شامل ۲۵۰ نفر از آمریکا.

مطالب مرتبط