دادگاه عالی آمریکا با تقاضای فرجام بانک مرکزی ایران موافقت کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دادگاه عالی آمریکا بالاترین مرجع قضایی در این کشور است

دادگاه عالی آمریکا با درخواست بانک مرکزی ایران برای تجدید نظر در حکمی مربوط به پرداخت غرامت از دارایی‌های مسدود شده ایران موافقت کرده است.

اوایل تابستان سال گذشته دادگاهی در نیویورک حکم داد که یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار از اموال ایران به عنوان غرامت میان خانواده‌های کشته‌شدگان "حملات تروریستی" - از جمله بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت - توزیع شود.

بانک مرکزی ایران در اعتراض به حکم دادگاه نیویورک، تقاضای فرجام خود را به دادگاه عالی آمریکا ارائه داد. این دادگاه، که بالاترین مرجع قضایی در آمریکا است، روز پنج‌شنبه، اول اکتبر با بررسی درخواست تجدید نظر بانک مرکزی ایران موافقت کرد.

____________________________________________

بمب‌گذاری ۱۹۸۳ در بیروت

در سال ۲۰۰۷ دادگاهی در آمریکا حکم به پرداخت غرامتی معادل دو میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران به خانواده‌های "قربانیان حمله تروریستی" بیروت داد. این خانواده‌ها ایران را متهم به حمایت از حزب‌الله لبنان برای انجام این حمله کرده بودند که در آن ۲۴۱ نظامی آمریکایی کشته شدند.

___________________________________________

موافقت دادگاه عالی آمریکا با فرجام‌خواهی بانک مرکزی ایران در حالی صورت می‌گیرد که دو کشور در جریان مذاکرات و در نهایت توافق هسته‌ای ایران نزدیک‌ترین تماس‌های دیپلماتیک در بیش از سه دهه اخیر را تجربه کردند.

در صورت اجرای توافق وین، تحریم‌های هسته‌ای ایران لغو خواهد شد و تهران به دارایی‌های حاصل از فروش نفت خود دسترسی پیدا می‌کند.

اما توافق هسته‌ای ایران و به ویژه دسترسی ایران به برخی اموال مسدود شده‌اش، در کنگره آمریکا با مخالفت جدی روبرو است.

از جمله دیروز پنج‌شنبه طرحی در مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته شد که بر اساس آن رئیس جمهور آمریکا حق لغو تحریم‌های ایران را نخواهد داشت مگر آن که ایران ۴۰ میلیارد دلار غرامتی را که دادگاه‌های آمریکا برای خانواده‌های "قربانیان حملات تروریستی مورد حمایت ایران" در نظر گرفته‌اند پرداخت کند.

این طرح با ۲۵۱ رای موافق در برابر ۱۷۳ رای مخالف در مجلس نمایندگان آمریکا - با اکثریت جمهوری‌خواهان - تصویب شد. هر چند احتمال تصویب آن در سنا کم است و در نهایت باراک اواباما، رئیس جمهور حق وتوی آن را خواهد داشت.

اما مخالفان توافق می‌گویند همچنان به تلاش‌هایشان برای اعلام مخالفت خود و "فرستادن پیامشان برای رئیس جمهور آینده آمریکا" ادامه خواهند داد.