گزارش‌های ضد و نقیض از قطع روابط دولت یمن با ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن، ایران را به مداخله در امور کشورش متهم می‌کند

یکی از سخنگوهای دولت یمن گزارش‌های مربوط به قطع روابط دیپلماتیک با ایران را تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز راجح بادی، سخنگوی دولت یمن گفت "موضوع قطع روابط دیپلماتیک با ایران تا کنون در کابینه مطرح نشده و تصمیمی هم درباره این مسئله گرفته نشده است".

پیشتر تلویزیون دولتی یمن گزارش داده بود که این کشور روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده است.

روز جمعه، ۱۰ مهر (۲ اکتبر) تلویزیون یمن گزارش داد که دولت این کشور، مستقر در عدن، تصمیم گرفته است روابط سیاسی خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کند. دلیلی برای این تصمیم ذکر نشد.

روز گذشته، دولت بحرین کاردار ایران در منامه را عنصر نامطلوب اعلام کرد و از او خواست خاک این کشور را ترک کند.

در حال حاضر، شبه‌نظامیان حوثی بر صنعا، پایتخت یمن، تسلط دارند و با تشکیل نهادی به نام کمیته انقلابی عملا اداره امور بخش عمده‌ای از کشور را در دست گرفته اند. ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند.

اوایل سال جاری میلادی عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن به دلیل تسلط شبه نظامیان حوثی بر صنعا، پایتخت، به عدن در جنوب کشور گریخت و اعلام کرد که خود را همچنان رئیس جمهوری انتخابی و قانونی یمن می‌داند. در ماه مارس، با نزدیک شدن نیروهای حوثی به عدن، رئیس جمهوری و اعضای ارشد دولت به خارج گریختند اما گفته شده است که در هفته‌های اخیر، برخی اعضای دولت به عدن بازگشته‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند

حوثی‌ها یک گروه شبه‌نظامی زیدی مذهب از فرقه‌های شیعه هستند. به تخمین "سازمان بین‌المللی آزادی دینی" بین ۶۰ تا ۶۵ درصد مردم یمن سنی و ۳۵ تا ۴۰ درصد شیعه هستند که اکثرا به فرقه زیدیه تعلق دارند هر چند اقلیت کوچکی از شیعیان دوازده امامی و اسماعیلی هم در آن کشور زندگی می‌کنند.

عربستان سعودی برای حمایت از دولت یمن، ائتلافی را با شرکت شمار دیگری از کشورهای منطقه تشکیل داده و برای حمایت از دولت یمن و جلوگیری از پیشروی نیروهای حوثی دست به عملیات هوایی در داخل این کشور زده است. ایران این حملات را به شدت محکوم کرده است.

ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند اما سازمان ملل و اکثر کشورهای جهان دولت به رهبری عبد ربه منصور هادی را به عنوان دولت قانونی یمن به رسمیت می شناسند. او با پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۲ به ریاست جمهوری رسید.

از زمان انقلاب ایران و تشکیل جمهوری اسلامی، روابط بین حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان غالبا سرد بوده است. در چند سال اخیر، این روابط به دلیل موضعگیری های متفاوت دو حکومت در قبال بحران داخلی سوریه، اوضاع عراق و اخیرا، جنگ در یمن تیره‌تر شده و هر یک از دو طرف دیگری را به دخالت در امور داخلی یمن متهم می‌کند.

مطالب مرتبط